Menü

Ali Atasagun’la Çok Özel

Haramiler’in «Ali Baba» sı, Ali Atasagun, çocukları Haramiler’i İstanbul’da bırakıp İngiltere’ye tahsile gitti. Zor geldi, okumaktan vazgeçti, tekrar vatanına döndü. Bir de baktı ki, dört oğlu da hayırsız çıkmış, profesyonel olmuşlar!… Dört Harami’ye ayak uyduramıyacağını anlayan «Ali Baba» yolunu değiştirdi. Haramiler gece kulüplerinde çalışırlarken, o plak doldurmaya başladı. Sonra, bir gün Haramilerim dağıldığını duydu. Çok üzüldü. «Nasıl üzülmem,» diyordu, «Onları ben buldum, yetiştirdim. İnsan evladının kötülüğünü ister mi hiç?»

Memleketimizde ilk Türkçe soul plağını dolduran Ali Atasagun, 1947’de İstanbul’da doğmuş. Küçüklüğünde bir süre keman dersi almış, fakat her nedense müzik aşkını kemanla değil de, gitarla tatmin etmeye karar vermiş. «Şimdiki aklım olsaydı, orkestra şefi olurdum,» diyor genç şarkıcı.

Ali Atasagun iki sene önce «Altın Mikrofon» yarışmasında finale kalmıştı. Kendisine yarışma hakkında düşüncelerini sorunca şöyle cevaplandırdı:

Ali Atasagun'la Çok Özel– «Festivale hiç baskı girmemeli ve halk oyu yerine geniş bir jüri huzurunda yapılmalı. İlk üç sırayı alan gruplara da Avrupa’da çalışma imkanı temin edilmelidir.»

Ayferi, Ömür Göksel ve Otis Redding’i beğenen, Türkçe sözlü şarkıları ise sadece ticari yönden faydalı bulan Ali Atasagun nota bildiği için bestelerini kolaylıkla yapabiliyor. Fadimem, Yarim, Eminem duyulan bestelerinden birkaçı. Genç şarkıcı, popüler Türk müziğinin ancak orijinal bestelerle kalkınacağına inanıyor, «Bizi dışarda temsil eden sanatçılar Türk motifleriyle süslenmiş eserler okusalar, hem daha çok ilgi görürler, hem de müziğimizi Avrupa’ya kabul ettirirler.» diyor.

Birkaç yıl sonra makine mühendisi çıkacak olan Ali Atasagun, İngiltere’de tahsilde bulunduğu süre içinde İngiliz müziğiyle yakından ilgilenmiş. Bize İngiliz müziği ve gençliğini şu cümlelerle anlattı:

– «İngiliz gençleri konserlerde çok sakin. Londra’da Tom Jones ve Engelbert Humperdinck’i dinledim… Tom gerçekten büyük insan. İki bakımdan büyük. Birincisi şarkıcı olarak, İkincisi cüsse itibarıyla! Koca Tom un tam sesine uygun bir yapısı var. Engelbert ise sahnede son derece hareketsiz ve soğuk. Paris’ten geçerken İstanbul’da görüp de hayran olduğum Johnny Hallyday’i tekrar seyrettim. Bence dünyanın en büyük showman i Johnny. Büyük bir sahne hakimiyeti var. Koskoca salondaki binlerce çift gözü yalnız kendi üzerinde toplamayı nasıl beceriyor, anlamıyorum…»

Şu anda adını yalnız plaklarda gördüğümüz, sesini genellikle plaklarda dinlediğimiz Ali Atasagun’un bu kış sezonu için büyük projeleri var. Sahneye çıkmaya karar vermiş. «Eğer,» diyor genç sanatçı, «İyi bir orkestra ile anlaşabilirsem konserler vermek istiyorum. Müzik artık benim birinci işim olacak ve müzikseverlere kendimi sevdirmek için elimden gelen gayreti göstereceğim.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-38-sayisi)

10.08.2019 22:33

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:26

    Alper Keskin

    atasagunları cok seviyorum ya samimi insanlar