Menü

Adnan Mersinli Tatlıcı Oldu

Asıl adı Adnan Avlı olan Adnan Mersinli 5 ocak tarihinde Mersin’de dünyaya gelmiş. İlkokulu İzmir’de bitirmiş ve hemen hayata atılmış. Babası Tevfik Mersinli’nin bir tatlıcı dükkanı varmış. Adnan da orada çalışmaya başlamış. Önce mal satmayı, sonra sattığı malı yapmayı öğrenmiş. Ailece İstanbul’a gelince Tarlabaşı’nda bir dükkan açıp baba mesleğini devam ettirmiş. 1958 yılında bir gün dükkanında sıkılmış, yandaki Budak pastanesine geçmiş. Tesadüf bu ya, o sırada rejisör Atıf Yılmaz da şimdi yıkılmış bulunan o pastanedeymiş. Belki bilirsiniz, Atıf Yılmaz da Mersin’lidir. Adnan’ın babasını da Mersin’den tanıyormuş. Selamlaşmışlar, karşılıklı hal hatır sormuşlar. O sırada Atıf Yılmaz, «Bir Şoförün Gizli Defteri» adlı filmin hazırlıklarını yapıyormuş. Adnan’a «Oynar mısın?» demiş. Adnan da biraz düşünmüş ve, «Peki,» demiş. Giriş o giriş işte. Art arda dört filimde birden oynayan Adnan askere giderken dükkanını kapamış ve döndüğü zaman ekmeğini cins cins, çeşit çeşit tatlılar arasında değil de, yerli sinemanın setlerinde aramaya başlamış, ilk filminden 50 lira almış. İlk büyük rolünü ise birinci Malkoçoğlu’nda oynamış ve o filimde 2500 lira almış. Bu arada Cüneyt Arkınla da tanışmış ve ona birden kanı kaynayıvermiş, O gün bugün Adnan Mersinli Cüneyt Arkın’dan ayrılmaz olmuş. Bugün Adnan Mersinli ile Cüneyt Arkın ayrılmaz iki dosttur. Cüneyt kızını görmek için kayınpederinin evine hadiseli bir ziyaret yaptığı zaman, yanında şoföründen başka sadece Adnan Mersinli’nin olduğunu söylersek bu dostluğun ne dereceye vardığını siz tahmin edin.

Adnan bilhassa hoplamalı – zıplamalı tarihi macera filimlerinin vazgeçilmez adamıdır. Bunu da judo bilmesine borçlu tabii… Bugüne kadar birçok kimseye özel judo dersleri veren Adnan, judo için kimseden ders almamış? «Peki nasıl öğrenmiş?» diyeceksiniz Biz de bunu sizin kadar merak ediyordu. Sorduk. Kitaptan öğrenmiş.

Adnan Mersinli bugünlerde sık sık Ali Sami Yen stadına gidiyor ve orada «sırık» çalışıyor. Evet, yanlış okumadınız: Sırığı alıp yüksek atlıyor, koşuyor, zıplıyor. Bize bunu söyleyince ne yalan söyleyelim gelecek olimpiyatlara katılacak falan sandık. Meğerse işin içinde iş varmış: Geçenlerde İran’a giden Cüneyt’i İranlılar çok beğenmişler ve ona hemen yeni bir filim teklif etmişler. O filimde Cüneyt’le arkadaşı filmin başından sonuna kadar sırıkla oynayacaklarmış. Mesela kavga edecekler değil mi? Sırıkla kavga edecekler. Peşlerine düşen haydutlardan kaçacaklar değil mi? Sırıkla kaçacaklar. Rol böyle özellik, isteyen cisnsten olduğu için Cüneyt’e «rol arkadaşını da sen bul, getir,» demişler, o da Türkiye’ye dönünce Adnan’ı bulup «Antrenmanlara başla, yakında İran’a gidiyoruz» demiş.

Adnan Mersinli şimdi günlerini üçe bölmüş. Sabahları erkenden kalkıp Orta- bayırda açtığı tatlıcı dükkanının imalathanesine giriyor ve bir süre orada çalışıp o gügn satacakları tatlıları yapıyor, oy Sonra tezgah başına geçip bir süre satışa nezaret ediyor. Vakit gelince doğru sete koşuyor ve rolünü yapıyor. Setteki işi şittiği zaman Adnan’ı yakalayabilene aşkolsun. Sırığını kaptığı gibi dosdoğru antrenman yapmaya koşuyor. Bunları bize anlattıktan sonra mahçup bir ifadeyle güldü, «Ne yaparsınız,» dedi. «Ekmek eskiden aslanın ağzındaymış, şimdi midesine inmiş!»

Adnan Mersinli, son derece mütevazı bir artist. Öyle büyük iddialari erişilmez hayalleri yok. Sadece sinemayı çok seviyor, «kalıcı» olmak istiyor, o kadar!

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

10.08.2019 23:25

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:28

  AYŞE BÜYÜK

  Mütevazı kişiliği hala akıllarda olan isimlerden
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:30

  Gizem Ersoy

  ayy canım tatlı çektiiii
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:31

  Eylül Arif

  fotograftaki tatlı ne tatlısı öyle
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:32

  Selim Kutu

  bende tam ne olduguna emin olamadım valla
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:38

  NUR HAYAT YÜZEN

  filmlerde sürekli ölünce en iyisini yapmıştı meslek değiştirerek :D