Menü

Ahmet Özhan Sözünü Yuttu

ONU, içkili bir gazinonun sahnesinde şarkı söylerken izledik… Her söylediği şarkı, Türk Müziği’nde ne denli usta olduğunun kanıtıydı. Yaşayarak, yaşatarak söylüyordu şarkılarını. Ses rengi ile, yorumuyla dinleyenleri kendisine bağlamasını çok iyi biliyordu. Alkışlar arasında programını bitirdi.Kuliste oturmuş, başarısını, içerde hala dinmeyen alkış sesleriyle sindire sindire kutluyordu. Yorgundu ama mutluydu da… Kulis kapısında sessiz vedalaştık Ahmet Özhan’la,

Sanatı tartışılamayacak olan Ahmet Özhan’ın gerçek yeri burası mıydı?

İşte hu sorunun cevabını bulmak oldukça zor. Oysa aylar önce yapılan bir röportajında sanatçı, SES muhabirine şu açıklamayı yapıyordu:«Bundan böyle içkili gazinolarda sahneye çıkmayacağım. Herkesin bir yeri, bir çizgisi olmalıdır… Ben yaşadığım gibi düşünürüm. Benim yaşantımda içki de yoktur, kumar da… Bu nedenle, şarkılarımın içki masalarında mey olarak kullanılmasına izin vermeyeceğim.»

Aradan geçen zaman, Ahmet Özhan’a, yaptığı hu açıklamayı unutturmuş muydu? Yoksa unutmamış da, ekonomik zorunluluklar mı onu içkili gazinoların sahnesine itmişti? Herkesin, «Ekmek, artık aslanın midesine indi» dediği bu zamanda, Ahmet Özhan zorunlu muydu bu tür bir gazinoda çalışmaya?Oysa Ahmet Özhan, kutsal görevini yerine getirmek için, Hac’ca gidip geldikten sonra, artık başka bir Ahmet Özhan olduğunu hissettiriyordu… Sahnelerin «Hacı» unvanlı tek solisti idi. Sanatçı, «Bir süre sahneye çıkmayacağım» diyordu…

Yine aklımıza sanatçının aylar önce söylediği sözler geliyor:

«Artık herkes geçmişteki Ahmet Özhan’ı unutsun. Bundan sonra her şeye yeniden başlıyorum… İnsanlar hata yapabilirler, ancak hatalarını tekrar etmezler. Ben geçmişi tekrarlamayacağım.»

Şimdi bu sözleri söylemiş olan Ahmet Özhan’ı içkili bir gazinoda şarkı söylerken görünce, gözlerimize inanamadık. Tüm gerçek sanatseverler gibi biz de Ahmet Özhan’ın gerçek yerini almasını istiyoruz.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-34-sayisi)

25.01.2021 01:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 15 Temmuz 2016 11:25

    nilsu dönmez

    Ahmet Özhan'ın stiline yakışmamamış.