Menü

Ayten Alpman Neden Pişman Oldu?

Yıllar geçtikçe güzelleşen bir ses, yıllar geçtikçe gençleşen bir çehre, skandalsız, dedikodusuz bir sanat hayatı, çocuklarına müşfik bir anne, ailesine iyi bir evlat ve Ayten Alpman. Şaşılacak derecede kaprissiz, sahneye çıkan bir şarkıcıyla uyuşmayacak kadar sade, on sekiz yıllık şarkıcıdan ümit edilmeyecek genç bir görünüş ve Ayten Alpman.

Müzikle uzaktan, yakından ilgili herkes, Ayten Alpman adını yıllardan beri duyar. Daha doğrusu aynı Ayten önce Ayten Alpman, sonra Ayten Gençer ve yine Ayten Alpman olarak duyulmuş, tanınmıştır.

Ayten Alpman, on sekiz yıl önce başladığı müzik hayatını, daima en iyi şekilde yürütmeyi bilmiş ender şarkıcılardan biridir. Kalın sesi, kendine has stiliyle söylediği caz şarkıları, yıllardan beri müzik severlerin kulaklarında ve kalplerinde yer etmiştir.

Ayten Alpman Neden Pişman Oldu?Ayten Alpman’la geçtiğimiz günlerde bir öğleden sonra, sizler için birkaç saat görüştük. Apartmanın kapısını çalmamıza lüzum kalmadı, birinci kat penceresinden, kırmızı – lacivert bir triko elbise giymiş, omuzlarına uzanan siyah saçlarıyle pencereden sarktı. Hafif boyalı, iri kara gözleriyle gülerek bize bakıyordu. «Her halde beni arıyorsunuzdur?» diye takıldı ve bize kapıyı açtı.

Ufacık apartman dairesinin, ufacık odasında Ayten Alpman, çeşitli sorularımıza cevap verirken, İngiltere’deki fotoğraf modellerini aratmayacak bir sempatiyle de pozlar veriyor, devamlı gülüyordu. Bir ara söz sinema artistlerinin sahnelerde elbiseleriyle sükse yapmaya çalıştıklarından açıldı. Ayten Alpman, hemen o kendisine has konuşmasıyle tatlı tatlı anlatmaya başladı:

– «Vah emeklerim. Şimdiki aklım olsaydı, on sekiz yıl uğraşacağıma, on sekiz bin liralık elbise yaptırır, daha meşhur olurdum. Bu rezalet elbette sürüp gitmeyecek. Ama Yeşilçam’da bu işin meraklısı öyle çok ki, ne yapacağımızı şaşırdık.»

Ayten Alpman’ın İlhan ve Ayşe adlı iki çocuğu var. İlhan, babası İlham Gencer gibi piyano çalıyor, fakat ideali mühendis olmak. On iki yaşındaki Ayşe ise, annesi gibi güzel sesli. Geçenlerde iki kardeş, yanlarına bir arkadaşlarını alıp kimseye haber vermeden girdikleri bir müzik yarışmasında birinci olmuşlar.

Ayten Alpman, Türkiye’de besteci olarak Erol Büyükburç ve Timür Selçuk’u beğeniyor. ”Erol Büyükburç’un müzik kültürü olsaydı, şüphesiz çok daha büyük eserler verirdi. Şimdiki halde bile Erol şahsi kabiliyetiyle gerçekten başarılı eserler veriyor” diyor.

Ayten Alpman, şarkıcılarımızın taklitciliğinden oldukça şikayetçi. ”Avrupa’da herkesin bir stili vardır, niye bizimkiler taklitten zevk duyuyorlar? Bu biraz da seyircimizin tepki göstermeyişinden olsa gerek” diye yakınıyor.

Ayten, Apollnia müzik festivaline Ümit Aksu’nun bestesiyle katılmıştı. Ajda Pekkan’ın Başarısı onu ne kadar sevindiröişse, finale kalan Sevinç Tevs’ten bahsedilmemesi de onu o derece üzmüş. ”Sevinç Tevs çok iyi şarkıcıdır. Ben onun gibi olamam” diyor.

Ayten Alpman’a son olarak Ümit Aksu ile arasında olan aşkı, evlenip evlenmiyeceklerini sorduk:

– ”Hani sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer derler ya, ben de onun gibi, evlenmekten korkuyorum. Ama hiç belli olmaz, bir bakarsınız evleniveririz” dedi.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

10.08.2019 22:37

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:35

  Serkan Akdemir

  Nebahat Çehreryle bi akrabalıgı var mı acaba baya benzetiyordum ben
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:36

  Şennur Özbek

  yok diye biliyorum olsa bilirdik cünkü
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:36

  Filiz Taştan

  yok ya ne akrabalıgı