Menü

Alain Delon’a Tepkiler Büyüyor

KAPININ önünde birkaç saniye durdu. Bir türlü karar veremiyordu. Stüdyonun idarecileri, genç kızın cesaretini kırmışlardı. Avrupa’dan gelen haberler de, Ann Margret’in yeni rol arkadaşı Alain Delon ile kolayca ahbaplık kurmasına imkan olmadığını gösteriyordu. Fakat buna rağmen genç yıldız, bir kere şansını denemeye karar verdi. Şuh bir tavırla saçlarını geriye ittikten sonra Alain Delonun soyunma odasının kapısını hafifçe tıkırdattı. Alain, «buyrun,» diye seslenince de ağır adımlarla içeri girdi. Alain, Ann Margret’i İngilizce, «Hoş geldiniz,» sözleriyle karşıladı, fakat Ann, daha önce ezberlemiş olduğu birkaç Fransızca kelimeyi romantik bir havaya bürünerek söyledikten sonra o akşam Alain’e San Francisco’yu gezdirmek istediğini anlattı.Alain ise eşinden telefon bekliyordu.

-«İlginize teşekkür ederim ama,» dedi. «Maalesef bir yere çıkmama imkan yok. Karım Nathalie New York’tan telefon edecek, onu beklemek zorundayım. Hem bebeğimiz rahatsızlanmış, onun durumunu da merak ediyorum.»

Ann Margret, kolay kolay Alain’in yakasını bırakacağa benzemiyordu: «Odanızda birini bekletiriz. Film çevirmek için bir yere gittiğinizi karınıza söylerler. Fransız kadınlarına, Amerikalı kadınlardan daha anlayışlı derler,» dedi. «Bebeğinize gelince, ben dua ederim, bir şeyi kalmaz.»Alain, Ann Margret’in beraber film çevirdiği erkek artistlerin peşini bırakmadığını önceden biliyordu. Direnmeye karar vermişti. Fakat Ann Margret, birden Alain’in koluna girdi, «Haydi,» dedi, «daha fazla buralarda oyalanmayalım. Ay ışığında San Francisco körfezinin manzarasına doyum olmaz. Hele ışıklar içindeki Golden Gate köprüsünü gördüğün vakit bana hak vereceksiniz.»

İlk buluşmayı, ikinci üçüncü, dördüncüsü takibetti. Artık Ann Margret – Alain Delon çifti, sette birbirlerinden hiç ayrılmıyorlardı. Alain, etrafındakilere Ann ile İngilizcesini ilerletmek için ahbaplık kurduğunu söylüyordu ama, çok geçmeden Nathalie de kocasının rol arkadaşı ile set dışında da iyi anlaştığını öğrenip telaşa düştü. Kocasına bir sürpriz yapmak maksadiyle habersiz New York’tan San Francisco’ya geldiği gün kocasının yerine genç kadın acı bir sürprizle karşılaştı. O gün filmin çekilmesine ara verilmiş, Alain ile Ann Margret de bundan faydalanıp gene bir gezintiye gitmişlerdi… Alain için San Francisco’da görülecek o kadar çok şey vardı ki…Nathalie bu durum karşısında orada kalmasının lüzumsuz olacağını düşünüp New York’a döndü. Fransada tatlı hayallerle kurulan yuvanın geleceği tehlikeye girmişti.

Aslında bu işde Alain Delon’un (yanda) pek bir suçu yoktu. O, olayların akışına kendini kaptırmıştı. Fakat yuvası tehlikeye girdi diye de Hollywood filmcileriyle imzaladığı anlaşmayı bozup Fransaya dönemezdi. Esasen Alain, Fransadan ayrılırken, Fransız filmcileriyle olan bütün bağlarını da koparmıştı. Artık geriye dönmesi imkansızdı. Fransız basını da bu yüzden aktöre ateş püskürüyordu. Alain, Amerikada gazetecilerle ilk defa karşılaştığı zaman: «Bir başka ülkede şansımı denemek istemem suç mu?» diye sordu. «Maalesef Fransız gazetecilerine bunu anlatamadım. Beni neredeyse bir vatan haini yapıp çıkacaklardı.»Alain Delon, Amerikada ilk filmini Ann Margret, Van Heflin ve Jack Palance ile beraber çeviriyor. «Once A Thief» (Bir Zamanlar Bir Hırsızdı) adını taşıyan kordele, yer yer Alain Delon’un Avrupadaki başarılı filmlerini mesela Rocco ve Kardeşleri’ni hatırlatmakla beraber kendine has bir takım özellikler de taşıyor. Filmde, Ann Margret’in sevgilisi rolünü oynayan Alain Delon, «Burada kaldığım müddetçe bir Fransız olduğumu unutmalıyım,» diyor, «Onun için de bana Fransızca sorulan sualleri cevapsız bırakıyorum.»

Amerikaya sadece bir tek film çevirmek üzere gelmediğini belirten aktör, Hollywood’da uzun bir süre kalıp birkaç film çevireceğini söylüyor. Daha doğrusu Alain Delon, Fransada şöhretinin sönmeye yüz tutmasından çekindiği için Yeni Dünya’da her şeye yeniden başlamak niyetinde.Alain’in, Amerikada bir şöhret olarak kendini kabul ettirmesi de zannedildiği kadar kolay bir iş değil. Bir kere Amerikalılar, genç aktörle eşinin evlendikten iki ay sonra çocuk sahibi olmalarını pek nazmedememişlerdi. Evlilik müessesesini koruyan çeşitli teşekküllerin Alain ile eşi aleyhinde gösterilerde bulunmalarından korkuluyordu. Bunun için de Alain, San Francisco’da film çevirirken eşi Nathalie ile çocuğunun da New York’ta kalması kararlaştırıldı. Bir buçuk yıl önce tanışıp sevişmeye başlamışlardı. Alain’in evinde oturup onun sekreterliğini yapan Nathalie, uzun bir süre gazetecilerden hüviyetini ve Alain’in evinde bulunuşunun sebebini gizlemesini bilmiş, sevgililerin evlenmesi Avrupada hayretle karşılanmıştı. Uzun yıllar Romy Schneider ile evlenmesi beklenen çapkın aktör, evlenme hikayesinin Fransada çeşitli şekillerde yorumlanacağını da bildiği için, balayını Amerika yolunda geçirmeyi tercih etmişti.Yeni dünyada evli ve çocuk babası bir aktör olarak her şeye yeniden başlamayı göze alan Alain Delon, Hollywood’daki ilk filminin başarı kazanacağını umuyor. Aktörün rol arkadaşları Van Heflin ve Jack Palance da oyunu Alain’in sürüklediğini itiraf ediyorlar. Fakat bakalım Fransız halkı Alain’in Amerikadaki ilk filmini nasıl karşılayacak? Çünkü onun Amerika’ya gitmesine hiç de sevinmeyen Fransızların Alain’i boykot etmeleri ihtimali de var. Fakat bunları düşünmek istemiyor. «Sanatçının milliyeti olmaz. Bizler, dünyanın her tarafında rahatça çalışabilmeliyiz,» diyor.Alain Delon, San Francisco’da çevirdiği filmi tamamladıktan sonra «Man On A Horse» (At Üstündeki Adam) isimli bir başka filme başlıyacak. On dokuzuncu yüzyılda Bolivyada geçen bir hikayeyi anlatacak olan bu kordele Meksika’da çevrilecek. Filmin rejisörlüğünü de Sam Peckinpah yapacak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-49-sayisi)

02.01.2021 02:53

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:26

    İrem Salur

    alain delon'a laf yook