Menü

1981 Yılının Haziran Magazin Rehberi

Ses Dergisi muhabirlerinden Tarık Çaldıran, 21 Mayıs 1981 günü Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nde yapılan nikah töreni ile Yasemin Turan (Çaldıran)’la dünya evine girdi. Tarık Çaldıran’ın bu mutlu gününde yakınları, dostları ve arkadaşları muhabirimizi yalnız bırakmadılar. Nikâh töreninin ardından balayına çıkan Çaldıran çiftine, ömür boyu mutluluklar dileriz.

Film’in bir sahnesinde Hüseyin Peyda’nın ak sakallı bir derviş olması gerekiyordu. Bunun üzerine sahnenin gerçekçi olması için taa İsveç’ten özel sakal getirildi. Sonra da özel yapıştırıcısıyla Hüseyin Peyda’nın yüzüne yapıştırıldı. Herkes sanatçıya, «Abi, bu kadar uzun sakalı kaç senede uzattın?» diye sormaya başladı…Basketbol maçları bütün heyecanıyla şimdi Avrupa’ya taşındı. Avrupa’nın devleri arasında Türk Milli Takımı’nın da yer alması ile toplumumuzda boy veren basketbol sevgisi, daha da kuvvetlendi. Nitekim gençler hemen hemen her mahallede uydurma bir basket potası dikerek, kendilerini bu oyunun heyecanına kaptırıyorlar.

Türkan Şoray, küçük yıldız Birtanem’i yanından ayırmıyor. Çocuk özlemi içinde olan sanatçı, Birtanem’le birlikte, «Yılanı Öldürseler» adlı filmden sonra, yönetmenliğini yapacağı bir başka filmde birlikte oynayacak. Bu filmin çekimine ağustos ayı içinde İstanbul’da başlanacak…Müzik dünyamızdaki piyanist şarkıcılar kervanına Ankara’dan katılan Atilla Yelken, uzun bir süre İzmir’de sahneye çıktı. Eşi ve çocuklarını da yanından ayırmayan Yelken, artık İstanbul’a yerleşmeye karar verdiğini de açıkladı. Sanatçı, İzmir dönüşü, önce İstanbul’a taşınacak, ardından da dördüncü LP’si için stüdyoya girecek. Yaz aylarında da Kuşadası’nda bir sezon boyu turistlere program yapacak.

Işıl Germen bir dans grubuyla birlikte Paten Show adlı bir gösteri yapacak… Genç şarkıcının bir yeniliği daha var. Germen, «Türkiye’de pek denenmeyen bir tür olan Regea’yi tanıtmaya çalışacağım. Bu nedenle bu müzik türünün ağırlıklı olacağı bir LP hazırlayacağım» diyor.

Sinemacılar artık işi aktüaliteye vurdular. Lübnan’da, İsrail ile Suriye arasındaki sıcak savaş çıkar çıkmaz, hemen kolları sıvadılar ve sokakların kanla yıkandığı bu ülkede hemen bir film kotardılar. Filmin baş oyuncuları ise Romy Schneider ve Marcello Mastroianni. Savaş daha hâlâ devam ediyor, fakat film bitti ve Avrupa’da vizyona girdi bile. Bu gidişle siyasi olaylar sinemacılara yetişmekte bir hayli zorluk çekecek…

Ankara Sanat Tiyatrosu İstanbul’daki başarılı temsillerinden sonra, şimdi de İzmirli sanatseverlere oyunlarını sergileyecek. İstanbul’lu sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan Ankara Sanat Tiyatrosu, bu kez de İzmir seyircisinin karşısına çıkacak… Haziran ayını İzmir’de geçirecek olan AST, daha sonra bu sezonu kapatmış olacak… Yeni sezon için de önemli projelerini hazırlayacak.Emel ve Erol Büyükburç, geçtiğimiz hafta içinde İstanbul Televizyonu’ndan bir film teklifi aldı. Ramazan ayı için hazırlanacağı söylenen dizi, bir müzikal komedi olacak. Emel ve Erol Büyükburç, aldıkları teklifi şimdilik düşünüyorlar. Verecekleri kararı önümüzdeki hafta içinde bildirecekler.

Paris’li kadınlar, evlerinde ve iş yerlerinde eşleriyle eşit olma mücadelesi verebilmek için her yıl gösteri yürüyüşleri düzenliyorlar. Paris’in caddelerinde «Kadınlar Günü» olarak ilan edilen yürüyüşler sırasında, kimileri dans etti, kimileri şarkı söyledi. Kadınların gösterdikleri bütün bu çabalar, erkeklerle eşit olabilmeyi amaçlıyor. Aynı günün akşamı ünlü Wagram salonunda toplanan kadınlar, sosyal ve politik olayları kendi aralarında tartıştılar…

(Alıntıdır.Bkz:http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-24-sayisi/)

08.09.2020 21:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar