Menü

Ali Şen Tesadüfler Sonucu Nasıl Aktör Oldu?

MUAMMER Karaca, tok sözlü, doğru görüşlü, «cesur» konuşan bir aktördür. Kimseleri beğenmez. Hatta, kendisi için «aktör» sıfatını kullananlara bile kızar. Yıllar önce, bir Anadolu turnesinde Adana’ya uğrar. Oyuncularından biri hastalanır. Adana Halkevi’nde, önce dekorcu, sonra oyuncu olarak sahneye çıkmış Ali Şen adında, 30 yaşında birini tavsiye ederler. Rolü kısaca anlatılır. Ali Şen dinler, dinler, «Peki üstadım,» der. Muammer içinden «eyvah, bu gece rezil olacağız,» diye düşünür. Fakat karşılıklı oynarken Ali Şen, Karaca’ya öyle espri yapma fırsatları hazırlar ki, Muammer Karaca, oyundan sonra onun boynuna sarılır:

ali şen-«Ali Şen, İstanbul’a gel. Kendilerine aktör diyenler, sahnede seni görsün de utansınlar!» der. Sonra arkadaşlarına dönüp «Ali bizim trupta oynayacak, ona gözünüz gibi bakacaksınız,» diye ilave eder. O tarihteki en yüksek «gündelik» i Ali Şen’e verir.

Ali Şen, Muammer Karaca Tiyatrosu ile Adana, Mersin, İskenderun, Antalya ve çevresini dolaşır. Fakat, Adana’dan uzun süre ayrılamayacağı için trupu bırakır.

Ali Şen, bugün sinemamızdaki karakter oyuncuları arasında halen her filme davet edilen tek aktördür. Bu da ona prodüktör ve rejisörlerin verdiği önemi gösterir. 1918’de Adana’da doğan Ali Şen, 1935’te, «İstiklal» piyesiyle sahneye çıkmış, 1953’te «Ahretten Gelen Adam» adlı filmle sinemaya geçmiş. Onda, Hasan Efendi’den, Naşit’ten, Dümbüllü’den, Kavuklu Hamdi Efendi’den gelen «Türk temaşa» sanatının değerleri klasik tiyatro ile birleşmiş. Bugün Türk tiyatrosunda şöhret yapmış Saim Alpago ile Aydın Gür, Ali Şen’in okul arkadaşları… Onlarla birlikte Ankara Devlet Konservatuvarı’na öğrenci olarak gideceği sırada annesinin ölümü tiyatro tahsiline engel olmuş. Fakat Ali Şen, bundan bir şey kaybetmemiş. Ali Şen, bugün yerli sinema piyasasında mevcut karakter oyuncularının en kuvvetlisidir. Çeşitli karakterlere çok rahat giriyor ve detaylı, farklı bir şekilde oynuyor. Bir rolü ötekine hiç benzemiyor.

Üç çocuk babası olan Ali Şen, reklamdan, gösterişten kaçan, başı önde, babacan, alçak gönüllü, sessiz fakat büyük bir sanatkardır… Yerli sinemada senaryolar hep gençler üzerine yazıldığı için henüz başrol yapmadı, fakat ona böyfe bir imkan tanındığı takdirde gerçek değeri daha iyi anlaşılacaktır.

Ali Şen, tesadüflerin sahneye, sonra da beyaz perdeye kazandırdığı güçlü bir karakter oyuncusudur. Daima genç erkeklere imkan hazırlayan Türk sineması, ona başrol imkanını vermedi, fakat Ali Şen çevrilen her yerli film için aranılan bir şahıs oldu.

ÇEŞİTLİ TİPLERİ — Aşağıda Ali Şen’in «Yabancı Kız», «Beleş Osman», «Anne Beni Eversene» isimli kordelelerinde yarattığı tipler görülmektedir.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-22-sayisi)

22.09.2015 16:54

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:36

    Filiz Taştan

    vay be tesadüf eseri olmuş he
  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:58

    BURAK UZUNYOL

    iyi ki olmuş güzel seyler izletti güldürdü bizi oğlu şener şende cabası :D