Menü

Ajda Pekkan’ın Radikal Kararları

AJDA PEKKAN, geçtiğimiz yaz aylarında yeni kararlar almak için çabalıyordu… Bir tarafta yılların verdiği bir alışkanlıkla sahneyi, alkışı özlüyor, haklı olarak bu özlemlerine kavuşamadığı için sıkıntılı günler geçiriyordu. Ajda, sahneye çıkmadığı her geçen gün için fiyat artırabilecek hale gelmişti. Önünde astronomik rakamlar dolaşıyor, belki de bunlara, «Hayır» derken karar vermekte güçlük çekiyor, bu yüzden insanlardan kaçıyordu.Bugün ise Ajda Pekkan daha kararlı görünüyor.

«Kuşkusuz insanın sanatta yapacağı aşama bitmez. Ancak, Türkiye koşulları içinde özellikle sahnede, insan dilediğini bir türlü yapamıyor. Sonuç gereksiz bir yıpranma oluyor.

«Yıllarca şöhret ve para için çabaladım. Kendime iyi bir gelecek hazırlamak istiyordum. Bunu başardım sanıyorum. Ancak hislerimi, duygularımı yıllarca bir kenara itmiştim. Şimdi artık gönlümün istediği gibi yaşamayı seçiyorum. Sadece sevdiğine ait olan, Ajda idolü için değil, kendisi için yaşayan yepyeni bir Ajda olmak istiyorum.»Çelişkili konuşmaları yok artık Ajda Pekkan’ın… Hayatının bundan sonraki yıllarını, daha küçük yaşlarda atıldığı sahne yaşamının entrikasından, çirkinliğinden, savaşından uzak geçirmek istiyor.

«İnanın eskisi gibi şık giyinmek, toplu yerlerde güzelliğimle İlgi toplamak bana hiç mi hiç cazip gelmiyor. Artık yalnız çok yakın dost ve arkadaşlarımla olmaktan, aile sohbetlerinden hoşlanıyorum» diyor.

Ajda Pekkan, yapacağı yeni plak konusunda bile kararlı, temkinli… Hiç acele etmiyor.

«En iyisini bulduktan sonra çalışmalara başlayacağım. Acelem yok… Adımlarımı dikkatli ve emin atmak istiyorum. Şarkıların büyük bir kısmının yerli eserlerden benim için yapılan özel bestelerden oluşmasını istiyorum… Tüm bestecilere haber verdik. Hepsinden eser istedik. Birer birer inceleyip, güvendiğim kimselerle birlikte elemeyi düşünüyorum. Sanıyorum bu kez sağlıklı bir çalışma ortaya çıkacak.»«Televizyon konusunda nasıl bir çalışmanız olacak?»

«Bana kalırsa televizyon, plağa bağlı bir konu şarkıcı için… İnsan bir şarkıyı çıkıp yeni kıyafetlerle on kere okumamalı. Plağım bitene kadar televizyona çıkmayı düşünmüyorum. Bir sanatçı halka verecek yeni bir ürünü varsa, milyonların karşısına çıkmalı bence. Yıllardır bu hatayı ben de yaptığım için arkadaşlarımı kınamıyorum, sakın yanlış anlamayın.»«Basın konusunda da mı aynı kanıdasınız?»

«İyi ki sordunuz. Bakın neden röportaj yaptırmadığım, resim çektirmediğim sorulup duruluyor… Yıllardır öylesine çok konuştum veya ağzımdan öylesine çok yazı yazıldı ki. Sanıyorum dünyanın neresine giderseniz gidin, pek az ülkede, benim kadar çok yazılıp çizilen sanatçı çıkacaktır. Artık yeter diyorum… Halka iletilmesini istediğim bir konu olmadan gazeteci dostlarımla karşılaşmak veya bir beyanat vermek istemiyorum.»

Ajda Pekkan’la konuşmamızın sen bölümünü başlık olarak «Karar Günleri» diye yazdık. Ancak yukarıdaki konuşmalarından sonra onun karar vereceği günlerin çoktan geçtiğini anlamamak mümkün değil. Belli ki, ünlü yıldız artık bir takım prensipler üzerine oturtmaya iyice kararlı hayatını.«Peki bu kaçışınız ne kadar sürecek, diyebilir miyiz?»

«Onu bilemem işte. Dediğim gibi benimle ilgili olarak halkın duyması gereken herhangi bir konu olduğu takdirde bu kaçış sona erecek… Belki de, bunu bir kaçış haline sokan basının kendisi. Ben açık açık şu sıralarda müzikten uzak olduğumu ve görüşmek istemediğimi söylüyorum. Ama bunu dinletemiyorum bir türlü. Belki sizler de haklısınız… O kadar çok arkadaşımız gazeteciye nazlanmak için bu taktikleri kullanıyor ki, kimin gerçek, kimin gerçek dışı hareket ettiğini anlamanız mümkün olmuyor çok zaman. Sanıyorum benim için önemli olan zaman. Biraz daha zaman geçtikten sonra, hemen herkes dürüst konuştuğumu anlayacak ve kimse peşimden koşmayacak.»«Peki, Ajda Pekkan imajını bu kadar çabuk silmek kolay mı dersiniz?»

«Kuşkusuz ben işimi tamamen bırakmayı düşünmüyorum. Silinip gitmeyi de istemiyorum. İstediğim tek şey, artık eskisi kadar çok gazete ve dergilerde kendi yüzümü seyretmemek. Hepsi bu kadar işte.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-30-sayisi)

26.11.2020 23:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 15 Temmuz 2016 14:16

    Ferit Yengi

    Ajda Pekkan ın şimdiki hali genc halinden daha genc :)