Menü

Artık Kadir İnanır Konuşacak

SONUNDA olan oldu. Kadir inanır da mikrofon başına geçti… Hem de bir stüdyoda. Yok yok, Kadir İnanır şarkıcı falan olmadı. Başına geçtiği mikrofon başka bir mikrofon… Dublaj mikrofonu. Kadir İnanır’ı bundan böyle filmlerinde kendi sesiyle izleyebileceğiz. Sanatçı, «Ah Güzel İstanbul» adlı filmle getirdiği bu yeni anlayışı bundan böyle bütün filmlerinde sürdürecek. Bu yeni girişimi ile ilgili düşüncelerini Kadir inanır bize şöyle anlattı:«Benim sesimin bu işe uygun olduğu bilinen bir şeydi. Ancak film çalışmalarımın yoğunluğu buna engel oluyordu. Bundan sonra daha özenli çalışmayı ilke edindiğim için, bunun bir aşaması olan kendi kendimi seslendirmeyi de gerçekleştirmek istedim. Ayrıca seyircinin beni sesimle de tanıması güzel bir şey. Burada önemli bir sorun daha vardı.

Bizleri seslendiren arkadaşlar çok başarılı olmalarına karşın, başka filmleri, başka sanatçıları ve özellikle reklam filmlerini de seslendiriyorlar. Böyle olunca seyirci o seslere şartlanmış oluyor ve filmi izlerken, ‘A, falanca banka reklamında konuşan odam konuşmuş’ diyebiliyor. Bu da filmin etkisini ve seyircinin ilgisini azaltıyor. Kaldı ki, çekim anında herhangi bir sahnede neler hissettiğimi, yüreğimde ne duyduğumu, dublajcı arkadaşın kısa bir sürede anlayıp, konsantre olabilmesi çok güç.»Seslendirme çalışmaları sürerken Kadir İnanır’la ilgili bir önemli haber daha ortaya çıktı. 1982 yılında İzmir Fuarı’nda sahneye çıkacağını söyleyen İnanır, bakın bu konuda neler anlatıyor:

«Bir süredir ısrarla sahneye çıkıp şarkı söylememi istiyorlardı. Bu şimdilik imkansız. Ancak gelecek yıl İzmir Fuarı’nda çıkabilirim…»

Kadir İnanır, şimdilik kesin bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Ne var ki, önümüzdeki günlerde sanatçı müzik dersleri almaya başlarsa hiç şaşmamak gerekir…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-28-sayisi)

26.11.2020 07:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar