Menü

Ayla Algan’ın Yakışıklı Kocasını Tanıyor musunuz?

Renklerden, dur bakalım… Nefti, çiçeklerden katırtırnağı olur mu?… Meyvalardan armut… Hayvanlardan şey, ayı… Yazar, şair, müzisyen, ressam, tarihi kişilerden “Tüm devrimci”. Oyunlardan mı, hiç mi hiç sevmem.

Uzun boylu,yakışıklı genç adam “Kimlik Kartı”nı doldurduğunu anlayınca rahat bir nefes aldı. Sonra piposuyla gelişigüzel oynayarak: “Okuynıcu bir artistin kafasının içindekini öğrense daha iyi olmaz mı? diye sordu. Hangi çiçeği sevdiği,hangi kokudan hoşlandığı, kiminle aşk hayatı yaşadığı… Bunlar öğrenilerek şeyler mi ? Hem ona ne bunlardan… Ne düşünüyor, ne yapmak istiyor? Asıl önemli olan bu bence…”

Sinemada bir başka adam Beklan Algan… Düşünüşü, yaşayışı, çalışması, amacı ile öbür meslekdaşlarından ayrılan o kadar çok ve değişik bir yaşantısı var ki, insanı şaşırtıyor.

Beş yıl kaldıkları Amerika’dan tatil geçirmek için yurda dönen Algan’lar, 27 Mayıs devriminden sonra “İhtilal olan bir ülkenin geleceğide mutludur” diye bir daha geri dönmemişler, Türkiye’de kalmışlar. Amerika’da bulunduğu sırada New York

“Actors Repertory Theater” de bir çok piyes sahneye koyan ve bunlarda rol alan Beklan Algan, Muhsin Ertuğrul’la tanıştıktan, sonra İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girmiş. 1960-1966 yılları arasında çalıştığı bu sahnede “Tarla Kuşu”, “Jandark”, “Sinekler”, “Elektra” piyeslerinde eşi Ayla Algan’la beraber oynadıktan sonra oyunu bırakıp yönetmen kadrosunda çalışmağa, başlamış.

Ayla Algan'ın Yakışıklı Kocasını Tanıyor musunuz?Tiyatro sanatçılığının yanı sıra film çalışmalarına da yönelen Beklan Algan,geçen yıl olaylara sebep olan ” Karanlıkta Uyananlar” filmini çevirmiş. Filmin hem prodüktörü, hem baş oyuncularından biri. Burada da karşısında Ayla Algan oynuyor. Sinemada ihtirası olmadığından bir çok film teklifini reddeden Beklan Algan, bu yıl da üç filmde oynamış bulunuyor: “Sevmek Seni” (Selma Güneri ile), “Kananfilli Kadın” (Türkan Şoray’la), “İstanbul’da Randevu” (Araplarla ortak yapılan filmde ünlü Lübnanlı yıldız Samura ile)

Son oynadığı filmdeki rolüne, hazırlıyacağı tiyatro için gerekli parayı sağlamak için razı olduğunu belirten Beklan Algan “Oyuncu olarak Türk sinemasında yapacağım yenilik yoktur. Aldatıcı bir şey olur bu. Türk sineması, ekonomik, kültürel şartlarla birlikte kalkınabilir. Yoksa sinemada reform yenilik falan gibi sözlerle bugünkü ortamı değiştirmek hem zor, hem de imkansızdır,” diyor.

Beklan Algan bugün Türk sinemasının insanlık dışı bir anlayışla yönetilmek istenişini de yeriyor ve şöyle diyor bu konuda:

– Onbeş günlük bir işte emeği geçen kişiler arasında gündelik 20 lira alanla, 50 bin lira alan artist arasındaki uçurum, insanı ister istemez insanlık dışına sürükler. Bu uçurumu göre göre sürdürebilmek için,insanlığın dışına çıkmak lazım. İyi artist yetişmesine bu koşullar içinde imkan yoktur zaten.”

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-516-sayisi/)

10.02.2017 16:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:37

    Nuran Namlı

    ben tanımıyom valla