Menü

Ahmet Kurtaran Artık Bir Dişçi

MODERN Folk Üçlüsü’nden Selami ve Doğan artık sık, sık ağrıyan dişlerini tuta, tuta dişçiye koşmaktan kurtuldular.. Zira orkestra arkadaştan Ahmet Kurtaran Dişçilik Fakültesi’nden diplomasını aldı, dişçi oldu.Ahmet Kurtaran’ın diplomasını aldığı cumartesi günü Ankara en sıcak günlerinden birini yaşıyordu. Diploma töreninin yapılacağı Devlet Konser Salonu, öğrencilerin yakınlarıyle hıncahınç doluydu. Diploma alacak genç diş doktorları beyaz önlükleri yerine siyah cüppelerini giymişlerdi. Hepsi birbirinden heyecanlıydı, isimler teker, teker anons ediliyor, sırası gelen öğrenci Rektör İhsan Doğramacı’nın elinden diplomasını alıyordu. Derken sıra Ahmet Kurtaran’a gelmişti.

Daha Ahmet Kurtaran ismi anons edilir edilmez salonu müthiş bir alkış sesi kaplayıverdi. Ankaralıların sevgilisi Modern Folk Üçlüsü’nün bançosu Ahmet Kurtaran kan – ter içinde sahneye çıktı ve kendisini diş doktoru yapan diplomayı elleri titreyerek rektörün elinden aldı. Sahneden iner, inmez Ahmet Kurtaran’ın yanına gidip önce tebrik ettik, sonra gelecek hakkındaki fikirlerini sorduk. Ahmet önce yüzündeki boncuk, boncuk terleri mendiliyle sildi, sonra konuşmaya başladı:– «Okulu bitirdiğime en çok ne için seviniyorum biliyor musunuz? Bundan sor,ra artık dilediğim saatte yataktan kalkabileceğim. Hayatta en çok sevdiğim şey uykudur. Okula gittiğim zamanlarda mecburen sabahları erken kalkmak zorundaydım. Neyse artık bu mecburiyet ortadan kalktı. Önümüzdeki sonbaharda kısmetse kendime mütevazi bir müaye- nehane açmak istiyorum. Ama şimdiden bunları düşünmek bence çok saçma. Zira önümde sadece müzik çalışacağım iki uzun ay var. Bu iki ayı gönlümce geçirdikten sonra hastalarımın dişleriyle uğraşmaya başlayacağım.»Ahmet Kurtaran bizimle konuşurken anne ve babası da gelmiş yanımızda oğullarının söylediklerini yaşlı gözlerle dinliyorlardı. Ahmet’in doktor olan babası oğlunun omuzunu okşayarak, «Allah herkese böyle hayırlı evlat nasip etsin,» diyordu.

Evet, Modern Folk Üçlüsü’nü Ankara’ ya sıkı sıkıya bağlayan engellerden biri daha yok oldu. Ahmet’in okulu bitti. Şimdi sıra Selami Kargibrahimoğlu’nda.. Önümüzdeki yıl o da okulu bitirecek ve üçlü tamamen serbest kalacak..

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-30-sayisi)

18.11.2020 01:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar