Menü

25 Yıllık Müzik Dostluğu

27 yıl, dile kolay… Hem birbirinden kopmayacaksın, hem, çizdiğin yolda sağa sola sapmadan ilerleyeceksin. Ne düşeceksin, ne de koşacaksın. Yolun sağına soluna serpiştirilmiş ağaçlardaki «skandal», «reklam», «taklit» gibi enerji verecek, seni hedefine daha çabuk ulaştıracak meyvelere elini bile uzatmayacaksın. «Şöhret» «servet» mağaralarına girmeden yürüyeceksin. Dile kolay…Fehmi Ege ile Şecaattin Tanyerli’nin böyle bir müzik serüvenleri var. «Gerçek müzisyen» diyebileceğimiz iki insan.

Fehmi Ege hali vakti yerinde bir ailenin oğluymuş. Çocukluğunda henüz konservatuvar olmadığı için özel dersler alarak müziğe başlamış. Kemanı kullanmaktaki mahareti onu yıllar sonra Ankara, Köşk Orkestra’sına şef muavini yapmış. 1936’dan 1950’ye kadar bu görevde kalmış. Sonra ver elini İstanbul. Şehir Orkestrası ve yine keman, yine keman…

Bu, Fehmi Ege’nin klasik müzik çalışmaları. Onun bir de buna paralel olarak yürüttüğü dans müziği çalışmaları var ki, bizim tanıdığımız Fehmi Ege budur işte. Çoğu kimse ilk Türkçe tangoyu yapanın Necip Celal olduğunu sanır.Çok yanlıştır bu. Fehmi Ege Türkçe tangolar bestelerken Necip Celal kısa pantolonlu bir çocukmuş ve yanına gelip gidermiş. Fehmi Ege’nin yazdığı ilk tango, «Meçhul» operetinde söylenmiş, ilk plağa okunan bestesi ise «Mehtaplı Gece». Plağa Seyyan Hanım okumuş.

Şecaattin Tanyerli’nin müziğe başlaması Fehmi Ege’ye göre hayli yeni. Ortaokul sıralarında müziğe merak salmış.

Şecaattin Tanyerli’yi profesyonel olmaya Fehmi Ege ayartmış. 1941 yılında yedeksubaylığını yaparken radyoda Fehmi Ege’yle tanışmış, bir iki prova derken, kaynaşıverip gitmişler… Tam 27 yıldır da birbirlerinden ayrılmamışlar.Fehmi Ege ve Şecaattin Tanyerli bugün saçları ağarmış, evli, çoluk çocuk sahibi insanlar. Fehmi Ege’nin oğlu Engin Ege piyanist ve aynı zamanda da orkestranın şefi. Kızı ise bu yıl Güzel Sanatları bitirmiş. Şecaattin Tanyerli’nin ise iki oğlu bir kızı var.

1950 yılından bu yana sahneye çıkmayan, seslerini radyodan duyuran iki sanatçı, başarılarının sırrını tek bir yolda (Türkçe tango) yürümekte ve devamlı çalışmakta buluyorlar. Bir de birbirlerini terk etmemekte.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-43-sayisi)

07.01.2021 22:07

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:24

    Suzan Genç

    koskoca 25 yıl ya uh