Menü

22. Antalya Film Festivali

«Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali»nin üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, Antalya ikinci bir festivale daha sahne oldu.

«Antalya Film Festivali» adı altında geleneksel olarak her yıl düzenlenen bu festivalde, Kadir İnanır ve Müjde Ar, Altın Portakal ödüllerini kazandılar.Önce şarkıcılar, sonra artistler

Kısa bir süre önce «Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali» dolayısıyla şarkıcıları ağırlayan Antalya, bu kez film festivaline katılan sinema sanatçılarına ev sahipliği yaptı. Açılış gününden itibaren büyük bir canlılık kazanan Antalya sokaklarını bir hafta boyunca film afişleri süsledi. AKSAV ve Antalya Belediye Başkanı Yener Ulusoy, açılışta yaptığı konuşmada Antalya’nın böylesine önemli bir festivale ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek bütün sanatçılara festivale katıldıkları için teşekkür etti… Festivalin ilk günü toplu olarak, uçakla Antalya’ya gelen sinema sanatçıları arasında Müjdat Gezen, Hülya Avşar, Cüneyt Arkın, Müjde Ar, Tarık Akan gibi ünlü isimler bulunuyordu…Cüneyt Arkın, bol bol hasret giderdi

Usta oyuncu Cüneyt Arkın, festivale konuk olarak katılan sanatçılar arasındaydı. Festival boyunca eski dostlarıyla hasret gideren Cüneyt Arkın; Ahu Tuğba, Tarık Akan ve Müjde Ar ile bol bol sohbet etti ve «Festival sayesinde hepimiz bir araya gelebildik» dedi.

Akdeniz’in incisi Antalya, festivaller diyarı oldu… «Akdeniz Akdeniz Müzik Festivalinin üzerinden çok kısa bir süre geçtikten sonra, Antalya’da bu kez Film Festivali’nin ve Altın Portakâl’ın heyecanı yaşandı.Bir hafta süren festivalin sonunda Altın Portakal’ı kazananlar açıklandığında, ödülün sevincini en fazla yaşayanlar Müjde Ar ile Kadir İnanır oldu. «En iyi Kadın Oyuncu» ve «En iyi Erkek Oyuncu» dalında Altın Portakal’ı alan iki ünlü sanatçı yıllardır elleri boş döndükleri Antalya’da bu yıl şeytanın bacağını kırmış oldular.

«Ah Belinda» adlı film, Atıf Yılmaz’a «En iyi Yönetmen» ödülünü kazandırırken 14 film arasında birinciliği de kazandı… Şerif Gören’in «Yılanların Öcü» ikinci, yine Atıf Yılmaz’ın «Adı Vasfiye»si ise üçüncü seçildiler.«Ah Belinda» ve «Züğürt Ağa» daki başarısıyla Füsun Demirel «Yardımcı Kadın Oyuncu» ödülünü alırken Erdal Özyağcılar’da «Yılanların Öcü» ve «Züğürt Ağa» daki başarılı oyunundan dolayı «En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu» seçildi.

Yavuz Turgul «Züğürt Ağa» ile «En iyi Özgün Senaryo», Atilla özdemiroğlu «Adı Vasfiye» ve «Kurbağalar» ile «En iyi Özgün Müzik», Aytekin Çakmaklı da «Kanın Namusu» ve «Yılanların Öcü» ile «En iyi Görüntü Yönetmeni» ödülünü kazandılar. Nisan Akman’ın yönetmenliğini yaptığı «Beyaz Bisiklet» filmine emeği geçenler ise jüri tarafından verilen «Özendirici ödül»ün sahibi oldular .Konu hep sinema

Festival süresi boyunca Antalya’da konuşulan tek konu sinema oldu. Hülya Koçyiğit sinemanın iki ünlü oyuncusu Tarık Akan ve Kadir İnanır’la ayrı ayrı sohbetini sürdürürken, Ahu Tuğba’da, Hülya Avşar ve Sibel Turnagöl’den hiç ayrılmadı.

Sanki dargın gibi

Altın Portakal ödüllerinin açıklanmasından ve Müjde Ar’ın «En İyi Kadın Oyuncu» seçilmesinden sonra, Antalya’dan ödül bekleyen Hülya Koçyiğit durgunlaştı ve konuşmadı.Sibel, yeni filmler peşinde

Sibel Turnagöl, Antalya’da zamanını boşa harcamadı ve film yapımcısı Abdurrahman Keskiner’le kafa kafaya verip konuştu. Bu durumu görenler, «Sibel sırtını sağlam yere dayıyor» diye konuştular.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1986-tarihli-45-sayisi/)

27.02.2021 03:07

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar