Menü

Alec Guinness Başarılı ve Korkak

Alec Guinness Başarılı ve KorkakRejisör Peter Glenville, gayet tedbirli davranmış, her şeyi önceden planlamıştı. «Hotel Paradiso» (Maceralar Oteli) filminde başrolü oynamayı kabul eden Sir Alec Guinness, Paris’e trenle gelecek, istasyonda Peter Glenville adına bir heyet, Sir Alec Guinness’i karşılayıp Ritz Otelinde ayrılan dairesine götürecekti. Gece de, şöhretli İngiliz aktörüyle filimde baş kadın rolünü oynayan Gina Lollobrigida şerefine bir ziyafet tertiplenmişti. Peter Glenville, Rlec Guinness’in sevdiği çiçeklerden yapılmış bir buketi de karşılama heyetinin başkanma vermeyi ihmal etmemişti.

Tren, tam saatinde gara geldi. Yolcular birer, ikişer trenden inmeye başladılar. Peter Glenville’in temsilcileri dikkat kesilmişler, Alec Guinness’in trenden inmesini bekliyorlardı. Fakat trendeki yolcuların hemen hepsi aşağıya indiği halde Alec Guinness ortalarda görünmemişti. İngiliz sanatçısının çok çekingen bir insan olduğunu bildikleri için önce heyet üyeleri tasalanmadılar. Belki de Alec Guinness, trendeki yolcuların hepsinin inmesini bekliyordu. İstasyon tenhalaştıktan sonra dışarıya çıkacaktı. Ama aradan dakikalar geçip de Alec Guinness gözükmeyince herkesi bir şaşkınlık, bir telaştır aldı. Belki de tren saati yanlış bildirilmişti. Alec Guinness başka bir trenle, hatta belki de başka bir gün Paris’e gelecekti.

Trenden son yolcu da inince karşılayıcılar süklüm püklüm Peter Glenville’in bürosuna döndüler. Fakat o ne?… Sir Alec Guinness, yani trenden inmesini bekledikleri yolcu, Glenville’in bürosunda oturuyordu. Biraz sonra durum aydınlandı. Sir Alec Guinness, tren gara girdiği zaman kendisini bekleyenleri görmüş ve istasyonda hayranlarının hücumuna uğramamak için yüzünün ifadesini, tavırlarını değiştirerek usulca trenden inmiş, kalabalığa karışıp ortadan kaybolmuştu.

Alec Guinness Başarılı ve KorkakSinema dünyasının bu şöhretli aktörü aynı zamanda dünyanın sayılı çekingen ve mahcup insanlarından biridir. Her filmini bitirdikten sonra korkunç bir şüphe ve endişe bütün benliğini kaplar, «Bundan sonra filimciler ya bana başka iş vermezlerse?» diye içi içini yer. Alee Guinness’in yerinde çok genç ve toy bir aktör olsa bu şekilde üzülüp endişelenmesi bir dereceye kadar hoş görülebilir. Fakat elli iki yaşındaki aktör bugün üstün kabiliyetini bütün dünyaya kabul ettirmiş, eşi bulunmaz bir sanatçıdır. Bu bakımdan onun hala birtakım endişeler, korkular içinde yaşamasını garipsememek elde değil.

Sir Alec Guinness’in bu çekingen tavırlarının sebeplerini şöhretli sanatçının ilk gençlik yıllarında başından geçen acı olaylarda aramak gerekiyor. Aktör, on bir yaşındayken tiyatroyu kendine meslek seçmek istemişti. Okul temsilinde rol almak için teşebbüse geçtiği zaman öğretmeni, sert bir dille, «Sen bu sevdadan vazgeç oğlum,» demişti. «Asla bir aktör olamazsın.»

Hevesi kursağında kalan Alec Guinness, yıllarca sonra kolej öğrenimini yaparken ikinci defa bir okul temsilinde rol almak istemiş ve gene kabiliyetsiz olduğu ileri sürülerek teklifi geri çevrilmişti. Fakat öğretmenlerinin kati konuşmalarına rağmen Alec Guinness, tiyatro sevdasından bir türlü vazgeçemiyordu. Kolejden ayrıldıktan sonra o günlerin ünlü aktörü John Gielgud’a akıl danışmaya gitti. Ünlü aktör, Alec Guınness’e Martita Hunt’m tiyatro akademisinde öğrenim yapmasını tavsiye etti. Fakat burada da Alec Guinness’i büyük bir hayal kırıklığı beklemekteydi. Martita Hunt, kurslar sona ermeden Alec Guinness’in ders ücretini geri verdi. O da, öğretmeni gibi, «Sen aktör olamazsın,» diyordu. «Git kendine başka bir meslek bul!»

Alec Guinness Başarılı ve KorkakAlec Guinness, Martita Hunt’tan ücreti geri almadığı gibi kursları yanda bırakmayı da kabul etmemiştir. Mücadeleden yılmayacaktı. Netekim günün birinde Alec Guinness İngiliz tiyatrosunun sayılı aktörleri arasına giriverdi. Tiyatrodan sinemaya geçmesiyle sanat dünyasında onun adını duymayan kalmamıştı. Bugün de Sir Alec Guinness dünya sinemasının sayıları gittikçe azalan değerli aktörlerinden biridir. Fakat o eski günlerde uğradığı haksızlıklardan olsa gerek bir türlü aşağılık duygusunu üzerinden atamıyor. Çevresindeki şahısların kendisine haksız davranmalarına karşı koyamıyor. Bir din adamına yakışan tevekkül içinde her şarta boyun eğiyor. İçindeki o işsiz kalma korkusunu ise her şeye rağmen bir türlü yenemiyor.

Sir Alec Guinness’in bu düşüncelerini yakınları gayet iyi bildikleri için onun huyuna göre hareket etmeye bakıyorlar. Mesela Alec Guinness’e «Kwai Köprüsü» nde başrolü oynatan David Lean, aktörün gala gecelerinden, karşılama ve uğurlama törenlerinden ne kadar sıkıldığını bildiği için ona filim çevirttiği zamanlar aktörü bu çeşit görevlerden muaf tutuyor.

Ünlü aktörün bir başka özelliği de çevirdiği filimleri bir kereden fazla seyretmekten nefret etmesi. Alec Guinness bu korkunun sebebini de şöyle açıklıyor: «Seyircilerimin benden bekledikleri oyunu çıkaramamış olmak endişesi beni çekingen yapıyor. Bu yüzden çevirdiğim filimleri ikinci defa seyretmek beni ürkütüyor.»

Alec Guinness Başarılı ve Korkak1959’da «Sir» unvanını alan Alec Guinness, özel hayatında gerçekten çok mutlu bir aile reisidir. 1936’da tanıştığı aktris Merula Saleman ile 1938’de evlenmiş, beş yıl sonra da bir erkek çocukları dünyaya gelmişti. Otuz yıldır evli olan Alec Guinness ve eşi, meraklı gözlerden uzakta mutlu bir hayat sürebildikleri için kendilerini sinema dünyasının en şanslı insanları sayıyorlar.

Alec Guinness’in hayatı iyice incelendiği zaman «şans» m insan hayatındaki öneminin pek öyle zannedildiği kadar çok olmadığı görülür. Evet, belki «insan şansını kendi yaratır» sözü de tam olarak doğru değildir, ama «azim» de insanların gelecekleri üzerinde en az «şans» kadar söz sahibidir.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-42-sayisi)

10.08.2019 22:41

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 09:49

  Suzan Genç

  Hiç sevmezdm bu adamı
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 15:06

  MEHMET ŞEN

  çok usta bir oyuncuydu klişelerle de işi olmazdı hatırladıgım kadarıyla
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 15:07

  AHMET SEZEN

  kendi halinde nadir oyunculardandı kendisi