Menü

Ali Seyhan Almanya Yolcusu

Ali Seyhan Almanya YolcusuFilim icabı suç işleyen artistlerin Emniyette dosyası tutulsaydı her halde «en sabıkalı artist» unvanını kazanırdı. Esmer tenli, boyuna boşuna göre ince bıyıklı, soğuk bakışlı bu karakter artisti hemen her filimde birkaç defa bıçak çeker, iki üç kurşun atar, hiç bir şey bulamazsa ellerini kullanır, karşısındakini ya döver, ya da öldürür. Ali Seyhan özel hayatında son derece sakin, sessiz ve efendi bir adamdır. Boşuna dış görünüşe aldanmamalı, dememişler. Konuştukça insan daha çok anlıyor bunu:

– «1930’da Adana’da doğdum. Bir ablam var. Çok fakirdik. Bu sebepten ilkokuldan sonra okuyamadım. Aklınıza gelen her işe girdim, çıktım. Kahve meydancılığı, berber çıraklığı, mürettiplik, terzi kalfalığı, vs. vs… 16 yaşında İstanbul’a kaçtım. Tophanede hamallık yaptım… Bir gün yükünü taşıdığım bir doktor bana hastahanede iş buldu. Bir süre de orada çalıştım. Sonra biraz para biriktirdim, bir otomobil lastikçisiyle ortak olduk. 1950’de askere gittim, döndükten sonra eski işime devam ettim. Bir gece kulübünde Hüseyin Peyda beni görmüş. Sinemaya geçmem için teklif yaptı, kabul ettim ve 1953 yılında «Bu Nasıl Aşk» ta başrol oynadım. Hiç unutmam o filimde Muhterem Nur figürandı. 15 yılda beş yüze yakın filimde oynadım.

Ali Seyhan Almanya Yolcusu«8 yıl önce dayımın kızıyle evlendim. Allah bağışlarsa 3 kızım, bir de oğlum var. Neslihan, Kezban, Zeynep ve Kerim… Neslihan 2 yaşındayken Büyükada’ya gitmiştik, orada onu denize soktuk. İki ayağı birden felç oldu. Bu benim için felaketlerin en büyüğüydü.»

Ali Seyhan bunları anlatırken, gözleri dolu dolu olmuştu.

Son zamanlarda o da Yeşilçam’ın içinde bulunduğu krizden nasibini almıştı. İşleri bozulmuştu. Bu yakınlarda Almanya’ya gidecek. «Beni Almanya’ya Osman Seden gönderiyor. Tabii işçi olarak. Yavrumla birlikte gideceğiz. Çalışacağım orada… Ne zaman mı döneceğim? Allah bilir? Kızım ne zaman ayağa kalkarsa, iyi olursa…»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-40-sayisi)

10.08.2019 22:31

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:56

    İrem Salur

    alamanyalara selamlar götüüür
  • Yayınlandı: 13 Eylül 2016 13:18

    vahdet doğuş

    ALİ SEYHANIN TOPRAĞI BOL OLSUN,BUNLARI 1968 DE SÖYLÜYORDU,YEŞİLÇAMIN ŞİMDİKİ HALİNİ GÖRSEYDİ BİR KERE DAHA KAHRINDAN ÖLÜRDÜ HERALDE,ALİ SEYHAN SEVİMLİ KAVGACI TİPİNDE İYİ BİR OYUNCUYDU,HER OYNADIĞI FİLİME RENK KATARDI