Menü

46 Yaşındaki Arif Hikmet Ersoy Herkesi Şok Ediyor

DİLİMİZDE bir söz vardır, “Beşikten mezara kadar ilim arayınız,” diye, işte hu deyime uyan Sapancalı Arif Hikmet Ersoy’da başlamış okumaya bir defa, ilkokulu köyünde bitirmiş, 23 yaşındayken de eşi Ayşe ile evlenmiş. Bir kundura dükkanı açımş kendine, Allah ne verdiyse günlük nafakasını çıkarıyor geçinip gidi yor muş. Ne olmuşsa o zaman olmuş, işi ters dönmüş birden. Çok kez boş filelerle eve döndüğü olmuş.Köyde borçlu gezmek ağır gelmiş. Çıkmış diyarı gurbete, varmış İstanbul’a..

Dolmabahçe Sarayına bekçi olmuş. Bu defa da kendini boş hissetmiş Sapancalı Arif Hikmet Ersoy. Düşünüp taşınmış, okumaya karar vermiş. Bir sene gibi kısa zamanda Emirgan ortaokulunu bitirmiş..

Arif Hikmet şimdi de liseyi bitiyor. Okumanın tadını almış bir defa. “Topu topu 46 yaşındayım” diyor..

Üsküdar’da küçük bir evde kirayla oturan Hikmet ve çocukları için, hayat şimdi çok tatlı. Onu çalıştığı yere levazım memuru yapmışlar. Maaşını da arttırmışlar ve gül gibi geçinip gidiyormuş artık..Arkadaşları tarafından sevilen, Sapancalı Arif Hikmet Ersoy Vefa Akşam Lisesinin ağabeyi haline gelmiş. Türkiye’nin en yaşlı lise öğrencisi için okul müdürü de şöyle konuşuyor:

– “Arif çalışkan bir öğrencimizdir, terbiyesi, inceliği ile kendisini sevdirmiş ve arkadaşlarına örnek olmuştur.” Öğretmenlerinin ve okul müdürünün takdir edici konuşmalarından, cesaret alan lise öğrencisi.– “Okuyacağın, şimdilik İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini düşünüyorum, sonuna kadar gideceğim..” diyor. Yaşlı delikanlıyı düşündüren bir husus da çocukları. Onları da okutmak istiyor, en kiiçiik oğlunu subay, iki kızından birini doktor, diğerini de eczacı yapmak niyetinde..

Sapancalı Arif Hikmet Ersoy eşi için:

-“En büyük desteğim odur, bütün gücümü ondan alırını.” derken istikbale her hali ile hazırlıklı olduğunu, belli ediyor…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/7-gun-dergisinin-1969-tarihli-30-sayisi)

25.02.2021 18:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:17

    Tayfun Korkut

    helal olsun be
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 18:20

    AHMET SEZEN

    memleketin böyle insanlara her zaman ihtiyacı var helal olsun cidden