Menü

Avrupa Brooke Shields’e Tapıyor

DÜNYA sinemasından son yıllarda fazla star çıkmıyor. Çıkanlar da daha çok erkek oyuncular arasında oluyor… Ama istisnalar kaideyi bozmaz misali biri Amerika’da, biri Fransa’da yaşayan iki genç kız, hem sinemanın kraliçesi oldular, hem de gençlerin kalbine taht kurdular.

Bunlardan biri Amerikalı Brooke Shields… İyi bir üniversite öğrencisi, başarılı bir sporcu, olağanüstü bir manken, kameraların gözdesi ve hepsinden önemlisi yüzyılımızın en güzel kızlarından biri…Brooke Shields sanat hayatına daha bebekken atılmış. Son derece hırslı bir kadın olan annesi, kızının şöhret olması için elinden geleni yapmış. Çocuk yıldız olarak oynadığı en ünlü film «Bugsy Malone»… Sinemaseverler bu filmi hatırlayacaklardır. Çocuklardan meydana gelen bir kadrosu vardı. Ama Brooke’un ün kazanması «Mavi Göl» filmiyle gerçekleşti…

Soyunmaktan ve vücudunun tüm güzelliklerini ortaya sermekten çekinmeyen sanatçı tek filmle yıldız oluverdi.

Brooke Shields, 1.80’e ulaşan boyu, renkli gözleri, güzel yüzü ve sportmen vücudu ile günümüzün en geçerli tipi sayılıyor. Ama o başarı kazandığı için üniversiteyi terkeden yıldızlardan biri olmayacak. Öğretmenleri onun derslerinde olağanüstü başarılı olduğunu belirtiyorlar. Sanatçı bu yılı bir üniversite öğrencisi olarak Paris’te geçirecek. Moda çalışmalarını bu araya sıkıştırıveriyor ama, sinema çalışmalarını yaz tatilinde yapacak…Gençliğin bir başka ilahesi ise Sophie Marceau. Gencecik yaşına rağmen olgun bir kadın görünümündeki bu zarif Fransız kızına da Avrupalı gençler adeta tapıyorlar. «Patlarsam Yanarsın» adıyla Türkiye’de gösterilen «La Baum» filminde oynadıktan sonra yıldız olan Marceau, bir sabun köpüğü olmadığını kısa zamanda ispatladı. Sanatçı «La Baum» filminin İkincisinde de aynı başarıyı tekrarladı. Şu sıralarda ise yeni bir filmin hazırlıkları içinde görülüyor… Bu arada «film festivallerinin kraliçesi» unvanını kimseye bırakmıyor Sophie.Sinema eleştirmenleri iki sanatçının tek eksik yönünün sanatsal yetenek olduğunu ama, bu eksikliğin onların gençliğin ilahesi olmasını engellemediğini belirtiyorlar. Peki o zaman dünyanın en güzel kızlarının yarıştığı dünya sinemasında Brooke Shields ve Sophie Marceau nasıl yıldızlaştılar? Ve bu iki güzel, genç kızın starlığı ne kadar sürecek?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-24-sayisi)

28.11.2020 00:34

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 14 Temmuz 2016 14:37

    Olcay Öncü

    Bu kadına hayranım ya ama yıllar onu yıprattı maalesef