Menü

Ayten Alpman Yine Gitti

Ayten Alpman 4,5 ay önce yurda döndüğünde tekrar İsveç’e gideceğini söylemişti. Sözünü tuttu. Ancak son ana kadar kararsızdı. Hareketinden iki gün öncesinde hala «gideyim mi, yoksa gitmeyeyim mi?» ihtimalleri arasında bocalayıp duruyordu. Neticede ilk kararına uydu.HER TELDEN — Ayten Alpman şarkı söyler, piyano çalar. Bugün dinleyici yalnız ses değil, artık hareket de istiyor.

TAM yüz otuz beş gün önce İstanbul’un en büyük otelinde, daha önce beraber çalıştığı İsmet Sıral ve orkestrasını beraber dinlemiştik. İsveç’ten döneli bir hafta olmuştu. Birkaç gece kulübünden aldığı çalışma teklifinin sonucu, orkestra kurmak çabası içinde idi.-«Dün bütün gece aradığımız halde yalnız onu bulamadık,» diyordu Alpman. «O» Hırant Lusikyan idi. Neticede Lusikyan’la anlaştılar. Önce Nişantaşı – Topağacı’nda yeni açılan bir gece kulübünde çalıştı. Onu dinleyenler iki yıl öncesinden daha iyi buluyorlardı. Sesine hakimiyeti artmış, repertuarı gelişmişti.

-«İsveç’te sevdiğim müzik stilindeki en ünlü sesleri dinlemek fırsatını buldum,» diyordu. -«Mesela Ella Fitzgerald’ı, Ray Charles’i, Harry Belafonte’yi. Bu arada bazı ünlü cazcılar ile arkadaş oldum. Plak teklifleri aldım. Ancak Philips’ in yöneticisi, dolduracağım plak için orkestramızı yetersiz buldu. Ayrıca yeni bir stil de istedi. Bu yöneticinin yeni stilden kastettiği tesadüfen dinlediği Batı müziğine uygulanmış folklor müziğimizin bir parçası idi.Türkiye’ye dönüşümde bu konuda çalışmalar yaptım. «Kızılcıklar Oldu mu?» ile «Kara Tren» i hazırladım. Bu yeni akımı her yönden destekliyorum. Ancak orkestralarımızın hazırladıkları parçaların ritm yönü iyi olmakla beraber aranjmanları kötü. İsveç’te plakta bana eşlik edecek orkestra 21 kişilik ve her bakımdan mükemmel.»

Ayten Alpman yurdumuzda kaldığı 4,5 ay müddetince İstanbul’da üç kulüpte şarkı söyledi. Bu arada Ankara’da Çubuk Barajı’ndaki bir kulüple anlaştı.

Bu gelişinde iki piyanisti çok beğendiğini belirten Alpman Selim ve Ergun Özer kardeşlere hayran olmuş. Aynı kulüpte çalıştığı Ertan Anapa’yı iyi şantör olarak işaret ediyor.Müzik hayatının yanı sıra İsveç’ten gelen sarışın, uzun boylu bir genç ile gece kulüplerinde sık sık görülen Ayten Alpman, bu davranışı ile dedikodulara hedef olmuştu. Ama onları yanılttı ve sanıldığı gibi bu genç ile evlenmedi. Bir ara İsveç’e gitmekten vazgeçmişti. Ama sekiz aylık bir kontrat onu bekliyordu. 28 mayıs cuma günü akşamı, fikir değiştirdi. 30 mayıs’ta Yeşilköy’den ayrılan bir uçakla İsveç’teki «Parapetin» adlı gece kulübüne doğru uçtu. Dört ay sonra da Stockholm’a, Strand Hotel’e gidecek. Yurt hasreti daha uçağın ilk merdivenlerinde başlamıştı bile. Ama ona yaptığımız bir teklif bir an bile olsa onu sevindirdi. Avrupa’da kaldığı müddetçe mecmuamız adına ünlü müzisyenler ve Türk orkestraları ile röportajlar yapacak, sizler için enteresan müzik haberleri yollayacak.-«Şimdi vazifelerim daha güçlü. Yeni mesleğimde bütün okuyucularıma, eskisinde de bütün dinleyicilerime saygı ve sevgiler,» dedi ve Ayten Alpman sıcak bir mayıs pazar’ında uçtu, gitti.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-24-sayisi)

26.12.2020 06:42

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:39

    Nuri Arslantaş

    Yurtdılşına giden geri zor dönüyor ya nedne böyle ki güzelim ülkem varken neden yurtdışı
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 18:30

    AYDIN AK

    tabi oraları görünce unutmus buraları