Menü

1975 İstanbul Festivali

İstanbul Festivali’ne bu yıl 700’e yakın sanatçı katılıyor; Festival’de 54 gösteri ve konser yer alacak Uluslararası 3. İstanbul Festivali, bu akşam Şan Sinemasında verilecek bir konserle açılıyor. Böylece, önümüzdeki üç hafta boyunca İstanbul yeniden bir sanat canlılığını yaşayacak. Bu yılki festivale yerli ve yabancı olmak üzere 700’e yakın sanatçı katılmaktadır. 15 temmuz’a dek sürecek olan İstanbul Festivali’nde 54 gösteri, temsil ve konser yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da ağırlık müzik dalında. Programda orkestra konserlerine, enstrümantal resitallere, oda müziğine,vokal müziğine, geleneksel Türk müziğine ve opera eserlerine rastlıyoruz. Gösteri sanatları ise tiyatro ve baleden oluşuyor.Bu yılki festival programını geçen yıllarınkiyle karşılaştırınca, belli başlı üç büyük eksiklik göze çarpıyor: 2. İstanbul Festival’inde tüm eleştirmenlerin övgüsünü kazanan ve festivali başarıya ulaştıran bu üç eksiklik şunlar: Çocuklara seslenen bir sanat olayı (geçen yıl: Kukla Tiyatrosu) folklor gösterileri (geçen yıl: Onu aşkın ülkenin folklor gösterileri binlerce kişi tarafından izlenmişti) ve Gülhane Parkı’ndaki ücretsiz ortaoyunu, Karagöz, Paris Orkestrası şefi Jean Martinon meddah gösterileri. Bu üç önemli öğe, çeşitli nedenlerle bu yıl, festival programı dışında bırakılmış. Şimdi önümüzdeki üç hafta içinde izleyebileceğimiz olaylara bakalım.

MÜZİK DALINDA:

Orkestra Konserleri: Bu yılki İstanbul Festivali’ne ikisi yerli biri yabancı olmak üzere üç orkestra katılıyor. Bunlar, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü “Orchestre de Paris” (Paris Orkestrası). Festival, bu akşam İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının şef Robert Wagner yönetiminde Beethoven’in “9. Senfoni”sini icra edeceği konserle açılıyor. Festival, Paris Orkestrası’nın 14 ve 15 temmuzdaki iki konseriyle kapanacak. Aralarında Ciccolini gibi usta virtüozların da bulunduğu 110 kişilik Paris Orkestrası şef Jean Martinon yönetiminde iki ayrı program sunacak.Oda Müziği: Oda Müziği dalında yine üç ayrı topluluğa rastlıyoruz. Aya İrini Kilisesinde konser verecek olan “Tatrai Dörtlüsü”, “Les Menestrels” topluluğu ve Şan Sinemasında dinleyebileceğimiz “Fink Vurma Çalgılar Topluluğu”. Tatrai Yaylı Sazlar Dörtlüsü Macaristan’dan geliyor. 200’ü aşkın plağı bulunan bu topluluğun yöneticisi Vilmos Tatri çeşitli uluslararası ödüller kazanmış. Dörtlü, Aya İrini’de Haydn’ın, Bartok’un ve Adnan Saygun’un eserlerini çalacak Böylelikle Adnan Saygun’un 3 numaralı “Yaylı Sazlar İçin Kuartet” inin dünya prömiyeri de yapılmış olacak. “Les Menestrels” topluluğunun başlıca özelliği, 13-16, yüzyılların müziğini yapmaları.Topluluk, ortaçağın ve Rönesans’ın çeşitli müzik araçlarından yararlanıyor. Bu müzik araçları arasında “rebap” bile var. “Fink Vurma Çalgılar Topluluğu” ise Avusturyalı sanatçı Siegfried Fink’in yönetimindeki müzisyenlerden kurulu.

Günümüzde pek çok çağdaş bestecinin de yararlandığı vurma çalgılar için eserler, yeni bir müzik dili oluşturmuştur. Bu tür müziğin en başarılı temsilcilerinden olan Fink Topluluğu istanbullulara pek alışık olmadıkları bir müzik türü sunacak. Her üç topluluğun da festivalde birer konserleri var.Vokal Müzik: Söz topluluklardan açılmışken şunu da belirtelim; Festival’in doruğunu oluşturacak olan topluluk bizce Bükreş Madrigal Korosu 1. İstanbul Festivali’ni izleyenler hatırlayacaklar; Bükreş Madrigal Korosu, Aya İrini’de verdiği konserle İstanbul’da hiç bir topluluğun alamadığı alkışı toplamış, beğeniyi ve övgüyü kazanmış, hem festival boyunca, hem de festivalden sonra uzun uzun kendinden söz ettirmişti. İşte yurdumuzda olağanüstü başarı kazanan Bükreş Madrigal Korosu, bu yıl yine festivale katılıyor. 8 ve 9 temmuz akşamları değişik repertuvarlarla yine Aya İrini’de iki konser verecek.

Madrigal Korosu’nun vereceği vokal müzik şölenini, kanımızca dünyaca ünlü bir bariton sürdürecek: Romen sanatçı Dan İordachescu. “Müziğin bütün sırlarına kültürüyle varmış bir bariton “olarak tanınan, çeşitli festivallerde olağanüstü başarı kazanan, “renkli, anlamlı, duygu dolu” sesi dünyaca alkışlanan sanatçı, 11 temmuzda Aya İrini’de bir tek konser verecek. İordachescu, bu şan resitalinde çeşitli yüzyıllardan seçilmiş eserler sunacak.RESİTALLER:

Enstrümantal resitaller programında, çeşitli yabancı sanatçıların yanı sıra bir Türk sanatçının da adına rastlıyoruz: İdil Biret. Sanatçımız, festivalde Beethoven, Schubert, Schumann ve Ravel’in eserlerinden örneklerle çıkacak karşımıza. Daha önce Türkiye’ye gelerek konserler vermiş olan sanatçıların bu yılki festivale yeniden katıldıklarını görüyoruz. Ünlü gitar ustası Alirio Diaz ile Fransız viyolonselist Pierre Fournier bunlardan bazıları.

Dünyaca ünlü virtüozlar arasında olup da festival programında adına rastladığımız bir sanatçı da Gidon Kremer. Dört yaşında müziğe başlayan, David Oistrach’ın öğrencisi olan, İngiltere’de, Montreal’de, Cenevre’de (Paganini Yarışması) en zorlu uluslararası yarışmalarda ödüllere layık görülen, 1970’de Uluslararası Çaykovski Yarışması’nın altın madalyasını kazanan Kremer, 25 haziranda Aya İrini’de konser verecek. Ünlü kemancının resital programında Bach, Beethoven, Çaykovski ve Sidelnikov’un eserleri var.Resitallerin sonuncusu, iki piyanist kardeşin: Alfons ve Aloys Konstarsky kardeşle iki piyanoyla Bach, Busoni, Debussy. Boulez ve Bizet’nin müziğini sunacaklar dinleyicilere.

Geleneksel “Türk Müziği”ne bu festivalde de yer veriliyor. Necdet Varol yönetimindeki İstanbul Korosu, biri Topkapı Sarayı’nda, öteki Rumelihisarı’nda olmak üzere iki konser verecek. Bu konserlerde geleneksel Türk Müziğinden örnekler ve serhat türküleri sunulacak.OPERA VE BALE:

3. Festival gerek opera, gerek bale yönünden geçen yıllara oranla oldukça zayıf. Festivalde bale ve opera birer eserle temsil ediliyor. Operada, bundan önceki festivallerdeki gibi Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma ” eseri var. Tabii yine Topkapı Sarayı’nda. Oya Tekin, Atilla Manizade, Kevork Boyacı, Ender Anman ve Ömer Sabar’ın başrolleri paylaştıkları temsile konuk sanatçı olarak Carole Farley katılıyor.

Balede tek topluluk ise “Brasil Tropikal Dans Topluluğu”. Brezilya’dan gelen bu topluluk, kendi ülkelerinin halk sanatını ve folklorunu, baleyle, dansla yoğurarak sunacak. Dansçılardan,müzikçilerden, şarkıcılardan oluşan topluluk 8,9,10 ve 11 temmuzda Açıkhava Tiyatrosu’nda dört temsil verecek.TİYATRO:

Bu yılki festivalin tiyatro bölümünde yedi eser yer alıyor. Bunlardan biri, yüabancı bir topluluk tarafından sunulacak; İngiltere’den gelen “The New Shakespeare Company”, Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nı Rumelihisarı’nda. Üç kez temsil edecek. David Conville yönetimindeki bu topluluk, İngiltere’de tiyatroya yenilik getirmekle tanınıyor. “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nın İngiltere’deki temsilinden sonra tüm eleştirmenlerin övgüsünü ve seyircilerin büyük takdirlerini kazanmışlar. İngilizce bilenlerin ve İngilizce bilmeyip de tiyatroyla yakından ilgilenenlerin, bu temsili görmeleri gerekir.Türkiye’den festivale İstanbul Şehir Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu katılıyor bu yıl. Ancak, iki topluluğun da sunacakları 6 oyunun tümü de daha önce İstanbul’da ve Ankara’da birçok kez oynanmıştı. Bu oyunlar şöyle: Devlet Tiyatrosu: “Yunus Emre”, “Küheylan” ve “4. Murat”. İstanbul Şehir Tiyatrosu: “Genç Osman”, “Ağrı Dağı Efsanesi” ve “Düğün ya da Davul”.

BAŞKA GÖSTERİLER

Festivalde temsil, gösteri ve konserler dışında, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, çeşitli sergilere de yer verildiğini görüyoruz. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Türkiye Fotoğraf Sergisi, Gençlerarası Resim ve Heykel Sergisi, Uluslararası Atatürk Çocuk Resimleri Sergisi ve Arkeoloji Müzesi’nde Açıkhava Sergisi.Bunların yanı sıra, kanımızca festivalin en önemli olayı, I. Uluslararası Türk Folklor Kongresi olacak. Bilindiği gibi geçen yıl, her festivalde bir de kongre yapılmasına karar verilmişti. Geçen yıl düzenlenen Modal Müzik Kongresinden sonra, bu yıl 145 Türk, 60 yabancı bilim adamının katılacağı “Türk Folklor Kongresi” yapılacak. 23-30 haziran tarihleri arasında, Galatasaray Lisesi’nde yer alacak kongre nedeniyle, Türk Folklor Kurumu’nca Türk halk müziği ve oyunları sunulacak, Olgunlaşma Enstitüsü’nde Türk El Sanatları sergilenecek.

https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sanat-dergisinin-1975-tarihli-137-sayisi/

19.02.2021 19:42

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar