Menü

Alpaslan Eratlı Veto Yedi

Çoğu zaman olduğu gibi telefonu yine Fikret Arıcan açmıştı. Konuşan meçhul bir bayandı: «Alpaslan beyi rica ediyorum…» Arıcan’ın cevabı kısaydı: «Yoklar!» Karşıdaki ses bu kez «Selahattin orada mı acaba?» diye sormuştu. Arıcan’ın cevabı aynıydı: «Yoklar!» Ses, bu kez İbrahim’in orada olup olmadığını sormuştu. Arıcan, içinden bir «Yaa sabır» çekti. Sonra, durmadan onu bunu soran bayana şunu söyledi: «Merak ettim doğrusu hanım kızım. Sen sorduklarının üçünü birden nasıl idare ediyorsun?»Çaat!.. Karşısındaki bayan telefonu kapatıvermiş, Fikret Arıcan gevrek kahkahalarından birini salıvermişti.

Yılların kurdu büyük Fikret isim vermeyen bir bayanın, futbolcuyu aramasındaki nedenleri çok iyi bilirdi. Önce Alpaslan sorulduğuna göre ekip başı Alpaslan olmalıydı. Zaten son zamanlardaki durumu da bunu açıkça belirliyordu. Maçlarda kötü oynamasının nedenleri artık iyiden iyiye anlaşılmıştı. Dosyasında «İçkiye tutkunluğu vardır» yazılı Alpaslan son zamanlarda kadınlara da aşırı tutkulu olmuştu. Ne var ki yöneticiler tüm çabalarına rağmen Alpaslan’ı kıskıvrak yakalayamıyorlardı. Ama, onların yakalayamadığı Alpaslan’ı, taraftarlar yakalıyor, hem de kulübe telefon edip, durumu bildiriyorlar, üstelik «İzin verin şu keratayı bir güzel dövelim» diyorlardı.SABAHIN KÖRÜNDE…

Evet, Alpaslan son günlerde hemen her sabaha karşı Cihangir’de bir evden çıkarken görülüyordu. Antrenmanlara geç kalmanın, bazen hiç gelmemenin nedeni buydu. Son maçlarda beklenen oyunu çıkaramamasının nedeni de buydu…O halde artık, «Kulağının çekilmesi» zamanı gelmişti. Bunu ilk yapan ise Didi olmuştu. Alpaslan’ın özel yaşamında neler yaptığını bilmiyordu ama oynayamadığını görüyordu. Bu nedenle bir maç sonrası «Bana bak aklını başına topla, yoksa seni duman ederim» demiş ve eklemişti: «Şu haline bak, pislik kusuyorsun…» Alpaslan Didi’nin dediğini yapacağını iyi biliyordu. İki yıl önceki Ziya – Fuat çıkışı ortadaydı. Ama ne yapsın ki kendisini «Dolçe-Vita» ya iyice kaptırmıştı. Nitekim Didi’nin bu çıkışı Alpaslan’ı uyarmamış, Brezilyalı teknik direktör ikinci uyarıyı daha sert yaparak Alpaslan’ı kadrodan çıkarmıştı. Genç futbolcu takımı ile birlikte İzmir’e bu nedenle götürülmedi.Ne var ki, Fenerbahçe’deki futbolcu sorunu Alpaslan’la bitmiyordu. Bir de Selahattin ve İbrahim’in durumları vardı. Bu konuda iş dönüp dolaşıp Aydın’ın transferine dayanıyordu. Aydın’ın transferinden bir yöneticinin komisyon aldığı meydana çıkmıştı. Bu yönetici, türlü girişimlerle Aydın’ın oynaması için çalışıyordu. İşte bu davranış da Selahattin’i çileden çıkartıyordu Geçen mevsimin başarılı futbolcusu yedekte kalışını buna bağlıyordu. Aslında Selahattin yöneticilerle konuşmuş ve Belçika’ya geri dönmek istediğini belirtmişti… Ama aldığı cevap her zamankinin aynıydı… «Sen bizimsin.»İbrahim ise başka etkenle yıkılmıştı. Takımda yedek olarak listeye giriyordu. Bunu hazmedemeyen İbrahim’e Zonguldakspor’dan iyi bir teklif gelmişti. «Olmaz» demişlerdi Fenerbahçeli yöneticiler… Evet, olmazdı, ama bu iş nereye varacaktı? İşte bu bilinmezlik İbrahim’i de «Tatlı hayata» eğilimli kılıvermişti. Böylece de «Fenerbahçe’nin başına lig öncesinde dert olmuşlardı.»

YÖNETİMDEKİ BOŞLUK…

Ne var ki «Omuzlardan bataklığa mı?» diye soran taraftarın bu kuşkusunu gidermek için yapılacak girişimler hiç de zor değildi.Gerçekten de elbette Fenerbahçe Yönetim Kurulu’nda da, Didi ve yardımcılarında da futbolcuları polis gibi izlemek zorunluluğu yoktu. O ki futbolcu Fenerbahçe’liydi, ünü yerinde, parasını tıkır-tıkır alıyordu. O halde mesleğinin gereklerine uyarak yaşamalıydı. Ama yine de arada bir «raydan çıkası» olursa hemen gereken yapılmalıydı. Bunu da futbolcuların başında bir «Ağabey»in bulunması sağlardı. Nitekim geçen mevsimde böyleydi. Ercan bu görevi bir güzel yapmıştı.

O halde Yönetim Kurulu Ercan’ın futbolu bırakmasıyla doğan bu boşluğu hemen doldurmalı, futbolcuların başına öyle bir ağabey getirmeliydi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-26-sayisi/)

09.01.2021 02:06

Kategoriler:   Spor

Yorumlar