Menü

5. Altın Portakal Film Festivali

Seçimler dolayısıyle 10 gün ertelenen 5’inci Antalya Film Festivali 5 haziran günü törenle açıldı ve 13 kişilik büyük jüri, festivale katılmak için İstanbul’da yapılan ilk elemeyi kazanan 8 filmi seyretmeye başladı.

5. Altın Portakal Film FestivaliAntalya’ya gönderilecek 8 filmi seçmek için Leon Sason (eski gazeteci – menecer), Recep Ekicigil (eski gazeteci – prodüktör), Hüsnü Cantürk (prodüktör – rejisör), Kami Suveren (gazeteci) ve Fer- han Üçoklar’dan (gazeteci – rejisör asistanı) meydana gelen bir ön eleme jürisi seçilmişti. Son Antalya Film Festivalini diğerlerinden ayıran ilk özellik de bu «ilk eleme jürisi» oldu. Geçen yıl doktor, romancı, gazeteci, sendikacı, prodüktör ve rejisör gibi çeşitli meslek gruplarına mensup 13 kişilik bir jüri tarafından «ilk eleme» bu yıl nedense 5 kişilik ve meslek bakımından hayli dar bir kadro tarafından yapıldı. 21 mayısta İstanbul’da, festivale katılmak için müracaat eden 11 şirkete ait 15 filmi seyretmeye başlayan jüri, 28 haziran günü bir basın bülteni ile neticeyi açıkladı ve elemeyi kazanan 8 filmi ilan elti.

Festivale katılmak için (Azap Yollan, Mekansız Kurtlar, İnce Cumali, Devlerin İntikamı, Bir Dağ Masalı, Ana, Kurbanlık Katil, Vesikalı Yarim, Seyit Han, Yaslı Gözler. Büyük Kin. Son Gece, Zilli Nazife, Ölüm Tarlası, Samanyolu adlı filimler müracaat etmişlerdi.

5. Altın Portakal Film FestivaliEleme sonunda bu filimlerden Cumali (Yılmaz Güney, Tijen Par – Rejisör: Yılmaz Duru), Vesikalı Yarim (Türkan Şoray, İzzet Günay – Rejisör: Lütfi Akad), Zilli Nazife (Fatma Girik, Ayla Algan – Rejisör Memduh Ün), Devlerin intikamı (Fikret Hakan, Zeynep Aksu – Rejisör Fevzi Tuna), Bir Dağ Masalı (Türkan Şoray, Murat Soydan – Rejisör: Turgut Demirağ). Son Gece (Kartal Tibet, Fatma Girik – Rejisör: Memduh Ün), Ölüm Tarlası (Fikret Hakan, Suna Keskin – Rejisör: Atıf Yılmaz) ve Kurbanlık Katil (Yılmaz Güney, Hülya Darcan – Rejisör: Lütfi Akad) 5. Antalya Film Festivali’ne katılmaya hak kazandılar.

Geçen yılki festivalde büyük jüri filimleri konularına göre 3 kategoriye ayarmış ve her kategorinin birincisini ayrı ayn seçmişti. Beşinci Antalya Filim Festivalinde bu usul terk edildi ve (daha önceki yıllarda olduğu gibi) filimleri «tek bir derecelendirmeye tabi tutma» karan alındı.

5. ci Antalya Film Festivalinin en büyük özelliklerinden birini de festivale katılan filimlerden birinin renkli oluşu teşkil etmektedir. Katılan 8 filimden yedisinin konusunun «yerli» olmasına karşılık «Devlerin intikamı» geçtiğimiz sinema sezonunda sinemalarımızda oynayan Richard Brooks un ünlü «Profesyoneller» ini fazlasıyle hatırlatmaktadır.

Bakalım bu yıl Antalya’da neler olacak, şans kimlere gülecek veya kimlere küsecek.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-24-sayisi)

11.08.2019 01:04

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 17:33

  Kaya Sinan

  cok güzel gecmişti bende ordaydım herkes ordaydı rüya gibiydi resmeen her anı aklımda
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 17:28

  AHMET SEZEN

  malesef ben orada değilm hep istemişimdir bir ödül törenine katılmayı
 • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 17:29

  SERDAR KANIT

  bunda törende olay çıkmamış sasırdım acıkcası :D