Menü

3 Yaşındaki İlker İnanoğlu Beyazperdeyi Fethetti

3 Yaşındaki İlker İnanoğlu Beyazperdeyi FethettiSinema artisti kadın ve erkeklerin çocuklarını hiç düşündünüz mü? Gözlerini dünyaya açtıkları zaman, anne ve babalarının kimselere benzemeyen hayatlarına ister istemez karışırlar. Bir sele kapılmış yaprak misali günleri binbir olay içinde geçer. Bir kere onların anne veya babaları evde oturan, çocuklarıyle birlikte ömrü geçen insanlar değildir. Baba filim setinde, anne dublaj salonundadır. Hele kadın yıldızlar. Berberden, terziden, elbise provasından, senaryo incelemesinden tutun da, filim setlerinin birinden ötekine koşmaya, filimci yazıhanelerinde bono peşinde koşmaya kadar binbir çeşit işleri vardır. Hele hem annesi hem de babası filimcilikle uğraşıyorsa, artist çocuğu yandı demektir.

Filiz Akın da bir sinema yıldızıdır. Ama, evi ile işini o kadar güzel ve dengeli bir şekilde idare eder ki şaşarsınız. Hani vapur, uçak seferlerinin tarifelerini hazırlayan komisyonlar vardır da biz hep onlardan şikayet ederiz ya? Filiz Akın, bir hayli kişinin birlikte yapamadığını tek başına yapar ve çocuğuna artist çocuğu olduğunu hiç belli etmez. Bir kere, berberde, terzide, kuvaförde, pedikürcüde, manikürcüde vakit harcamaz. Çocuğunun «bakıcısı» vardır, ama o kendi eliyle yedirir, içirtir, uyutur. Filim setlerinde çalıştığı zaman müstesna tabii…

Geçen hafta Filiz Akın, bir ev kadını gibi baktığı oğlunu arabasına aldı. «Haydi İlker, vazife başına!» dedi. Küçük İlker (henüz üç yaşındadır) bu sözlerden bir şey anlamadı tabii, ama Çengelköy’deki filim setinde babası Türker inanoğlu’nu görünce yapacağı işi öğrendi. Türker «Geç oğlum şuraya… Sarıl annenin boynuna bakalım!» dedi.

3 Yaşındaki İlker İnanoğlu Beyazperdeyi Fethettiİlker söyleneni yaptı. O sırada «kadr» ın içine Kartal Tibet de girmişti. Kartal, «Kan Kardeşim» isimli filimde baba rolündeydi. Filiz Akın da anne… Küçük İlker, arası açılmış anne ile babayı filmin sonunda birleştirecek, böylece «mutlu son» u hazırlamış olacaktı. Küçük İlker, hayatının ilk rolünü yapar gibi değil de gerçekten anne sevgisiyle Filiz Akın’ın kucağına atıldı. Kartal Tibet henüz barışmamış, dargın koca rolünde. Bu «şefkat» manzarasını seyredince yüreği dayanamadı. Filiz Akın nemli gözlerle Kartal’a bakıyordu.

3 Yaşındaki İlker İnanoğlu Beyazperdeyi FethettiGözlerinden iki damla yaş yuvarlandı. İlker bu yaşları görünce dayanamadı. Annesinin sahiden ağladığını zannetti. O da ağlamaya başladı. Babası, kameracıya, «Çok güzel oldu, çok güzel oldu, devam et, devam et… Kesme…» diye bağrıyordu. Bir yandan da üç kişilik sahneden gözlerini ayırmıyordu. Bu uzun «plan» çekildikten sonra rejisör Türker İnanoğlu önce «stop» diye bağırdı, sonra koşup oğlunu eşi Filiz Akın’ın kucağından alıp havalara kaldırdı, «Yaşa arslan oğlum! Jönprömiyeiere taş çıkarttın vallahi… Onların gözlerinden yaş getirmek için sigara dumanı, vazelin kullanıyoruz. Sen sahiden ağladın hem de iyi oynadın!» diyerek öptü. Settekiler İlker’in kabiliyetine şaştılar, «İkinci bir Ayşecik çıkıyor,» dediler.

Küçük İlker, ekip çalışırken bir kenarda sessiz, sedasız çikolatasını yiyor; «Anne filim ne zaman bitecek? Ben oynamak istiyorum,» diyordu. Biraz sonra küçük İlker’le annesi bize arabadan el sallıyorlardı.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-30-sayisi)

01.09.2015 11:05

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:14

    Lale Kamacı

    büyüyünce pek tatlı olmadı ama bu cocuk :D