Menü

Arhan Tekvar Mühendismiş

Arhan Tekvar MühendismişOrkestraların sayılarının bir elin parmakları kadar olduğu günlerde «Çatı» adlı gece kulübünde, samimi bir hava içinde Tülay German’la birlikte Teknik Üniversite öğrencisi olan bir genç günün popüler şarkılarını söylüyordu. Aradan yıllar geçti. «Çatı» popülaritesini yitirdi, Tülay German talihini önce başka gece kulüplerinde, sonra. Fransa’da aramaya başladı. O günlerin genç öğrencisi de okulunu bitirdi, diplomasını cebine koydu ve bol ışıklı sahneyi, parfüm kokulu salonları bırakıp, karanlık maden ocaklarında kaderini aramaya çıktı… Bir süre böyle geçti. Bu arada önce şarkıcı, sonra da maden mühendisi olarak karşımıza çıkan genç adam askere gitti. Askerden dönünce Maden Tetkik Arama Enstitüsüne girdi. Ama sahneden ayrıldığı günden beri her an şiddetini artıran sahne özlemi onun için artık dayanılmaz bir hale gelmişti. O sırada bir arkadaşını gördü. Şanar Yurdatapan’la uzun uzun konuştular. Önce eski günleri yadettiler. Sonunda Şanar Yurdatapan bizim genç maden mühendisine, «Gel o günleri geri getirelim Arhan,» dedi. Arhan Tekvar da yıllardan beri, «Dönsem mi, dönmesem mi?» diye düşünmekten, kendini frenlemekten bıkmıştı. Bu teklife dört elle sarıldı. Hazırlamakta olduğu «Türkiye’nin Madenleri» adlı mesleki kitabını tamamlar tamamlamaz hemen Şanar’ın yanma koştu. İki arkadaş önce hemen bir plak yaptılar ve günümüzün popüler melodisi «Those Were The Days» i özlemle andıkları eski günlerinin anılarına ithaf edip, «Ne Günlerdi Onlar» şeklinde Türkçeleştirdiler.

Şimdi Arhan Tekvar iki karpuzu bir koltuğa sığdırmak niyetinde. Sahneye dönmesine döndü, ama mesleğini de tamamen bırakmadı. Yıllarını harcadığı maden mühendisliğine serbest olarak devam etmeye başladı.

Konuşmalarımız sırasında çok enteresan bir şey de öğrendik. Arhan Tekvar, İngiltere’de stajını yaparken Tom Jones’un menejeriyle tanışmış. Sesini çok beğenmiş. «Filan gün gelin konuşalım,» demiş. Ama tesadüfe bakın, randevudan evvel Arhan’ın yurda dönmesi gerekiyormuş. Tabii bu görüşme olmamış. Eğer görüşme olsaydı belki de Arhan, Ankara yerine İngiltere’de sahneye çıkardı. Ne diyelim? «Kısmet değilmiş…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-49-sayisi)

10.08.2019 23:20

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:44

    ARDA SÜZEN

    zor olanı yapmış valla helal denir sadece :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:24

    Hasan Baglamacı

    ünlü mühendis tanımına tam uyuyor