Menü

Aliye Rona’dan Sürpriz Parti

«Çatallıköy» filmini seyrettiniz mi?» Bize kalırsa bu filimde bir tek oyuncu var, o da Aliye Rona. Netekim, filmi seyreden herkes şöyle diyor: «Aliye Rona, ‘Yılanların Öcü’nden sonra böylesine dev bir rolde oynamamıştı.»

Evvelki gün Aliye Rona’nın Kazancı yokuşu’ndaki evine röportaja gittiğimiz zaman, önce onu bu başarısından dolayı tebrik ettik. «Haydi hayırlısı,» dedik. «Bu yıl Antalya’da her halde 4. Altın Portakal’ı da alırsınız.»Unutmadan yazalım, Aliye Rona, Türk sinemasında üç «Altın Portakal» sahibi tek artistimizdir.

Aliye Rona, 80 bin liraya aldığı katını baştan başa yenilemiş..Yerler muşamba döşenmiş. Ona uygun duvarlar, perdeler, yeni mobilyalar. Aliye Rona, «Kesenin ağzını açtık, borçlandık, ama yol yürüye yürüye, borç ödeye ödeye biter,» diyor.

Hele balkona ilâve bir oda yapmış ki doğrusu görmeye değer. Odanın içini Şehir Tiyatrosu oyuncularından Erhan Dilligil dekore etmiş. Duvarlar baştan başa örme hasır. Camlar bir İngiliz dergisinden ilham alınarak özene bezene boyanmış. Ağaç dallarından yapılmış koltuklar, tabureler, yerdeki pöstekiler. duvardaki köy işi süs eşyaları, Amerikan bar odanın dikkati çeken eşyaları.Fakat bütün bunlar bir yana, Aliye Rona’nın şu andaki en önemli derdi, 25’inci sanat yılı jübilesine hazırlanması. Hayranları, kendisini seven dostları, jübilesini yapması için onu teşvik ediyorlarmış. Geçenlerde Zeki Müren, «Aliye Hanım sizin gibi bir sanatçının jübilesini şereflendirmek, benim için unutulmaz bir hatıra olur,» demiş. Behiye Aksoy, «Sizin jübileniz benim jübilem demek,» diyerek elinden gelen bütün yardımı yapacağım bildirmiş. Kısacası sinema, ses, saz, söz dünyamızın hemen bütün şöhretleri jübilesine geleceğine dair Al ye Rona’ya söz vermişler. Söz verenlerin arasında Türkan Şoray bile varmış. Hatta Ankara’daki politikacı bir dostu da telefon ederek, jübileyi Başbakan Süleyman Demirel’in himayesine aldıracağına dair vaatte bulunmuş.Ancak Aliye Rona, her şeye rağmen, ürkek ve korkak, «Ya jübilemi istediğim gibi yapamazsam,» diyor da başka bir şey demiyor. «Jübile yapmak zor iş.

Gerçi bütün arkadaşlarım yardımcı olacaklarına dair söz verdiler ama. Gene de korkuyorum. İstiyorum ki, şöyle herkesin her zaman hatırlayabileceği bir jübilem olsun. Para kazanmak diye bir gayem yok. Maksat şan olsun! Herkes bilsin ki, Aliye Rona 25 yıldır sanat dünyasında. Benim için hazların en büyüğü bu. Paradan da, şöhretten de önemli.»Bugüne kadar 50’den fazla piyeste, sayısını unutacak kadar çok filimde oynamış olan Aliye Rona, son günlerde sanat hayatına yeni atılmış bir genç kadar heyecanlı. Hemen her anlattığını sonunda getirip jübilesine bağlıyor. «Ah şu jübileyi bir istediğim gibi yapabilsem,» diyor.

50’nci sanat yılı jübilesini de görmesi temennisiyle Aliye Rona’ya 25’inci sanat yılı jübilesinde başarılar… İnsan ömrü için 25 yıl ne demek… Günler göz açıp kapayana kadar gelip gidiyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-42-sayisi)

31.10.2020 23:27

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:07

    BURAK UZUNYOL

    ne büyük oyuncuydu allah rahmet eylesın aldığı her ödülü haketmişti
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:10

    ŞENER BOSTANLI

    saymakla bitmez oynadığı filmler son isteği Zübeyde Hanım'ı oynamaktı.