Menü

40 Yıllık Marka Jean Gabin

40 Yıllık Marka Jean Gabin«1912-1913 yıllarında Kraliyet Sahnesi’nin kulislerinde devamlı birbirleri ile kavga eden ve rejisörü kendilerinden bıktıran iki velet vardı. Yedi sekiz yaşlarındaki bu veletlerden biri bendim, diğeri de Jean: Jean Gabin. O tarihte, annemle babası Kraliyet Sahnesi’nde oynayan bir piyeste başrolleri paylaşıyorlardı. Biz Jean’la, işte bu vesile ile tanışmıştık. Sonra tam yirmi yıl birbirimize rastlamadık. Bu ayrılıktan sonra karşılaştığımız zaman bana aktörlük mesleğinden artık bıktığını ve bir çiftlik satın alıp atlar, inekler, koyunlar arasında sakin bir hayat yaşayacağını söyledi. Fakat görüyorsunuz ki o da benim gibi hala sahnede, perdede.»

Bu sözleri Fransız sanat aleminin ünlü yıldızlarından şarkıcı – aktör Pierre Brasseur söylüyor. Gerçekten de bugün hala Fransız sinemasının en güvenilir, şöhretli, en istikrarlı aktörü Jean Gabin’dir. Fakat o hiç bir zaman mesleğine aşırı bir sevgi duymamıştır. Buna rağmen tam 40 yıldır yıldızı parlayan ve her devirde gelip geçen jönpromiyeler arasında en sevilenler listesinin başını tutmayı başaran eskilerden tek isimdir.

Bir zamanlar Kraliyet Sahnesi’nin en şöhretli komiği olan babası ise Jean’ın adam olacağına hiç inanmazdı.

– «Bu başımın belası, hayatta hiç bir zaman doğru bir iş yapamayacak,» derdi. Oysa Jean makine teknisyeni olmak istemiş, fakat babasının zoru ile sahneye çıkmıştı: «Artistler mi?» derdi.’ «Bu serserilere hiç tahammül edemiyorum.»

Fakat yine de aktörlük mesleğini en iyi şekilde öğrendi.

40 Yıllık Marka Jean GabinFolies – Bergere sahnesine figüran olarak çıktığı zaman henüz 19 yaşındaydı. Sonra sırası ile müzikhol, operet, tiyatro sahnelerinde göründü, şarkı söyledi ve nihayet filimlerde oynadı.

Sinema artisti olarak onun sanat hayatın» iki bölüme ayırmak gerekir: 1930’dan İkinci Dünya Savaşı’na. Ve, 1952’den bugüne kadar olan devre… Tam ortasında da yüzde yüz bir sükût devresi… O günlerde Jean Gabin için, «Artık on para etmez. O her şeyi ile bitmiş insandır,» diyenler sonradan çok mahcup olmuşlardır.

Jean Gabin son derece zor, anlaşılmaz bir insandır. Gazetecilerden, reklamının yapılmasından hiç hoşlanmaz. Keyfi bir barometrenin ibresi gibi anide iyi havadan fırtınaya kayabilir.

Neşeli olduğu zamanlar onunla çalışmak bir zevktir. Ama bir de öfkelendi mi, vay haline setteki artistlerin, teknisyenlerin hatta rejisörün.

Jean Gabin son derece vefalı bir insandır. Yanında hep eskiler çalışır. Giyinmesine yardım eden Micheline 30 yıldır yanındadır. Makyajını yapan Yvonne’u yirmi yıldır muhafaza eder. Özel fotoğrafçısı Marcel Dole, ses mühendisi Jean Rieul, dublörü ve birlikte çalışmayı adet edindiği prodüksiyon amiri Roger de Broin nereye gitse onu takip ederler. Ve Jean Gabin onlar olmadan filim çevirmez. Çalışmaz…

Jean Gabin’in şahıs reklam» yapılmasının aleyhinde olduğunu söylemiştik. Sebebini yine kendi ağzından dinleyelim:

– «Artist, toplulukların adamıdır. Ben de artistim. Fakat çalıştığım filmin dışında benimle ilgilenmelerinden hoşlanmam. Dergi ve gazetelerin yapacağı iyi veya kötü reklama inanmam. Tenkitçiler ne derlerse desinler, iyi olan bir şey, kötülense de er geç kendi yolunu bulup başarıya ulaşır. İşte buna en iyi örnek ‘Bir Erkek ve Bir Kadın’ isimli filimdir. Fransa’da hatta dışarıda kimse ondan bahsetmemişti. Filim başarıdan başarıya ulaştıktan sonra herkesin ağzından adı düşmez oldu.»

40 Yıllık Marka Jean GabinJean Gabin bir ara sahneye de çıkmış, 18 operette rol almış, Bernstein’ın «Susuzluk» isimli piyesinde başrolü oynamıştır. Fakat Gabin’e göre tiyatro çok vakit alan bir meslektir. Sahne sanatçısı gece dokuzda işine başlar ve 12’ye kadar bağlı kalır. Gündüzleri de provalar vaktini alır. Tiyatroda oynuyorsanız, hasta olmaya hakkınız yoktur. Jean Gabin’e göre, mutlaka çıkacak ve en iyi şekilde oyun vereceksiniz. Ünlü aktör, «Ben ruhen tembel bir insanım. Bu kadar çalışmaya dayanamam,» diyor. Artistliğin dışında başka bir mesleği olup olmadığını soranlara da «Benim esas mesleğim çiftçilik, hayvan yetiştiriciliğidir,» der Gabin. «Şehirdekiler farkında bile değiller. Aslında çiftlik hayatı son derece zor bir iştir. Ben bilhassa yarış atları yetiştirme konusunda ihtisas sahibiyim.»

Birçok aktör belirli bir yaştan sonra rejisörlüğe heves etmişlerdir. Ama Jean Gabin’in o tarakta bezi yoktur.

– «Bana artistlik yeter» der. «Hem bu işin heveslisi olan meslektaşım o kadar çok ki, nasılsa bana sıra gelmez!»

Şöhretli aktör bugün yılda ortalama bir filim çevirir ve günümüzde halkın daha çok polisiye konulan ve komedileri tuttuğu kanaatindedir. Sanat filmi, «yeni dalgacılık» diye bir şeyin varlığını kabul etmez. «Öyle dalgalardan falan benim haberim yok,» der.

Jean Gabin sinemaya hiç gitmez. Yalnız atçılık konusundaki dergi ve yazıları okur. Sıhhati elvermediği için çok sevdiği halde içki içemez. Son derece iştahlıdır, fakat lokantaya gitmez. Dilediği yemeği evinde pişirtir.

Gençliğinde boks, atletizm, aletli jimnastik, bisiklet gibi her türlü sporu yapmış olan Jean Gabin bugün yalnız at yarışlarına gider. Dünyadaki ilk sesli filimlerden biri olan «Herkesin Şansı Kendine» isimli kurdele çevirdiği ilk filmidir.

Bu yıl sanat hayatının 40’ıncı yıldönümünü kutlayacak olan Jean Gabin, anlaşılmaz bir karaktere sahip olduğunu, içinde daima huzursuzluk duyduğunu bilir. Tabiatı, huzuru, düzenli hayatı sever.

Sinemada her kılığa girdiğini söyleyen Jean Gabin’in yeni meslektaşları arasında en çok kafadengi bulduğu Alain Delon’dur. Yılların aktörü onda gençliğini bulduğunu söylemektedir.

Sanat hayatının 40. yılında ünlü aktör, «Artık yaşım ilerledi,» diyor. «İhtiyarladığımı, çöktüğümü hissediyorum. Dilzerimde derman yok. Ama filim çevirmeye son nefesimi verinceye kadar devam edeceğim.»

Ünlü aktör, halen kendisi gibi yılların aktörü olan Curd Jurgens’le bir filim çevirmektedir. Bu filminde Gabin, bir çiftçi rolündedir. «Bu, tam bana göre bir roldü,» diyor. «Onun için kabul ettim zaten. Sanki kamera karşısında rol yapmıyor, kendi hayatımı oynuyorum. 40 yıldan beri birçok filimde, çeşitli insanların hüviyetine girdim. Ama bu rol başka. Bu filimde ben kendimi oynuyorum.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-38-sayisi)

10.08.2019 22:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:28

    Cemre Kan

    sahneden inmek bilmedi 40 yıl boyunca