Menü

Ayfer Başıbüyük 16 Yaşında Ama 30 Plak Doldurdu

Ayfer Başıbüyük 16 Yaşında Ama 30 Plak DoldurduYaşı 16 ama, tam 30 plakta adı yazılı. 30 ayrı plakta sesi dönüp duruyor. Değil Türkiye’de, belki de Dünyada bunun bir başka benzeri kolay kolay bulunamaz. Bugün Radyolarda her gün sesini milyonlarca dinleyiciye duyuran, adı gazinoların afişlerinde renkli elektriklerle yazılan, her gece binlerce seyirci tarafından alkışlanan pek çok sanatçının bile bunun yarısı kadar plağı yoktur, olamamıştır, 16 yaşındaki kız çocuğu ne Radyoda şarkı okumuş, ne de herhangi bir gazino sahnesinde halka sesini duyurabilmişti. Bütün mahareti plaklardaydı. Bildiği bütün şarkıları plaklara okumuştu. 30 plak, onun sesiyle dönüp duruyordu.

16 yaşındaki Ayfer Başıbüyük ilk şarkısını on yaşındayken plağa aldırmıştı. Altı yıl içinde bu sayıyı 30 a çıkarmasını bildi. Müzik aşkı öylesine iliklerine kadar işlemiş, kendini öylesine güftelere, bestelere adamıştıki, bu yüzden çok istediği halde okulunu bile bitiremedi. Türkiye’nin en küçük şarkıcısı oldu. Altı yılda doldurduğu plaklardan da 150 bin lira kazandı.

Ayfer Başıbüyük 16 Yaşında Ama 30 Plak DoldurduAyfer Başıbüyük, sık sık ünlü şarkıcıların gadrine uğruyor, yaşının küçüklüğünden olacak, okuduğu bütün şarkılar, bu şöhretler tarafından çalınıp okunuyordu. Bu yüzden tanı on defa bunlarla başı derde girip mahkemeye düştü.

Radyoda okumayan, gazino sahnelerine uzak kalan, turnelere çıkmayan Ayfer Başıbüyük’ün sesini duyurduğu tek araç plak… Bu yıl plaklarının sayısını arttırmak için piyasanın en popüler, en sevilen şarkıları üzerinde hiç yorulmadan çalışmalar yapıyor.

Küçük şarkıcının okuduğu şarkılar, kendi kuşağı tarafından beğenildiği kadar, büyükler tarafından da beğeniliyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/foto-magazin-dergisinin-1966-tarihli-55-sayisi)

01.09.2015 09:59

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:49

    Cansu Kaya

    plaklar varmış dimi sahi eskiden burda da satılıyo eski plaklar bu siteye bi girdim çıkamıyorum :D
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 18:20

    MÜSLÜM KOŞAN

    16 yaşında ben berberde çıraklık yapıyodum 30 plak nasl bişeymiş helal olsun :D