Menü

Ajda Pekkan Kötü Başladı Ama İyi Bitti

Ajda Pekkan Kötü Başladı Ama İyi BittiDoğrusunu isterseniz, Apollonia Müzik Festivali, başlangıçta bizim için pek bir şey vadetmiyordu. Aylarca önce festival ilan edilmiş, festival için beste yapan bestecilerin eserleri dinlenmiş ve sonunda Selçuk Başar’ın «Özleyiş» i ile Selmi Andak’ın «Ve Ben Yalnız» ı festivale katılmak üzere seçilmişti. Atina’da bu şarkılardan ilkini Özdemir Erdoğan, İkincisini de Sevinç Tevs söyleyecekti. Ne olduysa oldu, birden karar değişti ve festivale gidecek Türk ekibine Özdemir Erdoğan’ın yerine Ajda Pekkan alındı. Bu karar ortalığı birden bulandırdı. İlgililer birbirlerini var güçleriyle suçlamaya başladılar, iş bir ara o kadar çığrından çıktı ki sonunda bestelerin Selmi Andak’la Selçuk Başar tarafından değil de, kafile başkanı Şerif Yüzbaşıoğlu tarafından yapıldığı bile iddia edildi. Yüzbaşıoğlu, ekibin Atina’ya hareketinin arefesinde karşı taraftakileri açık oturuma davet ederken, Selmi Andak da, «Benim açık oturumda harcayacak vaktim yok. Ben ancak Türk adliyesi için vakit ayırabilirim,» diyordu.

Ajda Pekkan Kötü Başladı Ama İyi BittiSonunda Türk ekibi yola çıktı. Onlar Atina’ya gidedursun, Türk müzik çevrelerinde finale kalıp kalamıyacağımız tartışılıyordu. E, kolay mı? Müzik, her şeyden önce moralle ilgiliydi. Elemanları birbirine dargın olan bir kafile o bozuk moralle, o sinir bozukluğu ile ne yapabilirdi? Hayret… İlk gelen haberler, en iyimserimizin bile aklından geçmiyecek kadar iyiydi. İki besteden «Ve Ben Yalnız» elenmişti, ama Selçuk Başar’ın besteleyip, Ajda Pekkan’ın söylediği «Özleyiş» adlı şarkı 17 ülkeden tam 32 şarkının katıldığı festivalde finale kalan 13 şarkının arasına girmeyi başarmıştı. Hem de 108,5 puanla… Türkiye’deki hava birden tersine döndü, hemen yeni bir «Balkan Şampiyonluğu» nun türküleri söylenmeye başlandı. Nihayet merakla beklenen final gecesi gelmişti. Oylamalar, sayım, zabıt tanzimi derken, sonunda heyecanla beklenen sonuç açıklandı. «Özleyiş» 96 puanla dördüncü olmuştu. Final gecesi siyah beyaz uzun bir tuvaletle sahneye çıkan Ajda Pekkan, neticelerin açıklanmasından sonra, «Bu haber beni şoke etti,» diyor ve kendisinin ya birinci, ya da ikinci olacağını ümit ettiğini açıklıyordu. Pekkan’ı şaşırtan diğer bir husus da elemede 108,5 puan alan şarkının finalde niye 96 puana düştüğüydü.

Bize kalırsa, 17 ülkeden 32 bestenin katıldığı bir müzik olimpiyatında dördüncülük almak küçümsenmeyecek bir başarıdır. Hele, o gidişten önce çıkan çeşitli olaylar düşünülecek olursa. Evet, Apollonia Müzik Festivali bizim için kötü başladı, ama iyi bitti…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

11.08.2019 10:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 17:39

    GÜLŞAH NAZAR

    o kadar olaydan sonra dördüncülğe bile mırın kırın edilmiş bize has hareketlerden biri :D
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 17:39

    DAMLA GÜZEL

    Ajda hanım cıtayı bayağı yüksek tutmuş :D