Menü

Ayhan Işık İfade Verdi

5 aralık tarihli «Hafta Sonu» gazetesinde ilgi çekici bir haber çıkmıştı: «Ayhan Işık, halkı yerli filimleri boykota çağırdı,» başlığı altında çıkan bu haberde, Ayhan Işık’ın İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyonunda yaptığı konuşmada şunları söylediği belirtiliyordu:

«Filimciler halkı istismar ediyorlar. Kalitesiz, kötü senaryoları ucuza çevirip para kazanmak istiyorlar. Bu durum gün geçtikçe daha da kötüye gitmektedir. Benim sizden bir ricam var. Yerli filimlere gitmeyin. Ve tanıdıklarınıza da gitmemelerini söyleyin. Sinemalar müşteri bulamayınca filimciler doğru yola gelecek, ehil ellere filim çevirtmek zorunda kalacaklardır.»

Ertesi günü Ayhan Işık’ın bu beyanatını okuyan prodüktörler hop oturup hop kalktılar. Ayhan Işık böyle bir beyanatı nasıl verebilirdi? Bugün sahibi olduğu her şeyini sinemadan kazanmamış mıydı?…

İlk tepki «Türkiye Yerli Filim Prodüktörleri İşverenler Sendikası» ndan geldi. 6.12.1968 tarihli ve Sendikanın Genel Sekreteri Ümit Utku ile Genel Başkanı Demir Öztürk’ün imzalarını taşıyan bu bildiride aynen şöyle deniyordu:

«Uzun yıllar Türk sinemasını elinde tutan, şöhret ve parasını Türk sinemasına borçlu olan dünün kralı Ayhan Işık, Türk sinemasında iş bulamamanın üzüntüleri ile… yalvarırcasına imdat zillerini çalmaya başlamıştır.

«Ayhan Işık, muhterem sinemasever halkımız tarafından istenmiş ve sevilmiş olsaydı, oynadığı filimlere rağbet gösterilseydi, muhakkak ki bugün eski krallığını devam ettirebilirdi. Onun, bu boykotu Türk sinemasına değil, Alimlerine ilgi göstermeyen sayın sinemaseverleredir.

«Eğer bir istismar mevcutsa, kra lığını kaybeden Ayhan Işık’ın filimlerinde mevcut olmalı îdi.

Ayhan Işık İfade Verdi«Türk, filim prodüktörleri, muhterem halkımızı Ayhan Işığı oynatmamakla mı istismar ediyor? Ayhan Işık büyük bir kabiliyet ve hakikaten sinemada kralsa, kendi şirketi adına istismardan uzak, krallığını devam ettirebilecek filimler yapsın ve vizyona çıkarabilsin. Başkasının sırtından geçinmek, büyük bir kütleyi basamak yapmak, zoraki krallık yaratmak istismarın en büyüğüdür.

«Ayhan Işık tahtını kaybetmenin üzüntüsü ve ıstırabı içindedir.

«Sendikamız adına Ayhan Işık’ın bu beyanatını protesto eder, kararı asil Türk sinemaseverlerine bırakırız. Saygılarımızla.»

İkinci tepki Prodüktörler Cemiyeti’nden geldi ve Ayhan Işık, bilgi vermek üzere 10 aralık salı günü Cemiyete dav vet edildi…

Cemiyetin her zaman toplandığı ve Ayhan Işık’ın da ifadesinin alınacağı odada Nevzat Pesen, Murat Köseoğlu, Ümit Utku, Demir Öztürk, Şahan Haki, Mengü Yeğin, Arşevir Alyanak toplanmışlardı. Ayhan Işık’a şiddetli bir zılgıt vermeye hazırlandıkları her hallerinden belli oluyordu.

Kapılar kapandı, Ayhan Işık’ın ifadesinin alınmasına başlandı. İçerden bazen yüksek, bazen yavaş perdeden sesler duyuluyordu, ama kesinlikle bir şey anlamaya imkan yoktu.

Saat 17.40’ta Ümit Utku toplantıyı terk etti. Yanında ortağı Demir Öztürk vardı.

– «İçerde ne oluyor?» diye sorduk. «Bir şey olacağı yok,» diye cevap verdi. «İnkar ediyor. Ben böyle bir şey söylemedim,» diyor.

Aradan 15 dakika daha geçti. Bu defa önde Ayhan Işık, arkada Murat Kö- seoğlu, Nevzat Pesen, Şahan Haki gözüktüler. Çok neşeliydiler. Nevzat Pesen, «Ayhan Bey o şekilde konuşmadığını söylüyor,» diyerek toplantı sonrası ilk sözü söyleyen oldu. «17 aralık günü Ayhan Bey ve biz hep beraber basın toplantısı yapacağız, hem bu beyanat, hem de Türk sinemasının umumî sorunları hakkında basına geniş bilgi vereceğiz.»

Sonra sarılıp öpüşerek biribirlerine veda ettiler…

Toplantı dağıldıktan sonra Ayhan Işık’la da konuştuk. Televizyonda bu şekilde konuşmadığını iddia ediyordu. «Ben halkı yerli filmi boykota değil, kötü filmi boykota çağırdım,» diyordu. «Gayem böylece otomatik bir halk sansürü kurmaktı. Bütün dünya, iyi filim yapma düzeyine böyle ulaşmıştır. Üstelik kendim de sinemadan kopmuş değilim. Ocak ayı içinde, bir kısmını Amerika’da çektiğim filmimi tamamlayacağım. Yeni yılda da filimciliğe daha başka şekilde, daha başka şartlarla girmeye hazırlanıyorum.»

– «Peki bu şekilde konuşmadığınızı kabul edelim. O halde gazeteyi neden tekzip etmiyorsunuz?» diye Ayhan Işık’a bir soru sorduk. Bir süre önce mecmuamızda çıkan bir yazıyı, «Ben böyle söylememiştim,» diye tekzip eden Ayhan Işık, bu sorumuzu şöyle cevaplandırdı:

– «Haklısınız. Fakat prodüktör arkadaşlar basın toplantısını daha münasip gördüler. Ben de onların kararlarına uymak zorunda kaldım.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

10.08.2019 23:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:34

  HASAN TURAN

  bıyıkları ayrı oyunculuğu ayrı güzeldi be ne adamdı
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:38

  Filiz Taştan

  bıyıksız bi ayhan ışık düşünemiyoruum
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:38

  Gizem Ersoy

  bıyıksız ayhan ışık aziz yıldırımsız fenerbahçeye benzer :P
 • Yayınlandı: 21 Ocak 2016 12:33

  Rıfat Kazak

  Unutulmaz bir aktördü. Duruşu yeterdi.
 • Yayınlandı: 30 Mayıs 2017 00:17

  yagren ulu

  Ben ayhan ışığın. Ne yapmak istediğini anladım ama. Neyazikki,Başaramadigi. Çok şey var onuda görmekten çok.büyük. üzuntu duydum. Sağlam bir yasayla tüm teglif haklarının korunması kanunlaştırilmasi gerektigi çok net. Ayhan ışıkta bunu yapmak istemiş. Fakat söyledigi. Her söz çarpitilmis Bu çok utanç verici biz Bukadar. Cahill ve kör bir millet değiliz. Sanatçılarimizada,sanatimizada,sahip. Çıkan duyarlı bir halk olduğumuzu Biliyorum. Ve sanatın ve sanatçının. Kanunlarla yasalarla,korunması. Taraftarıyım.insanlar bu uğurda,ömürlerini. Harcıyor,bu bir insan olarak benim hiç hoşuma gitmiyor. Lütfen elele verp,bizi dünyaya,tanıtan ve üreten. Insanimiza,sanatcilarimiza,destek verelim herkesden,bütün aktörler ve. Aktirisler adına bunu. Büyüklerimizden istiyorum.lütfen. bunları farkedin ve yapın.