Menü

Alan Arkin’in Yükselişi

İki yıl kadar önce Alan Arkin adında Diri Hollywood’a geldi. Komedyendi. «Ruslar Geliyor» isimli komedide başarılı bir oyun çıkarmış ve hemen başarılı bir komedyen olarak göklere çıkarılmıştı. Hollywood Alan Arkin gibi bir komedyene muhtaçtı. O sanki bu günleri bekliyormuş gibi tam zamanında ortaya çıkmıştı. Fakat bakalım bir süre sonra komedi rolleri Alan Arkin’i seyirciye unutturacak mıydı? Charlie Chaplin hariç bütün ünlü komedyenlerin başına gelenler Alan Arkin’in de başına gelecek miydi? Belki de Alan Arkin her filimde değişik bir komik tipiyle seyircinin karşısına çıkar ve böylece tehlikeyi atlatabilirdi.Fakat genç komedyen böyle bir tehlikeyi göze almaktansa komedileri bir kenara bırakıp dramlarda da şansını denemeyi daha doğru buldu. «Wait Until Dark» (Karanlığa Kadar Bekle) isimli korku filminde kötü adam rolüyle büyük başarı sağladı. Ve böylece Alan Arkin, Hollywood’un şöhretli aktörleri için ciddi bir tehlike olmaya başladı. Komedi ve dramda aynı derecede başarı gösterebilen, üstelik büyük kitlelere kendini sevdirebilen genç ve çalışkan bir aktörün Hollywood’un yıllanmış şöhretlerine uykusuz geceler geçirtmesinden daha tabii ne olabilirdi ki… Avrupalı filimciler de Amerikan sinemasının bu asık yüzlü komedyeniyle ilgilenmeye başlamışlardı. Hatta aktöre birkaç filim çevirmesi için teklifte bile bulundular.Alan Arkin’in annesi de babası da öğretmendi. Çocuklarının da aynı mesleği seçmesini istiyorlardı. Fakat ne gezer Küçük Alan daha ilkokul sıralarında aktörlüğe merak sarmıştı. Radyodaki çocuk temsillerinde rol alıyordu.

Günün birinde Alan Arkin Tarrier Halk Şarkıları Grubuna katılıverdi. Şarkıcılık yapmayı hiç düşünmemişti, ama gene de sahneye çıkmak için eline geçen bu fırsatı değerlendirmek istedi.

Sonunda Alan Arkin, şarkıcılığın ona büyük şöhret sağlayamayacağını anladı ve her ne pahasına olursa olsun şansını bir kere de tiyatro ya da sinemada denemeyi kafasına koydu. Nihayet günün birinde Chicago’daki tiyatrolardan birinde iş buldu. Barbara Dona adındaki aktrisle baş rolleri paylaştığı zaman da hayat arkadaşını bulduğunu anladı. İki genç kısa bir süre sonra evlendiler.Bugün mutlu bir aile reisi olan Alan Arkin, çocukluk hayallerini gerçekleştirebildiği için hayatından çok memnun, fakat şimdi de zirveye ulaşmaya çalışıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

27.02.2021 15:42

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:34

  Ayşe Bilgiç

  2 yılda saglam yükseliş
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 11:57

  AHMET SEZEN

  büyük oyuncuydu gerçekten
 • Yayınlandı: 30 Ocak 2016 12:47

  Rıfat Kazak

  Oyunculuğuna laf yok.