Menü

14 Dilde Şarkı Söylüyor

Plak çalınmalarına verdiği ara içinde ekonomik yaşamını kulüp çalışmalarıyla sürdüren Özdemir Erdoğan çok uluslu müşterilerine artık gerçek anlamda kültürlü bir şarkıcı olarak sesleniyor ve alkış topluyor…

Plak sanayiindeki krizden etkilenen gerçek anlamdaki birkaç plak şarkıcısından biri olan Özdemir Erdoğan uzun süredir çalıştığı turistik gece kulübünde repertuarını öylesine genişletmiş ki şarkılarını söylemediği ülke hemen hemen yok gibi…Bugüne kadar radyo ve televizyonda değişik dillerde şarkı söyleyen çok yerli şarkıcı görmüşsünüzdür. Özellikle ülkemizde pek tanınmayan İspanyol, Portekiz ve Latin Amerikan ülkelerinin şarkılarını sanki ana dili gibiymiş gibi söyleyen bazı şarkıcılarımızın tahammül edilmez hataları ne yazık ki sadece bu ülkelerin konsolosluk yetkilileri tarafından anlaşılabiliyor. Ama bu şarkıcılarımızın yanında Özdemir Erdoğan gibi mesleğine, müziğe saygı duyanlar da var…İki yılı aşkın süredir plak piyasasından kopuk olan Erdoğan, yeni çalışmalarını bir kasette toplamak üzere stüdyoya girerken öte yandan çalıştığı turistik gece kulübündeki programlarında tam 14 dilde şarkı söylüyor. Evet kesinlikle yanlış okumadınız. Almanca, İngilizce, Fransızca gibi çok kullanılan dillerin yanısıra Sırpça, Bulgarca, Rusça, Rumca, Arapça, Farsça, Azerice, Flemenkçe, Japonca, Çince ve kuşdilinde şarkılar söyleyen Özdemir Erdoğan her gece kafileler halinde gelen turistler tarafından ayakta alkışlanıyor. Bildiği yabancı dilleri artırmayı artık bir hobi haline getirdiğini söyleyen Özdemir Erdoğan’ın “Kuşdilini bir yabancı dil olarak kabul etmesine getirdiği açıklama da oldukça İlginç:“Kuşdili aslında bütün dünya uluslarında çocukların konuştuğu bir dil. Ve her İnsanın çocukluğundan aklında kalan üç beş kelime var. İsrailliler bile geçtiğimiz yıllarda Kuşdilinde söylediği Aba-Nİ-Bİ şarkısıyla Eurovision da birinci olmadı mı? Afrika ülkelerinden şarkı ararken aklıma kuşdili gelince hemen repertuarıma bir şarkı yazıverdim. Yarı Kuşdili, yarı İngilizce. Büyük ilgi görüyor inanın.”

Şimdi hak verdiniz mi Özdemir Erdoğan için “Çok Uluslu Şarkıcı” dediğimize… Böyle yeteneğe doğrusu az rastlanır değil mi?

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-18-sayisi/)

14.01.2021 02:33

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar