Menü

Alagöz Kardeşler Ticarete Atılıyor

«KANUN» dediğinizi sadece sinema yıldızları koymaz ya.. Geçenlerde Alagöz kardeşler de kanun sahibi oldular. «Alagöz Genel Yasasını» oy birliğiyle onaylayıp kabul ettiler. Adından da anlaşılacağı gibi bu kanun Alagöz’lere, yani Selçuk, Rana ve Ali Alagöz’e ait. Yüz elli maddeden meydana gelen «Alagöz yasasının» birinci maddesinde şöyle yazıyor:

Madde I: Alagöz ailesi (anne, baba ve çocuklar) aynı evde yaşarlar. Aile gelin ve damatlarla genişleyecek olursa ev büyütülür, fakat kimse ailenin birlikte oturduğu evden dışarıya çıkamaz.»Alagöz’Ier yasasının birinci maddesinin uygu anabilmesi için geçenlerde oturmakta oldukları Fındıkzade’deki dört odalı evlerinden çıkıp, Kocamustafapaşa’daki yeni bir apartmana taşındılar. Daha doğrusu apartmanın iki dairesini alıp, birleştirdiler ve 8 odalı 2 banyolu, iki mutfaklı bir eve sahip oldular. Böylece de yer yokluğundan ailenin dışarıya taşınmasının, daha doğrusu «Alagöz yasası» nın birinci maddesinin ihlalinin önüne, geçtiler.

Alagöz Yasası’nın ikinci maddesinde ise şöyle yazıyor:

Madde Il: Alagöz ailesi bütün ticari işlerini ortaklık halinde yapar. Ortaklar ortaya koydukları sermaye ne olursa olsun kârı eşit olarak bölüşürler.»Yasanın ikinci maddesi bu günlerde büyük bir önem kazandı. Zira Alagöz’ler yeni evlerinin alt katındaki pasajda bir plak ve parfümeri mağazası açmaya karar verdiler. Pasaj henüz inşa halinde olmasına rağmen, Selçuk Alagöz mağazanın kapısına asılacak tabelayı hazırlamış bile… Reklam için on bin tane el ilanı bastırmış. Kar ortak olduğu için, mağazada satış yapma saatleri de, Alagöz kardeşler arasında eşit olarak bölüştürülmüş. Sabahları saat dokuzdan 12’ye kadar Rana Alagöz; 12-16 arası Ali Alagöz; 16-19 arası ise Selçuk Alagöz mağazada satış yapacakmış. Alagöz’ler apartmanda iki daire, pasajda da bir dükkan alınca apartmanı yapan müteahhit de tutmuş pasajın adını «Alagöz Pasajı» koymuş…Peki, Alagöz’lerden biri sizlere ilk iki maddesini sunduğumuz bu kanunun herhangi bir maddesine uymazsa ne olacak? Kanunu yapanlar onu da düşünmüşler ve kanuna, uyulmaması halinde verilecek cezaları bir bir sıralamışlar. Bu cezaların en ağırı o suçu işleyenin aile dışına çıkarılması. Ama şimdi diyeceksiniz ki, «İyi hoş ama, aslında kanun Alagöz’lerin birbirinden ayrılmamalarını temin için yapılmış. Ayrılmak isteyip de kanun yüzünden aileden kopamayan son çare olarak suç işler, böylece aile dışına çıkarılır, istediğine de ulaşır.

Eh, doğru söze ne denir?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-18-sayisi)

30.01.2021 14:41

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar