Menü

Adanaspor’da Erden Muamması

Şimdilerde Adana’da iki üç futbolsever bir araya gelip de şundan bundan söz etmeye başladıklarında, ama erken, ama geç «Ne olacak Erden’in durumu?» diye sormadan yapamıyorlar.

Çünkü Erden’in durumu, şöyle böyle 4 aydır, Adanalının ağzında tastamam kenger sakızı gibi. Çiğnedikçe çoğalıyor. Kimileri Erden için «Bırak canım, Faraç’ın oğlu kendi etti, kendi buldu» deyip geçiyor.Erden’in öyküsü şöyle: Adana’nın Kalekapısı mahallesinde doğdu. 16 yaşındayken, Ahmet’ten (Arıboğan) Seyhanspor kalesini teslim aldı. Görenler «Barekallah, bu çocuk anasından kaleci doğmuş» dediler. 1963- 1964 mevsiminde amatör olarak Adana Demirspor’a geçen Erden «mevzuat» nedeniyle oynatılamayınca Mersin İdmanyurdu’na gidip Rızkullah ve Doğan’ı yedeğe aldı. Aynı yıl, 8 kez Genç Milli Takımın kalesini korudu. 1964- 1965’de İzmir’in Karşıyaka takımına, bir mevsim sonra Galatasaray’a gitti. Metin, Kadri, Naci, Candemir, B. Ahmetle takım arkadaşı oldu. Artık futbolunun son yıllarını yaşayan Turgay’ın yerini dolduracağı sanılırken, disiplinsiz davrandığı gerekçesiyle Gündüz Kılıç’ın afarozuna uğradı.1966- 1967 mevsiminde Coşkun Özarı, Erden’i Ankara Şekerspor’a götürdü. Kaleciliğine kimsenin diyeceği yoktu ama yaşamı inişli çıkışlıydı. Takım arkadaşı Mehmet’i bıçakla yaralayıp Adana’ya kaçtı. Bir süre sonra yine Şekerspor’a döndü. Orhan Şeref Apak Adanaspor’a Genel Müdür olunca, kentinin takımına gelip unutulmaz oyunlar çıkararak Turuncu – beyazlı takımın kalesini 3 yıl korudu. Sonra gözden düştü, 35 bin liraya bonservisini alıp uğruna bir yıl fazla askerlik yaptığı Adanaspor’dan ayrıldı. Çok kimse Erden’e «Futbol hayatı bitmiştir» gözüyle bakıyordu. Böyle düşünenlere, Karşıyaka’daki oyunlarıyla cevap verdi ve 1972- 1973 mevsiminde yine Adana’ya gelip Adana Demirspor kalesini teslim aldı.Olmadı, olaylar başladı. 1973-74 mevsiminde Eskişehirspor maçına gitmeyince soğuk savaş çıktı. Derken Samsunspor yenilgisinin sorumlusu gösterildi. Sakat olduğunu söyleyerek Giresun deplasmanına gitmedi. Ve bardak, Bursasporla oynanacak kader maçından önce Erden’in kadrodan çıkarılmasıyla taştı.

Bir yanda Erden, karşıda yöneticiler, birbirlerine demedik söz bırakmadılar. Transferde 550 bin liraya Gençlerbirliği’nden Eser alındı. Bunun üzerine Adanaspor devreye girdi. Demirsporlular «Burada iş kurdu, artık bir yere gidemez» düşüncesiyle ve de Erden’in dosyasını kesinlikle kapatmak amacıyla Adanasporlulara «Etmeyin, almayın, kardeş kulübüz» dediler. Onlar da hareketsiz kaldı.Böylece günler geçti, geçti. 27 yaşındaki Erden paslanmaya bırakıldı. Demirsporluların niyeti belli olunca, Adanasporlular «Bre bu nasıl dostluk!» diyerek Erden’e yeniden kanca taktılar. İki kulüp arasında haberciler ve de haberler gidip geldi. Sonunda da Erden’i isteyen Adanaspor Başkanı Erdem Gençeren’in, Demirspor yöneticisi Fikret Gökçe’den olumlu cevap aldığı açıklandı.

İşte, bu nedenle, şimdilerde Adana’da iki üç futbolsever bir araya gelip de, şundan bundan söz etmeye başladıklarında er ya da geç «Ne olacak Erden’in durumu?» diye sormaktan kendilerini alamıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-30-sayisi)

20.01.2021 00:33

Kategoriler:   Spor

Yorumlar