Menü

”Alkol” Filmi Bobin Karışıklığına Kurban Gitti

Antalya Film Festivali’ne katılabilmek için başvurmasına karşın Ön Seçici Kurul tarafından izlenirken bobin karışıklığının kurbanı olan ve 2 oy alarak elenen “Alkol” adlı filmin yapımcısı ve Tür – Kan Film’in sahibi Sabri Demirdöğen, Antalya Film Festivali Seçici Komite Başkanlığı’na ve Film Yapımcıları Derneği Başkanlığı’na birer telgraf çekti. Çektiği telgraflarda haksızlıkları dile getiren Demirdöğen bize de ilginç açıklamalarda bulundu…Tür – Kan Film’in sahibi Sabri Demirdöğen haksızlığa uğramış olmanın inancıyla bir hayli sinirliydi. Bu sinirliliğinin nedeni de şirketi adına yönetmen Yavuz Figenli’nin çektiği ve başrollerini Fikret Hakan ile Perihan Savaş’ın oynadığı ”Alkol” adlı filmin, Antalya Festivali Ön Seçici Kurulu tarafından İstanbul’da seyredilirken bobin karışıklığının kurbanı olması ve sonuçta 2 oy alarak elenmesiydi. Bu durum üzerine Antalya Film Festivali Seçici Komite Başkanlığı’na ve Film Yapımcıları Derneği (Fİ – YAP) Başkanlığı’na birer telgraf çeken Sabri Demirdöğen bize de şu açıklamaları yapıyordu…

-”Jüri heyetinden Nazmi Özer Antalya’ya katılacak filmlerin Ön Seçici Kurul tarafından belirlenmesinden sonra “Alkol’de montaj hatası mı var ki bazı kısımlar karışmış” dedi. Neye uğradığımızı şaşırdık. Çünkü montaj hatası olamazdı. FİYAP’ın bildirdiği 5 Eylül 1985 tarihine kadar Alkol’ü yetiştirebilmek için fazladan yarım milyon lira masraf yapmış ve titizlikle hazırlamıştık. İşin altında eğer kasıtlı bir davranış yoksa, bu öncelikle makinistin hatasıdır dedik ve olayı daha iyi görebilmek için filmi videodan izledik gerçekten sahnelerin birbirine hayretle karıştığını gördük. Hastane sahnesinin gelmesi gerekirken bambaşka bir sahne çıkıyordu karşımıza. Demek ki Alkol bu karışık haliyle Jüri’den 2 oy alabilmişse içinde sanat ve sinema adına bir şeyler var demektir. Bu birinci haksızlık. Gelelim diğer haksızlıklara.Yönetmelikte “Bir önceki yılın Ulusal Altın Portakal Film Yarışması’nın en son katılma tarihinden sonra yapılmış, vizyona çıkmış ya da vizyona çıkmak için gerekli yasal işlemlerini tamamlamış filmler katılabilir” şeklinde bir madde var. Oysa FİYAP yetkililerinin bildirdiğine göre Yusuf Kurçenli’nin yönettiği ve ön jüriden 5 oy alarak Antalya Festlvali’ne katılma hakkını kazanmış olan “Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe” adlı film geçen yılın Antalya Festivali’nden tam dört ay önce yani 2.5.1984 tarihinde çekilmiş. Açıkçası bu festivale katılma hakkı yoktu katıldığı için de diğer filmlerin hakkı yendi.

Sonra yine FİYAP’ın belirttiğine göre hala sansürde olan 5 film var. Bunlar “Amansız Yol, Bekçi, Bir Avuç Cennet, Dul Bir Kadın ve 14 Numara” İki tür sansür vardır. Biri senaryo diğeri çekimi tamamlanan filmin sansürü. İşte adı sayılan bu filmler senaryo sansüründen geçmiş ancak film olarak şu sıralarda halen sansürde olan filmlerdir. Bu filmler ne hakla seyrediliyor ve Antalya’ya gönderiliyor.

Öte yandan FİYAP katılma tarihini 5 Eylül’e kadar belirlemişti. Duyduğumuza göre bu tarihten sonra hatta 15 Eylül’de başvurup da izlenen filmler olmuş. Bu da bir başka haksızlık. Sorduğumuzda “başvuru tarihini on gün uzattık. Antalya’dan böyle bildirildi” dendi ama ellerinde ne bir belge var, ne de bize böyle bir şey bildirdiler.Daha da ötesi önce on film olarak açıklanan Antalya Festivali’ne katılacak filmlerin sayısı sonradan açıklandığı üzere on bire yükseltildi. Ve böylece 3 oy olan “Körebe” de Antalya’da yarışacak. Yine işin başında söylenenlere göre bu sayının on iki de olabileceği belirtiliyordu, ama her nedense on birinci film olan Körebe’den sonra gelen Alkol’e ön eleme kazandırılmadı. Filmciler bu durumlara neden göz yumdu bir türlü anlayamadık ama şimdi hakkımızı sonuna değin arayacağım. Ve yarın da ön jüriyi oluşturanlar “Alkol’ü basının da katıldığı bir kokteylde yeniden ve bu defa düzgün olarak izleyecekler. Bakalım sonuç ne olacak…”

Evet aynen bunları söyleyen ve karışıklığın nedenini araştırmayan ön jüri için ”Alkol her halde bobinleri sarhoş seyredilmiş” diyen Sabri Dömirdöğen’in de belirttiği gibi ”Alkol” adlı film gazetemiz baskıya girerken Antalya Festivali Ön Seçici Kurulu oluşturan Duygu Sağıroğlu, Mete Buharalı, Kami Suveren, Ülkü Yeğin Nazmi Özer ve Hüseyin Kuzu’nun aldığı karar üzerine bir kez daha ve basının önünde seyredilecekti.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-1-sayisi/)

29.09.2020 00:00

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar