Menü

1985-86 Tiyatro Mevsimindeki Oyunlar

Evet yeni bir tiyatro sezonu daha başlıyor… Ödenekli ve özel tiyatrolar yeni sezona yoğun bir çalışmayla hazırlanıyorlar… Bu arada henüz salon işini halledememiş tiyatrolar var ama hepsinin oyunları belli… Şey, bu programlardan yola çıkarak ”kim nerede, ne ile…” sorularına yanıtlar oluşturduk ve edindiğimiz bilgiler ışığında yeni mevsimin bir panoramasını sunuyoruz sizlere…

Perdelerini 1 Ekim’de açacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu 1985/86 tiyatro mevsimine 3 yeni oyunun provaları ile başladı. Taksim Sahnesi için hazırlanan ve Orhan Asena’nın yazdığı “İlk Yıllar (Roksan)” adlı oyunu Ralk Alnıaçık sahneye koyuyor. Dekor ve kostümleri Serpil Tezcan hazırlıyor.Yine Taksim Sahnesi’nde 1985 yılının Gençlik Yılı olması nedeniyle “Ah Şu Gençler” oyunu hazırlanıyor. Turgut Özakman’ın yazdığı oyunun rejisini Rüştü Asyalı dekorunu Nurettin Özkönü, kostümünü Serpil Tezcan üstlendi. Oda Tiyatrosu’nda ise Sevim Burak’ın yazdığı Can Gürzap’ın sahneye koyacağı “Sahibinin Sesi” adlı oyunun çalışmalarına başlandı. Dekoru Nurettin Özkönü, kostümleri Hale Eren yapıyor. Bu yeni oyunların yanı sıra geçen sezondan Sevgili Doktor, Derya Gülü, Hüzzam ve Jül Sezar oyunları da devam edecek. Öte yandan geçen yıl sahnelenen Kızılderililer’in baş oyuncusu Süha Tuna’nın ölümü nedeniyle oyuna bu sezon bir süre ara verilecek.

Şehir Tiyatroları da 1985/86 sezonunu 1 Ekim’de üç tiyatrosunda birden açıyor. Harbiye M. Ertuğrul Tiyatrosu’nda W. Shakespeare’nin yazıp Engin Uludağ’ın sahneye koyduğu ve bu yaz Uluslararası İstanbul Festivali’nde üç gün sahnelenen “Antonlus ve Kleopatra” Fatih’te Engin Gürmen’in yönettiği Müzeyyen Engin Erim’in yazdığı ve bu yıl Avni Dilligil Tiyatro Yarışması’nda “En İyi Yerli Yazar” ödülünü kazınan “Hulusi Beyin Kızlan” ile Üsküdar Tiyatrosu’nda Recep Bllginer*in yazıp Perihan Tedü’nün yönettiği “Karım ve Kızım” adlı oyunlar perde açacak. Geçen yılın başarılı oyunu “Lüküs Hayat” da 15 Ekim’den sonra Harbiye’de “Antonlus ve Kleopatra” ile dönüşümlü olarak sahnelenecek.Öte yandan Şehir Tiyatroları’nda dört yeni oyunun da provaları sürüyor. Bunlardan Orhan Asena’nın “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” adlı tarihi oyunu 22 Ekim’den itibaren Fatih Tiyatrosu’nda Nedret Denizhan tarafından sahnelenecek. Turgut Özakman’ın yazıp Engin Gürmen’ın sahneye koyacağı “Bir Şehnaz Oyun” adlı müzikli oyun da aynı tarihte Üsküdar Tiyatrosu’nda sahnelenmeye başlanacak. Bu yılın en ilginç oyunlarından biri olacağı tahmin edilen D. Hare – H. Brenton ikilisinin yazdığı “Gazete – Gazete” 5 Kasım’dan itibaren Harbiye M. Ertuğrul Tiyatrosu’nda oynanacak. Oyunu Burçin Oraloğlu sahneye koyuyor. Provaları sürmekte olan bir başka oyun da Tarık Buğra’nın “İbişin Rüyası” Engin Uludağ’ın yönettiği bu oyun 12 Kasım’dan itibaren Fatih Tiyatrosu’nda oynanacak.Özel tiyatrolara gelince… İstanbul ve Anadolu sahnelerinde iki yıldır çalışmalarını sürdüren Nokta Tiyatrosu (Abdullah Şahin) üçüncü sanat yılına Aksaray Köşebaşı Tiyatrosu’nda devam edecek. Tiyatronun bu sezon sergileyeceği oyunlar şunlar… Erol Sınar’ın yazdığı, Kayahan’ın müziklerini yaptığı ve Şemsi İnkaya’nın sahneye koyduğu “Tonton’a Maşallah” adlı müzikli danslı kabare oyunu Tuncer Cücenoğlu’nun derlediği “Namus Enflasyonu” adlı müzikal komedi Muharrem Buhara’nın yazdığı Mete Sezer’in sahneye koyduğu “Ayının Fendi Avcıyı Yendi” adlı çocuk oyunu. Nokta Tiyatrosu’nun oyuncu kadrosu ise Abdullah Şahin, İlhan Daner, Füsun Erbulak, Tufan Akıncı, Ortans Kıvanç, Sümer Tilmaç, Alaaddin Erdoğdu, Sunal Aktan, Filiz Taşbaş ve Yasemin Küçükçolpan’dan oluşuyor.“Eşek Arıları” ile sezonu açan Ferhan Şensoy ve Orta Oyuncular 15 Ekim’den itibaren “Şakir Parasız Yaşamak Pahalı” adlı oyunu sahneleyecekler. Oyunda Hümeyra, Beyhan Akbaş ve tüm Orta Oyuncular kadrosu yer alıyor. Ferhan Şensoy’un yazdığı ve bu sezon sahnelenecek olan “İçimden Tramvay Geçen Şarkı” adlı oyunda ise Beyhan Akbaş, Hümeyra, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin oynayacak. Bu arada “Mollere Şakaları”nın da sahnelenmesi düşünülüyor.

Perdelerini bir çadırda açacak olan Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nun ilk oyunu ise Poyrazoğlu’nun çeşitli parodilerden oluşturduğu “Hoşçakal İstanbul” adlı oyun. Kadroda Ali Poyrazoğlu, Levent Kazak, Ali Ahenk, Nilgün Belgün, Alpay İzer, Bülent Kayabaş, Levent Dülek ve Duygu Ankara bulunuyor.Bu yılki İstanbul Festivali’nde oynadıkları Bilgesu Erenus’un yazdığı Rutkay Aziz’in sahneye koyduğu “Halide” ile Konak Sineması’nda sanatseverlerin karşısına çıkacak olan Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nun diğer oyuncuları Orhan Çağman, Alev Sururi, Gökhan Mete, Kutay Köktürk, Erdinç Bora, Erol Durak, Yaman Tarcan, Murat Urlalı, Selma Tarcan, Güzin Çorağan ve Alev Yurdatap’dan oluşuyor.

Enis Fosforoğlu Tiyatrosu haftada iki gün Pendik Kültür Merkezinde, iki gün de İstanbul yakasında henüz belirlenmeyen bir salonda oyunlarını sahneleyecekler. İstanbul yakasında İrfan Yalçın’ın “Genelevde Yas” ve Cihan Demirci’nin “Çıkışlar Arka Kapıdan” ile “Otuz Kupon Bir Oyun”, Pendik’te ise “İsmail Nasıl Büyüdü” adlı oyunları oynayacaklar. Kadrosunda Suna Keskin, Orhan Aydın, Birtan Turan, Ayten Erman ve konuk sanatçıların yer alacağı Enis Fosforoğlu Tiyatrosu’nun Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu’nda ekibine Suna Pekuysal’da katılacak ..Pangaltı Dormen Tiyatrosu’nda perdelerini açacak olan Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu bu yıl geçen sezonda sahneledikleri “Töre”ye devam edecekler. Turgut Özakman’ın yazdığı Tolga Aşkıner’in yönettiği dekor ve kostümleri Osman Şengezer’in sahnelediği oyunda Nisa Serezli, Halit Akçatepe, Gülsen Tuncer, Gülden Girginkoç, Filiz Bozkurt, Müge Akyamaç, Sevim Çalışgir, Gönül Tuncay, Gülsüm Rua, Cengiz Sezici ve Hakan M. Çabuk yer alıyor. Öte yandan Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu Ekim ayı içinde Kadıköy’deki kendi yerlerinde “Tatlı Kaçık”ı üç hafta için oynayacaklar.

Kenter Tiyatrosu bu sezon Sergey Kokovkin’in yazdığı Belgi Paksoy’un Türkçeleştirdiği ve yine Sergey Kokovkin’in yöneteceği iki perdelik “Beş Köşe” adlı oyunu sahneleyecek. Oyunda Kamran Yüce, Yıldız Kenter, Ayhan Kavas, Gül Onat ve Şükran Güngör rol alacak.Levent Kırca Tiyatrosu ise anlaşmaları iptal edilmediği takdirde Pangaltı İnci Sineması’nda Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı ve Levent Kırca’nın sahneye koyduğu “Aşağı Yukarı” adlı oyunu oynayacak. Oyuncu kadrosu Levent Kırca, Oya Başar, Ferdi Akamur, Mehmet Güney, Tekin Siper, İlhan Şeşen, Doğan Yerici, Füsun Öztoprak, Necati Akpınar, Celile Toyon, Aydın Toyon, Ali Sarıoğlu, Ece Örge ve Gün Doğarken Topluluğu’ndan oluşuyor.

Kadıköy’deki Tevfik Gelenbe Tiyatrosu’da bu sezon M. Camoletti’nin yazdığı Tevfik Gelenbe’nin yönettiği dekorlarını Erdoğan Dikmen’in yaptığı “Kadifeli Gelin” adlı oyunu sahneleyecek. Oyunda Sevim Gelenbe, Erdoğan Dikmen, Semiramis Ün, Yılmaz Meydaneri, Yaşar Özer, Hakan Kaçan, İbrahim Gündoğan, Ramazan Uçan, Ercan Uçan, Sibel Üzer ve Tevfik Gelenbe yer alıyor…Necabettin Yal’ın uyarladığı Derya Öge’nin yönettiği dekorlarını Savaş Taner’in yaptığı “Bir Bilen”le bu sezonu açacak olan ÖgeTiyatrosu’nun oyuncu kadrosunda ise Derya Öge, Ülkü Ülker, Gül Yalaz, Savaş Taner, Orhan Kutlu, Jale Şengün, Selçuk Soğukçay ve Tuna Arman bulunuyor.

Gençlerin kurduğu Beş Kafadarlar Tiyatrosu ise 19 Ekim’den itibaren hafta sonlarında Kadıköy’deki Öge Tiyatrosu’nda Sennur Sezer’in aynı adlı şiir kitabından Nedim Saban’ın uyarlayıp yönettiği Şiir – drama gösterisi “Gerçeğin Masalı” adlı oyunu sahneleyecek. Oyunda Harun Acar, Mehmet Ergen, Nuray İnal, N. Ceysu Koçak, Sevi Oğultekin, Gökhan Yetiş ve Özgür Yüksel adlı genç sanatçılar rol alacak. Yetişkinlere de “Deli Dumrul” adlı destanı yeni bir kurgu ve içerikle sunacak olan Beş Kafadarlar Tiyatrosu Nezihe Meriç’in “Alagün Çocukları” adlı çocuk oyununu da repertuvarlarına aldılar. Tüm bunların yanı sıra bu topluluk yeni tiyatro mevsiminde Anadolu kapılarını da aralayacak.

1905/86 tiyatro sezonunun Türk Tiyatrosu için başarılı bir yıl olmasını dileriz…

İyi seyirlikler…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-2-sayisi/)

17.09.2020 18:57

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar