Menü

Avni Akyol’dan Ak Operasyon

YILLAR yılı Türk Sporuna, akıl almaz bir umursamazlıkla «Adam sendeci»lik tohumları ekip «Hezimet» biçenler bir ay sonra gerçek bir «Bağbozumuna» hazır olsunlar… Bizden haber vermesi…

Buna siz, «Türk sporunda yaprak dökümü»de diyebilirsiniz… Operasyonun başlangıcı olan «Eylül» ayının doğadaki anlamı açısından da uygun düşer «Yaprak dökümü» deyimi.

Sözü fazla uzatmadan «Flaş» cümlemizi aşağıya yazıverelim:FUTBOL DIŞINDA, BÜTÜN FEDERASYONLAR TEMELİNDEN DEĞİŞTİRİLECEK!..

Bu demektir ki, tam 20 Federasyon, Başkan ve kurullarıyla birlikte gözden geçirilecek, yaklaşık olarak en az yüz yöneticiye «Beyler, buraya kadar!..» denilecek…

AVNİ AKYOL AÇIKLIYOR

Yukarıda söylemek istediklerimizi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın göstermelik iltifat değil, gerçektir. Son derece dinamik ve çalışkan Müsteşarı Avni Akyol kısaca şöyle özetledi:«Türk sporunun bugünkü acıklı durumu ortada… Bu duruma gelinmesinin çok yönlü nedenlerini araştırıp değerlendirdikten sonra birinci etapta yönetici kadronun bir operasyondan geçirilmesini kararlaştırdık. Bu operasyon ağrıyan bir dişin çekilmesi gibi palyatif tedbirleri değil, tüm bünyenin sağlığa kavuşturulması için alınması gerekli köklü tedbir ve dönüşümleri kapsayacaktır.

Bunun için Futbol Federasyonu dışında, tüm federasyonlardaki yönetici kadronun durumunu açıklığa ve aydınlığa kavuşturacak soruları içeren birer form hazırladık… Bu formlardaki soruların cevapları en kısa zamanda değerlendirilecek ve gene en kısa zamanda operasyona girişilecektir…»AK UMUTLARA MI?..

Akyol’un bu sözlerinden sonra, sizlere daha geniş bilgi verebilmek için tüm olanaklarımızı seferber ettik…

Ve öğrendik ki, Türk sporunun geleceği adına bizlere «Ak umutlar» vadeden bu operasyonun başlangıcı eylül olacak ve aynı ay içinde girişim sonuçlandırılacaktır.

Yönetici kadronun durumu şu ana verilerin ışığında değerlendirilecektir:

* Yönetici, sorumlu olduğu dalda eğiticilik, yöneticilik ve öğreticilik yapmış mıdır?.. Ya da o dalda bizzat yarışmış mıdır?..* Yöneticiliği ve o spor dalı ile ilgili uzmanlığı arasında uyum var mıdır?.. (Yöneticilik ve uzmanlık konularında en az eşitlik koşulu aranmaktadır.)

* Çeşitli federasyonlarda şimdiye dek kaç kez görev aldı. Bugün görevli bulunduğu federasyonda ne kadar zamandır bulunuyor?..

* Aynı federasyonda değişik zamanlarda değişik görevler almış mıdır?

* Görev yaptığı sûrece, o spor dalına ne gibi katkılarda bulunmuştur? (Somut örnekler istenecek.)* Eğitim durumu nedir?

* Sosyal durumu nedir?

* Bildiği yabana diller?

* Kendisini spor yöneticiliğine iten etkenler nelerdir?* Spor yöneticisi olmasındaki amaç nedir?.. Bu amaçlarından hangilerine ulaşmıştır?..

Bu ve buna benzer sorular tüm federasyon yöneticilerine sorulacak ve alınacak cevaplar değerlendirildikten sonradır ki kimler Türk sporuna «Yararlı» kimler «Zararlı» olmaktadır açık açık ortaya çıkacak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-21-sayisi/)

22.02.2021 22:17

Kategoriler:   Spor

Yorumlar