Menü

“Atom” lakaplı Melih Kotanca

Dünyada, daha doğrusu literatüre “Süperman” kelimesinin girmediği, kimsenin bilip telaffuz etmediği 1940’lı yıllarda, daha çok “Atlet Komple” denilen, üstün fizik gücüyle, farklı bir sporcuydu Atom Melih!..

1915 doğumlu olan Melih Kotanca, futbola Balıkesir’de İdmanyurdu takımında başlamış, kısa süre sonra da, o dönemlerin güçlü kulübü 1936 yılında Güneş’e transfer olmuştu… Güneş kulübünün dağılıp, kapanması sonucu “Atom” lakaplı Melih Kotanca’nın, büyük kaleci Cihat Arman’la birlikte 1939 yılında Fenerbahçe’ye geldiğini görüyoruz…11 Haziran 1939 günü İngiliz takımı M.Wandarers ile oynanan maçta ilk defa giydiği Fenerbahçe formasını 9 yıl süreyle taşıyıp, 185 maçta rakip filelere tam 204 gol attıktan sonra, ilginçtir 15 Mayıs 1948 günü yine bir İngiliz takımı Q.Park Ragers karşılaşmasıyla futbola veda ediyordu!..

Aynı zamanda mükemmel bir atletti…

Yukarıdaki bölümde, Melih Kotanca’nın atlet komple bir sporcu oluşundan söz edişimiz, bir rastlantı değildi. Melih, gerçekten mükemmel bir sprinter atlet idi. Futbolun yanı sıra Fenerbahçe’nin katıldığı önemli atletizm yarışmalarında 100-200-400m., 400m. engelli, cirit atma, dekatlon ile bayrak müsabakalarına katılıp, genelde de kazanıyordu…Balkan Oyunlarında milli forma ile yarışmış ve bir gün içinde 3 altın madalya kazanmıştı… Hele, 4x100m. bayrak yarışında bayrağı 15 metre geriden almasına rağmen, Yunanlı rakibini son metrede geçerek Türk milli takımını şampiyon yapışı hala bir efsane olarak anlatılır!.. Hatta bir gün Kadıköy’de Fenerbahçe Stadı’nda, yapılmakta olan Gül Kupası atletizm yarışlarında üç altın madalya aldıktan sonra, motorla götürüldüğü Şeref Stadı’nda son anda giydiği Fenerbahçe formasıyla oynadığı maçta,Vefa’ya da 3 gol atarak, takımının galibiyetini sağlayışı da ayrı bir efsane idi!..

Melih Kotanca’nın Fenerbahçe’nin başarılarına yapacağı büyük katkıdan ürken(!), bazı rakip kulüp yöneticileri, onun yolunu kesebilmek için fırsat(!) kollamışlar ve bu fırsatı Vefa ile oynanan bir futbol maçında bulmuşlardı da!..1 Aralık 1940 günü Şeref Stadı’nda oynanan Vefa lig maçının ilk 10 dakikasında 2 gol atan Melih, rakip defans oyuncularının kasti faulü sonucu bayılarak, kenarda 10 dakika tedavi gördükten sonra oyuna girebilmişti!.. Rakipleriyle bir hava topuna çıkışınca, daha önce kendisini sakatlayan iki Vefalı sporcuyu bayıltınca, kendisine tam 9 ay boykot cezası verildi… Bu acımasızca ceza, Melih’i, en formda olduğu dönemde futboldan uzaklaştırmış, o da atletizme ağırlık vererek şampiyonluklarına orada devam etmişti!..

Futbolculuğu sırasında hem futbol oynuyor, hem de Denizyolları gemilerindeki katiplik işine devam ediyordu… Zira o dönemlerde, sadece futbol oynayarak geçinebilmek pek kolay değildi!..

Ne ilginçtir. 2. Cihan Savaşı dolayısıyla milli maçlara ara verilmesi sonucu futbolda milli formayı giyemeyen Kotanca, bu özlemini atletizmde gidermişti!..

Gerçek bir “Gol makinesi” idi..

Son derecede çabuk, ani ve patlayıcı gücü, cesareti, dalıcılığı ile rakip defansların belalısıydı. 3 İstanbul ligi, 4 Milli Küme, 1 Türkiye Kupası,2 Başbakanlık Şildi, 1 İstanbul Kupası Şampiyonluğu yaşamıştı. 1940 sezonunda Milli Küme şampiyonluğunda 13 maçta takımın attığı 49 golün 25’i, yine 1945 de 43 golün 17’si ve 1946’da da 30 golün 13’ü Melih’e ait oluşu, büyük golcülüğünün açık kanıtı idi!..1940’da kazandıkları 14-0’lık Topkapı lig maçında attığı 8 gollük rekor hala kırılmamış, daha sonra 1942 ve 1945’de birer maçta 7’şer gol atmıştı bu “Atom” lakaplı futbolcumuz!..

Futbolu bıraktıktan sonra Denizyolları’nda çalışarak emekli olan bu efsane sporcumuz Melih Kotanca, ne yazık ki ömrünün son yıllarını maddi sıkıntı içinde geçirmiş ama bir gün kulübün kapısını çalmamıştı!.. Ruhu şad olsun!..

Yazan: Eyüp KARADAYI

Alıntı; Fenerbahçe Gazetesinin Ekim 2010 yılının 82. sayısı

29.12.2020 17:14

Kategoriler:   Spor

Yorumlar