Menü

Ayla Dikmen’in Yeni Mesleği

Ayla Dikmen'in Yeni MesleğiŞöhret insana parayla korkuyu aynı anda getirir. Sahnede veya perdede şöhrete kavuşan bütün yıldızlar durumlarının sürgit böyle devam etmeyeceğini gayet iyi bilirler ve «Çeşme akarken testiyi doldurmak,» için ellerinden geleni yaparlar. Üstelik zaman zaman gazete ve dergilerde bir zamanların bol ışıltılı parlak şöhretlerinin fakr-ü zarurete düştüğünü görüp bunun lüzumuna bir kere daha inanırlar, istikballerini garantiye almak için yeni yeni çareler aramaya başlarlar.

Sık sık Amerikalı bir yıldızın Teksas’ta çiftlik sahibi olduğunu veya Californiya’da büyük bir eğlence sitesi işletmeye başladığını okuruz. Bizimkiler yatırımlarını bu derece büyük yapamazlar, karınca kaderince birer ek iş bulup istikbal endişesinden kurtulmak isterler.

Ayla Dikmen'in Yeni MesleğiBalkan Festivali’nde birincilik kazanan ekipten olduğu için «milli şantöz» unvanını taşıyan Ayla Dikmen de son günlerde istikbal endişesine düşmüş. Bildiğiniz gibi Ayla, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okumuştu. Her halde bunun tesiriyle olacak ticari damarları kabarmış ve bir benzin istasyonu açmaya karar vermiş! Ayla Dikmen bu fikrini İzmir’de Ses muhabirine açıkladı ve «Allaha şükür bugün sahnede yerim sağlam ama yarının ne getireceğini kimse bilmez ki,» dedi. «Baksanıza her gün sahneye çıkan sinema artistlerinin sayısı biraz daha artıyor. Üstelik şarkıcılık da en az sinema kadar nankör bir meslek. Allah korusun ses tellerime bir şey olursa n’aparım ben sonra. Onun için düşündüm taşındım ve bir benzin istasyonu açmaya karar verdim. Şimdilik sahneyi bırakmak diye bir düşüncem yok, ama ilerde nasıl olsa olacak bu. O zaman ne iş yapacağım? diye düşünmem. İstasyonumun başına bütün bütüne geçerim.»

Ayla Dikmen İzmir’de bu işin antremanını da yaptı. Bir benzin istasyonunda otomobillere benzin verdi, yıkadı, yağladı. Tabii meşhur bir şarkıcyı görenler hemen arabalarını birbiri peşi sıra yanaştırıp benzin ve yağ aldılar, bu arada da onunla tanıştılar. Akşama doğru istasyondan ayrılırken günlük satışı tetkik eden Ayla Dikmen gülmeye başladı. Gülüşünün sebebini sorduğum zaman, «Ben dobra dobra konuşurum,» dedi. «Yani amiyane tabiriyle kimseye ‘yağ satmam’. Oysa bugün İstasyonun yağ satışında büyük bir artış olmuş…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-40-sayisi)

10.08.2019 22:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:49

    NURİYE BIÇAK

    ne zaman adını duysam görsem anlamazdım kulaklarımda çınlayı veriyo çok güzeldi sesi
  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:49

    EYLÜL GÜMÜŞTAŞ

    malesef çok genç yaşta kaybettik kendisini dinlemeye doyamadan