Menü

Ağlayan Şarkıcı Johnnie Ray

KULAĞI DUYMUYOR

Bilindiği gibi Johnnie Ray’in bir özelliği de kulağının duymaması ve devamlı kulaklık takmak zorunda oluşudur. Ama şarkıcıların bile büyük şöhret yaptıkları bir alemde, bu gibi sakatlıklar pek önemsenmiyor.BİRBİRİNİ takiben şehrimize gelen şöhretlerin teşkil ettiği kervana, bir yenisi daha katıldı. Ağlayan şarkıcı: Johnnie Ray. Amerika’da şöhrete ulaştığı 1952 yılına gelinceye kadar hayatının her safhasında çalışan ve talihsizliklere uğrayan bu ünlü şarkıcı, bir vakitler gazoz satmış, kereste fabrikasında işçi, gemi tezgahlarında kaynakçı olarak çalışmıştır.Johnnie Ray’in 11 yaşında kulakları ağır işitmeye başladı ve beş yıl sonra ilk işitme cihazını aldı. 21 yaşında iken Portland’ın Burlesque adlı tiyatrosunda profesyonel olarak çalışmaya başlayan şarkıcı, 25 yaşında New York ve Ohio’da 150 dolar haftalıkla çalışmaya başladı. Küçük lokallerde ondan, şarkıdan ziyade piyano ile fon müziği isteniyordu. Bu yıllarda en sevdiği «Little White Cloud That Cried» ı yaptı. Onu «Tell The Lady», «I said Goodby» ve «Whiskey And Gin» takip etti. Birkaç ay içinde 150 şarkı hazırlamıştı. Bernie Lane ile tanıştı. Bu şahıs, yeni şarkıları lanse etmekle ün kazanmıştı. Ray’ın menecerliğini üzerine aldı. Neticede Johnnie Ray, «Just Walkin’ İn The Rain», «Please Mr. Sun», «Walkin’ My Baby Back Home», «Broken Hearted», «Cry», «If You Believe» gibi milyonlarca satan plaklar doldurdu. «There Is No Business Like Show Business» adlı filmde Marilyn Monroe ve Mitzi Gaynor ile oynadı. Tiyatroda «Guys and Dolls» adlı müzikli oyunlardan başka, «Bus – stop» ta rol aldı. Ve müziksiz oyun onu sahnede de başarıya ulaştırmıştı.Amerika, Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya gibi beş kıtada konserler veren Johnnie Ray, çıktığı 13 üncü turnesi sonucunda Türkiye’ye de geldi. İstanbul ve İzmir’de iki gün konserler veren amatör tarih meraklısı şarkıcı, İstanbul’a ve Sultanahmet Camiine hayran…

Duke Ellington’u sevdiği orkestra şefi Peggy Lee, Ella Fitzgerald ve beraber plak doldurduğu Doris Day’ı ideal kadın şarkıcı olarak işaret eden Ray Charles, Andy Williams, Louis Armstrong, Tony Bennett gibi erkek şarkıcıları favori şantör olarak gösteren Johnnie Ray, söylediği şarkılar ile klasik bir Amerikan şarkıcısı olduğunu ispat etti.

Sahnede mimikleri, Avrupai denecek tarzdaki hareketleri, hatta başından hiç eksik etmediği melon şapkası ile ilgiyi çeken şarkıcı, başarısı hakkında şunları söylüyor:«Bizler, bütün ömrümüz boyunca gençliğin mabudu olamayız. Yaşımız ilerledikçe olgunlaşırız. Zevkimiz değişir. Ben o gençlik yaşlarıma çok şey medyunum. Fakat tekrarlanmasını istemem. Şimdi sıra başkalarında. Sükse yapan plaklarını bana kulüp, konser, film ve sahne gibi kapalı birçok kapıları açmıştır. Hayatta en büyük arzularımdan biri de, müziksiz olarak oynadığım oyunları, müzikli yaparak oynayabilmektir.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-17-sayisi)

26.12.2020 22:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:35

    Kaya Sinan

    çok duygulu sanatcıydı
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 16:40

    MEMDUH HAYAT

    yılmaz morgül gibi adammış maşallah :D