Menü

Ahmet İsvan’la Tiyatro Üstüne

-İstanbul, Tiyatro Severliği ötesinde tiyatro ile çok yakından ilgili bir Belediye Başkanıyla karşı karşıya. Şehirli size süreli tiyatrolarda rastlıyor. DAMDAKİ MUHALİF’ten ŞİLİ’DE AV’a kadar tüm oyunları izliyorsunuz. Konuşmamıza tiyatroya bu yakınlığınızın nedeninden başlasak mı acaba ?

-Önce belirteyim ki tiyatroyu çok seviyorum. Genel olarakta izliyorum. Ayrıca yakın zamanda hepimizin övüneceği bir sahne sanatı ortaya çıktı. Buna sahip olmamız gerekir.

-CHP ile diğer siyasi partiler arasındaki yapı değişikliğinin yönetimde yansımasını öncelikle Belediyeleri kazanmış illerde izleyeceğiz. Bu yapı değişikliğini siz ilk olarak Şehir Tiyatrolarının Sanat Yönetmenliğine Sayın ERTUĞRUL MUHSİN’i getirerek noktaladınız. Sizce bu konuda yapılacak işlerin ilki bitti. Şimdi ERTUĞRUL MUHSİN HOCAYI izleyececeğiz. Sizce Şehir Tiyatrolarında varılacak hangi sonuç başarıdır?

-Başarı tiyatroyu yoksul halka götürebilmektir.

-Sanıyorum bu yine Ertuğrul Muhsin bey tarafından denenmişti.

-O zaman baltalanmıştı. İmkan tanınmamıştı. Şimdi bu durum ortadan kalkmıştır.

-Yılın oyunu seçtiğimiz Ankara Sanatın halen Ankara’da kapalı gişe oynayan, tüm eleştirmenlerin övgülediği 403. KİLOMETRE oyunu daha önce Şehir Tiyatrolarına verilmiş ve başarısızlığı gerekçesiyle reddedilmiş. Hangi yönetimde olursa olursa olsun böylesi somut bir olayla karşılaştığınızda duruma kendi uslubunuz içinde el koymayı deneyecek misiniz?

-Muhsin Bey tiyatronun başında olduğu sürece hiçbir şeye karışmayacağım. Kendilerine sonsuz güvenim var. Bu güveni yitirmedikçe hiçbir şeye karışmam söz konusu değildir.

-Şehir Tiyatroları İstanbullu’ya üstüne oturduğu tesislerin katkısını da eklersek kırk milyona mal oluyor. Sanat yönetmeliği ile Tiyatronun yönetimi arasındaki denge bu zararı kapama noktasında birleştirilebilinir. Kısacası Şehir Tiyatroları zarardan kurtarılabilir. Bu konu da bir girişiminiz olacak mı ?

-Bu konuda kesin bir fikrim yok. Herşeyi Muhsin Bey’e terkettik. Onun bileceği bir iş. Hiç bir surette Muhsin Bey’in işine karışılmayacak, sadece yardımcı olunacaktır.

-Bu dönem İstanbul’da seyrettiğiniz sizi etkileyen oyunu bize söyliyebilir misiniz ?

-LOLA BLAU.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1974-tarihli-20-sayisi/)

09.02.2017 16:42

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar