Menü

Atıf Kaptan’ın 44. Yılı

SICAK, şehri yaşanmaz bir hale getirmişti. Tropikal ağaçların gölgelemeden medet uman insanlar çaresiz kalmışlardı. Birden İzmir’in tatil imbatı esmeye başladı. Kavurucu sıcak, havada uçuşan toz zerreleri gibi birden ortadan kayboluverdi, yerini tatlı, serin bir bahar havasına bıraktı..

62 yaşında olmasına rağmen hala yakışıklılığından ve enerjisinden bir şey kaybetmemiş olan sert hatlı, beyaz saçlı adam, imbatla birlikte girdiği gazinoda kendi geçmişini düşünüyordu:



– «1926 yılında İstanbul Şehir Tiyatrolarıma girdim. «Hamlet.le tiyatroya, aynı yıl ‘Kaçakçılar’la sinemaya başladım. Yıl 1970. Demek aradan tam 44 yıl geçmiş. Allah bilir bunun kaç yılı tozlu Anadolu yollarında geçti. Şehir şehir, kasaba kasaba dolaştık tiyatroyla Anadolu’yu. Ya sinema? Bir zamanların «bir numaralı karakter oyuncusuydum. Armağanlar da almıştım.»

Garsonlardan biri; «Hayrola Atıf Bey,» dedi. «Filim için mi geldiniz?»

Allah bilir kaç defa karşılaşmıştı bu soruyla? Belli belirsiz güldü, sonra «Hayır efendim,» diye cevap verdi. «Kuşadası’nı çok severim ben. Her yıl bu sahil kasabasına gelir ‘yıldönümü’ kutlarım. Sinemadaki 44’üncü yılımı kutluyorum bugün…»

Garson şaşırmıştı. Hayretin, büyük büyük açtığı gözlerle baktı Atıf Kaptan’a. Dudaklarından belli belirsiz bir. «Ufff!» nidası döküldü.



O gün akşamın karanlığı Kuşadası na iyice çökünceye kadar oturdu Atıf Kaptan Güvercinada’daki gazinoda. Bol bol düşündü ve sonunda kararlı insanlara has bir tavırla ayağa kalkıp yere sağlam sağlam basmaya başladı. Sanatta, «Nereden geldim, nereye gidiyorum?» sorusunun cevabı yoktu. Sanata koşulur, ama ondan ayrılınmazdı. «Nereye mi gidiyordu Atıf Kaptan?» Nereye gidecekti. 44 yıllık sevgilisine, filim setine gidiyordu yine.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-33-sayisi)

17.01.2021 00:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar