Menü

Ali Atik’in Kuklaları

HUYLU huyundan vazgeçer mi hiç? Bu söz boşuna söylenmemiş. Bu ata sözünün doğruluğunu Ali Atik ile Ayşegül Atik’in Göztepe’de açtıkları çocuk giyim mağazasını ziyaret ettiğimiz gün daha iyi anladık. Bir süredir ticaretle uğraşan Atik çifti, haftanın belirli günlerinde mağazalarına gelen çocuklara kukla gösterisi yapıyorlar. Gösteriyi yapan Ali Atik. Parmaklarına bağladığı iplerin ucunda sallanan kuklayı büyük bir ustalıkla hareket ettiren sanatçı, çocuklar tarafından büyük ilgi ile izleniyor. Bu konuda Ali Atik’in söyledikleri de oldukça ilginç:«Bizim çocukluğumuz, kukla gösterileri izlemekle geçmişti. Şimdi böyle şeyler pek kalmadı. Çocuklarımızın büyük bir bölümü kukla gösterisinin ne olduğunu bile bilmiyorlar. Şimdilerde Gülhane Parkı’nda tarihi kukla gösterilerinin sürdürülmeye çalışıldığını duydum. Bu habere çok sevindim doğrusu.»

Mağazanın önünde biriken çocuklar gösterinin sonunda hep birlikte Ali Atik’i alkışlıyorlar. Aralarından bazıları şöyle sesleniyor; «Hamza Ağabey, biraz daha oynatsana…»

Çocukları önce giydirip, sonra güldüren Atik çifti ile birlikte mağazaya girerken soruyoruz: «TV’de yeni çalışmalar yapacak mısınız?» Ali Atik ve Ayşegül Atik bu sorumuza birlikte cevap veriyorlar:«Bu konuda şimdilik kesin bir şey söyleyemeyeceğiz. Bazı teklifler var ama, bunların neler olduğunu şimdiden açıklamamız doğru olmaz… Ancak bundan sonra yapacaklarımızın ‘Tatlı Çarşamba’ya hiç benzemeyeceğini, ondan daha farklı olacağını söyleyebiliriz. Çünkü pek çok kişi bu konuyu merak ediyor.»

Ali Atik ve Ayşegül Atik, mağazanın her şeyiyle ilgileniyorlar. Hatta birlikte vitrinin dekorunu bile yapıyorlar. Ali Atik, «Ticaret gibisi var mı!» diyor ve sürdürüyor konuşmasını;«Bizimki pek öyle büyük kazanç getiren bir iş değil ama, oyalanıyoruz işte. Sonra çocuk giysileri sattığımız için çok da zevkli oluyor… Çocuklarla uğraşmak dünyanın en güzel işi.»

Atik çifti, yaptıkları işten oldukça memnun görünüyorlar. Bu arada tekrar mağazanın önüne biriken çocuklar hep birden tempo tutuyorlar:

«İsteriz… isteriz…»

Ali Atik, «Anlaşıldı… Yumurcaklardan kurtuluş yok…» diyor ve kuklasını alarak dışarı çıkıyor. Alkışlar, kahkahalar birbirine karışıyor… Gösteri saatlerce sürüp gidiyor. Ali Atik ve Ayşegül Atik, yorgun bir şekilde tekrar mağazalarına dönerken, soruyoruz: «Tatil yapacak zaman bulabiliyor musunuz?» Her ikisi de yakınarak cevap veriyor:«Bu yıl doğru dürüst tatil yapamadık. Ancak o kadar yorgunuz ki, mutlaka az da olsa deniz kıyısında bir eve yerleşerek bir süre dinlenmemiz şart. Yoksa ikimiz de unutkanlık hastalığına yakalanacağız.»

Dinlenecek zaman bile bulamadıklarını söyleyen Atik çiftinin günleri işte böyle geçiyor… Çocukları giydiriyorlar, çocukları güldürüyorlar, çocuklarla tatlı tatlı sohbet ediyorlar…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-31-sayisi)

26.11.2020 11:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar