Menü

“Apaşlar”ın 3. Doğuşu

EVET… Apaşlar 1960’tan bu yana seslerini 3. kez duyuruyor müzikseverlere.. İsterseniz sizlerle o günlere dönelim, şimdi artık yok olmuş takvim yapraklan arasından hızla geçerek 1960’larda kurulan bir grubun hikayesini hep beraber okuyalım…Devir ki ne devir… Pop müziğin tomurcuklan yeni yeni filizlenmeye başlamış. Yarım yamalak, fersude aletlerle devrin gençleri birşeyler yapmaya çalışıyor. Elektro gitar en ilkel çağlanın yaşıyor Türkiye’de.. Bu arada İngiltere’de Shadovs grubu patlıyor ve bugün bile unutulmayan meşhur «Apaş» isimli enstrümantal parçalarıyla listelerde hızla yükselmeye başlıyor. İşte bizim «Apaşlar» bu melodinin yarattığı bir gruptur ve o gün bu gün de sinyal müzikleri hep aynı kalmıştır: «Apaş»…

İlk Apaşlar’ın ömrü pek uzun olmadı, o yılların en meşhur yerli toplulukları arasında adlan geçen Apaşlar, öğrenimlerine devam edebilmek için, topluluğu dağıttılar. Ama bir süre sonra da pişman oldular. Sahne hasretine dayanamamışlardı. Takvimler 1964’ü gösterirken Apaşlar sahnede ikinci kez göründüler. İsimleri değişmemiş, yalnız topluluğa solist olarak bir de genç girmişti. «Cem Karaca ve Apaşlar»ın genç solisti, bugünün şöhreti Cem Karaca’ydı…Nasıl ki ilk «Apaşlar», 1960’ların en ünlü pop topluluklarından biri idiyse, «Cem Karaca ve Apaşlar» da 1964 – 70 döneminin en ünlü topluluklanndan biri oldu. Altın Mikrofon Yarışması’nda aldıkları ikincilik, repert varların da «folk» parçalarına yer vermeleri, onları kısa süre içinde yurdun bütün yörelerinde tanınır ve sevilir hale getirdi.. Apaşlar’la Cem Karaca, tam altı yıl gül gibi geçindikten sonra 1970’te aralarına kocaman bir kara kedi girdi. Cem Karaca Apaşlar’dan koptu, en verimli çağında da Apaşlar dağılıp, pop dünyamızdan silindi.Geçtiğimiz haftalarda ise iki eski «Apaş» Nedim Demirelli ile Yalçınkaya Tümay, yanlarına iki genç isim alarak ve isimlerini değiştirerek Apaşları 3. defa kurdular. Topluluğun ismi «Apaşlar ve Rıfat Öncel» olmuştu. Apaşlar’a katılan iki genç ise Samih Rıfat ve Rıfat Öncel’di. Toplulukta Samih Rıfat bateri, Yalçınkaya Tümay bas, Nedim Demircili gitar çalıyor. Rıfat Öncel ise grubun solisti, İşin en enteresan yönü, tahsillerine devam edebilmek için dağdan ilk Apaşların varislerinin Teknik Üniversite mezunu ve öğrencisi olmaları… Bu bakımdan 1960’lardaki amatörlük her bakımdan devam edeceğe benzer…«Apaşlar ve Rıfat Öncel» geçtiğimiz günlerde ilk plaklarını doldurtdular. «Kara Pınar» ve «Bir Yar» ismini taşıyan plak folk tarzında yapılmış. Anlayacağınız 3. Apaşların yeni müzik tarzı folk yönünde olacak. Fakat bu konuda şimdiye kadar yapılanları tekrarlamak yerine esaslı araştırmalar apıp yeniliklerle halkın karşısına çıkacaklarını söylüyorlar.

Apaşlar repertuvarlarını tamamen kendi bestelerinden düzenlemek istiyorlar. Rıfat Öncel ve Yalçınkaya Tümay’ın yaptığı bestelerin sayısı daha şimdiden yirmiye yaklaşıyor. Hemen hepsi folk türünde olan bestelerin sözlerinden bir kısmı ünlü halk şairlerinden alınmış, bazıları ise dört Apaş tarafından yazılmış.Yaş ortalaması 23 olan bu mühendisler topluluğunun 1960’tan günümüze kadar uzanan bu hikayesi kısaca böyle. Bu hikayeyi de klasik deyişle noklatalayalım.

Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine!…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-23-sayisi)

24.11.2020 02:54

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar