Menü

Asker Erol Tezeren’e Şok

Asker Erol Tezeren'e ŞokSinema için «insanı kemiren kurt» derler. İnsan kanadından ucundan sinemaya bulaşmaya görsün bir kere, artık onun için kurtuluş yoktur. Bugünlerde bu kurdun acısını en çok çekenlerin biri de yerli sinemanın genç jömprömiyelerinden Erol Tezeren oldu. Bilindiği gibi Erol Tezeren geçen yıl «gönüllü» olarak askere gitmişti. Tam bir yıl, daha doğrusu 11 ay sinemanın özlemini çekti. Talimlerde kokladığı havada bir set kokusu duymaya başlamıştı.

Bazan fırsat insanın ayağına gelir ya, Erol’a da öyle oldu. Tam yıllık izin vakti yaklaşırken aldığı bir mektupla dünyalar sanki onun oldu. İstanbul’dan, «Bir filimde seni de oynatmak istiyoruz, gelebilir misin?» diyorlardı. Gelmek de söz mü, hem de koşa koşa. Hemen izin işlemlerini tamamladı ve motosikletine atladığı gibi İstanbul’un yolunu tuttu. İlk filmine başlayan bir artist kadar heyecanlıydı.

Asker Erol Tezeren'e Şokİstanbul’da ayağının tozunu silmeden filim şirketine koştu, ama geç kalmıştı. Ekip, filmin çevrileceği Adapazarı’na doğru yola çıkmıştı. Erol merdivenleri koşa koşa indi ve bu defa da Adapazarı’na yollandı. Tabii yine motosikletiyle…

Adapazarı’nda onu pek hoş olmayan bir sürpriz bekliyordu. Başrolde Türkan Şoray’ın kardeşi Nazan’ı oynatan filimciler bir dedikodulu filmi bitirebilmenin çarelerini ararlarken akıllarına birden Erol Tezeren’in asker olduğu gelmiş, «İster misin biri şikayet atsin de filmimiz yarıda kalsın,» diye düşünmüşler ve sırf filim yarıda kalmasın diye kadroda bir değişiklik yapıp Erol’un yerine Atilla Sarar’ı almışlar. Durumu da yeni bir mektupla Erol’a bildirmişler, ama mektup gelmeden Erol kıtasından ayrıldığı için onun Adapazarı’na gelmesini önleyememişlerdi.

Bütün bunları filim setinde öğrenen Erol Tezeren de üzülmüştü. Buna rağmen rejisörün ve artistlerin teker teker ellerini sıktı, hepsine yeni filimde başarılar diledi ve motosikletine binerek İstanbul’a döndü. Kendisiyle konuştuğumuz Erol, bu konuda şunlan söyledi:

Asker Erol Tezeren'e Şok– «Sinemayı çok özlemiştim. Bu bakımdan «Cesur Yabancı» filminde oynamam için yapılan teklifi sevinçle kabul ettim. Üstelik filim benim izinli olduğum süre içinde çekilecekti. Ama olmadı. Tabii ben bunun yasak olduğunu bilmiyordum, bilsem hiç kabul eder miydim? Ne yapalım, bizim canımız can da, kızların ki değil mi? Onlar askere giden yavuklularını iki sene beklemiyorlar mı? Ben de setlere kavuşmak için bir yıl daha beklerim. Hem zaman dediğin de göz açıp kapayıncaya kadar geçer…»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-35-sayisi)

11.08.2019 03:26

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:16

  Ayşe İnan Kamber

  harbiden şok he
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 17:10

  MEHMET ŞEN

  izinde nasıl film çekilir arkadas :D
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 17:10

  AYDIN AK

  eski toprak cidden daha calıskanmış demekki :D