Menü

Adile Naşit, Uykudan Önce’yi Bırakıyor Mu?

SICAK yaz günlerinin yaklaştığı şu sıralarda herkes gibi çocukların da içleri neşe doluyor. Hepsi soğuk kış aylarından sonra gelen ılık günlerin tadını çıkarma, ya çalışıyorlar. Bir süre sonra girecekleri denizin hayalini bile kurmaya başladılar artık. Ama mutlu saatler geçirdikleri yaz günlerinde onları üzen bir gün olacak. 30 Haziran. Çünkü takvimler o günü gösterdiğinde hepsinin çok sevdiği «Uykudan Önce» programı yaz tatilinin başlaması nedeniyle televizyonun aldığı karar üzerine kalkacak ve «Masalcı Teyzeleri son kez ekrana gelip onlara veda edecek. Artık o günden sonra küçükler akşamları çok sevdikleri masalcı teyzeleriyle birlikte olamayacaklar, sabırsızlıkla bekledikleri programı izleyemeyecekler. Bundan iki yıl önce ne güzel başlamıştı «Uykudan Önce». Akşamlan bu programda ekrana gelen Ergun Uçucu onlara masallar anlatıyor ve hoşça birkaç dakika geçirtmek için çalışıyordu. Daha sonra bu görevi Sungur Babacan-Meral Erbil İkilisi yüklenmiş ve aynı programda «Tonton Amca»yı getirmişlerdi ekrana. Ardından Meral Erbil’le Adile Naşit ekrandan seslenmeye başladılar miniklere. Bundan dokuz ay önce de Adile Naşit «Uykudan Önce» programının sunuculuğunu tek başına üstlendi ve her şeyden çok sevdiği bu değerli varlıklarla haşır neşir elmaya başladı. Oğlunun ölümünden sonra çocuklara olan sevgisi daha fazla artan ve bu sevgiyle programa büyük ilgi gösteren sanatçı, bakın «Uykudan Önce»ye gelişini nasıl anlatıyor:Televizyondan gelip çocuklar için hazırlanan «Uykudan Önce» programına katılıp katılamayacağımı sordular. Bu beni çok sevindirdi. Ama önce benim tüm çalışmalarımla ilgilenen Ertem Eğilmez’le konuşmam gerekiyordu. O da benim gibi bu teklifi sevinçle karşılayınca hemen hazırlıklara başladım.»

Artık çocuklar saatler 21.00’e yaklaşırken beyazcamın etrafında toplanıyorlar o ana kadar yaptıkları gürültüleri unutup herkesin susmasını istiyorlar, başlıyorlar «Masalcı Teyzeleri»ni dinlemeye. Sadece dinlemekle kalmıyorlar, onun sorularına yanıt veriyorlar, o gün neler yaptıklarını anlatıyorlar. Sonra sanatçının anlattığı masalı dinliyorlar. Ardın, dan da çizgi film seyrediyorlar tabii Günün en zevkli birkaç dakikasını geçiriyorlar televizyon başında.

Bakın bu çocuklardan 12 yaşındaki Hatice ne diyor:

«Ben bu tip programları seyretmek için biraz büyük olmama rağmen yine de (Uykudan Önce»yi seyretmeden yapamıyorum. Adile Teyze’nin tatlı tatlı konuşmasını dinlemek bana büyük zevk veriyor.9 yaşındaki Ayfer İse şunları söylüyor:

«Uykudan Önce’nin başlama saatini sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü bu programda ‘Masalcı Teyze’ bize çok güzel masallar anlatıyor.»

İşte böylesine sevilen program başta da yazdığımız gibi 30 Haziran’da sona erecek. Ama yazın sonunda televizyondan bir teklif gelirse yine görev alacağını belirtiyor, Adile Naşit.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-22-sayisi)

07.09.2020 22:19

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar