Menü

Akademi Mezunu Nadir Hilkat Çulpa Nasıl Şarkıcı Oldu?

– Şu yaşımı söylemesem olmaz mı, dedi. Hep hanımlar yaşlarının ortaya çıkmasından korkarlar ama, biz de oldukça yaşlandık artık.

Orta boylu, saçları hafifçe dökülmüş, rahat konuşan bir insandı Nadir Hilkat Çulha. 1930 yılında Trabzon’da doğmuştu. Fakat memleketini ilk olarak 1961 yılında gördüğünü söylüyor ve:

Akademi Mezunu Nadir Hilkat Çulpa Nasıl Şarkıcı Oldu?– Bizim Karadeniz çok güzelmiş, diyordu. Doğrusu ben böyle olacağını hiç zannetmiyordum Trabzon’dan ben çok küçükken ayrıldık. O zamanlar ilkokulun üçüncü sınıfına gidiyordum. Sonra peder bey işi dolayısiyle bizleri topladığı gibi İstanbul’a geldi. O günden sonra da,İstanbullu olduk.

Orta okula giderken, Nadir Hilkat’ın çok güzel resim yaptığını gören ailesi, onu Akademiye göndermeğe karar vermişler. Bunun çok yerinde bir hareket olduğunu söyliyen sempatik sanatçı:

– Şayet diğer liselerden birine gitmiş olsaydım, muhakkak devamsızlıktan sınıfta kalırdım, diyor. Fakat Akademi yi bitirinceye kadar bir gün olsun dersleri kaçırmadım.

Müziği ikinci plana atan Nadir Hilkat Çulha, esas mesleği olan resim, afiş ve dekor tşleri ile uğraşıyormuş.

– Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyor sunuz?

– Çoğunlukla resim yaparım. Tabii, amatörce.

– İleride sergi açmayı düşünüyor musunuz?

– Yooo hayır. Zira sergi açmak, oldukça güç bir mesele. Bilhassa benim gibi raha: bir insan için, çok zor.

Sık sık “rahat” ve “filan” kelimelerini kullanan şarkıcı, orta okulda iken, spor yapıyormuş. Fakat kendi ifadesi ile, ayağını eline verdikleri gün,futbola veda etmiş. O maçın hâtırasını hiç unutamadığım söyliyen Çulha:

– Ben sol bektim, diyor. Birden nasıl olduğunu anlamadan karşı takımın sağ içini, arkamda görüverdim. Çocuk yıldırım gibi üzerime geliyordu. Bir an içinde topu filan unuttum. Fakat o bile para etmedi. Sadece bir tekme yediğimi ve çığlık attığımı hatırlıyorum. Sonra beni sahadan çıkartarak, doktor nezareti altına almışlar. On dakika sonra, sahanın kenarından maçı seyrediyordum. Nihayet bizimkiler 3-0 galip olarak gaza meydanını terkettiler. Bir bacak kırıklığı bize bir galibiyet sağlamıştı. Biraz pahallıca bir galibiyet değil mi?

Akademi Mezunu Nadir Hilkat Çulpa Nasıl Şarkıcı Oldu?1948 yılında radyonun imtihanlarına giren Nadir Hilkat, ayyıl içinde radyoda okumaya başlamış. Önceleri Batı müziği ile ilgileniyormuş ama, daha sonra alaturkayı seçmiş. Radyo imtihanına gireceği gün, arkadaşları ile lafa dalmaları yüzünden sırasını kaçıran Çulha, “imtihana alınmama endişesi” içerisinde kıvranmış durmuş. Kapıda beklerken, heyecandan kalbi duracak gibi oluyormuş. Nihayet, sert bakışlı bir hoca, oldukça kızgın bir sesle, içeri girmesini söylemiş. Fakat Nadir Hilkat cevabım çoktan hazırlamış bile. Şayet niçin geç kaldığım soracak olurlarsa, “imtihan heyecanı efendim…” diyecekmiş… “Tuvalete kadar gitmiştim de.” Bunları anlatırken, hafifçe te- büssüm ediyor ve:

– Düşünün, diyordu. Yıl 1966. Şöyle böyle aradan 18 yıl geçmiş. Gelin de yaşınızı saklamayın şimdi…

1951 yılında eşi Gülçin Çulha ile evlenen şarkıcı, evliliğinin de, diğer evliliklerden farklı olduğunu söylüyor…

– Bizim hanım, uzaktan akrabamız oluyordu. Ordu’dan İstanbul’a gezmek için gelmişlerdi. Bir müddet gezildi, dönecekleri sırada da ben bırakmadım.

İki kız çocuk babası olan Nadir Hilkat Çulha, piyasa şarkıları haricinde bütün şarkıları seviyor ve sesine gittiği içinde daha çok Hüzzam, Kürdilihicazkar ve Nihavend makamlarını beğeniyormuş. Bugüne kadar sadece ismen tanındığını söyliyen şarkıcının en büyük emeli, kızlarının iyi bir tahsil yapmasını sağlamak.

– Ondan sonra, babalık vazifesini yerine getirmiş bir insanın huzuru içinde olacağım, diyor…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/foto-magazin-dergisinin-1966-tarihli-55-sayisi/)

16.02.2017 12:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 10:37

    Selim Kutu

    asrın en rahat adamı he