Menü

3 Kolejlinin Kurduğu Grup

PETER, Paul ve Mary – Kingston Trio – Chad Mitchell Trio – Joan Baez – Smothers Brotfers – New Christy Minstrels – Rooftop Singers.Sıraladığımız bu isimler son iki yıl içinde isimlerinden en çok bahsedilen Amerikan folk gruplarıdır. Yurdumuzda popüler müziğe oranla az tanınan bu türe, farkında olmadan dinleyip, sevdiğimiz kovboy şarkıları ve kalipsolarla çoktan ısınmış bulunuyoruz. Folklor kelimesinin kısa ifadesi olarak kullanacağımız folk’u yurdumuzda sevdiren özellikle Peter Paul, Mary üçlüsü ile Trini Lopez olmuştur. Üçlünün bizde çok sevilen şarkıları: «Hey Paula – Blowing In the Wind» olmuştu. İkincisinin «If I Had A Hammer» i çok tutundu.Ülkemizde bu cins müzik yapan ilk üçlü İstanbul’da Robert Kolej’de öğrenci. «Kolejliler» adını benimseyen Münir, Güven, Mürvet üçlüsünün yaşları 21 – 21 ve 22. Topluluğun kız üyesi Mürvet Somuncuoğlu, İstanbul’da doğan kahverengi gözlü, kumral bir genç kız. Odetta, Ella Fitzgerald, Charles Aznavour ve Gilbert Becaud’yu takdir ediyor.

Grupta kitar çalan ve vokal yapan iki de genç var: Güven Nil, İstanbul’da dünyaya gelmiş. Harry Belafonte’yi, Frank Sinatra’yı Eddie Gorme ve Ella Fitzgerald’ı daima ilgi ile izliyor.Üçlünün diğer üyesi Münir Akdoğan: Kitarist ve vokalist. Mersin’de doğmuş. Müziğe ağabeysinin İtalya’dan getirdiği kitar ile başlayan Münirde tiyatro hayranı.

Katıldıkları her konserde yakın ilgi gören üçlünün amacı bu sevgiye gerektiği karşılığı verebilmek ve folklor müziğini benimsetebilmek.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-18-sayisi)

27.12.2020 23:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:21

  Şennur Özbek

  kolejlilere bak hele kolejlilere
 • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 17:39

  NUR HAYAT YÜZEN

  zengin grupmus bunlar adlarınıda yıllar sonra duydum zaten :D
 • Yayınlandı: 31 Ekim 2020 12:58

  Lütfi H. Ensari

  1960'lı yıllardan (55-60 yıl öncesinden) okul arkadaşlarımız; olağanüstü, o günün birçok prefesyoneline taş çıkartacak bir gruptu. hep amatör tarafta kaldılar. Güven'i erken sayılacak bir yaşta kaybettik; ama Münür ve Mürvet'ten şu an haberim yok. Dilerim sağlıklı bir yaşamı sürdürüyorlardır. Bu sayfaya da tesadüfen eriştim; bugün Peter, Paul and Mary'i dinliyordum; dostları hatırladım ve webten bu siteye eriştim. teşekkürler