Menü

Baba Jock’un Vasiyeti Açıklandı

BÜTÜN servetimi, Yuing Petrol’ün bütün gelirini, çiftliğin gelirini kısacası her şeyimi Lucy’ye bırakıyorum… Ailenin diğer fertlerine de, başta Bayan Ellie olmak üzere, belli bir yıllık gelir bağlanacaktır.»

Rahat bir öğleden sonrası uykusu sırasında ansızın gelen ölüm, Yuing Ailesi’ni bir anda babasız bırakıverince, Jim Davis’in, ölümünden bir ay önce önerdiği bu vasiyetname Lorimar Şirketi’nde günün konusu haline geldi.Tek bölüm olarak çekilmesi düşünülen, ancak seyirciden gördüğü büyük ilgi üzerine, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerinin çekimine geçilen «Dallas»da artık gelenek haline gelmişti. Bütün oyuncular ve yönetmen başta olmak üzere «Dallas» ekibi ayda bir toplanarak, dizinin senaryosuyla ilgili tartışıyor, herkesin fikri alınıyor ve buna göre dizinin daha sonraki bölümleri yazılıyordu.

Baba Jock’ın katıldığı son toplantının konusu da tesadüfe bakın ki, «Jock’ın Vasiyetnamesi» idi. Dizide yeni bir gerilim unsuru yaratmak gerektiğini düşünen yazarlar ve yönetmen, Baba Jock’ın çok yaşlandığını ileri sürerek, vasiyetnamesini hazırlamasını vc bunun açıklanmasıyla da aile içinde yeni bir kargaşanın kopmasını planlıyorlardı.İşte bu toplantıda, vasiyetnamenin nasıl olması gerektiği tartışılırken, herkes ilginç bir fikir öne sürüyordu. Larry Hagman’ın (Ceyar), Linda Gray’in (Sue Ellen), Patrick Duffy’nin (Bobby) bu konudaki fikirlerini sonuna kadar dinleyen Jim Davis, nihayet söz istemiş ve bütün servetini Lucy’ye bırakmayı önermişti. Bu fikre hiç kimse itiraz etmedi ama üzerinde de pek durulmadı. Bütün dizi boyunca Jim Davis’in Lucy rolünü üstlenen Charlene Tilton’a gösterdiği aşırı yakınlık kimsenin gözünden kaçmamıştı ve onu anlayışla karşılıyorlardı… Tek çocuğu olan kızı Tara on beş yaşındayken ağır bir trafik kazası geçirmiş ve bitkisel hayata girmişti. Çeşitli makinelere bağlanarak yaşamını sürdürebilecekti. Ve doktorlar Jim Davis’e o acı soruyu sordular: «Kızınızın bu şekilde yaşamasını ister misiniz, yoksa makineleri kapatalım mı?»Donup kalmıştı Jim Davis. Böyle bir soruya bir baba nasıl cevap verebilirdi, ne diyebilirdi? Ama eninde sonunda karar vermesi gerekiyordu.

«Buna yaşamak denemez ki…» demişti Jim Davis ve kızının o güzel yüzünü sadece seyretmek imkanından bile mahrum kalmıştı. O zamandan beri de kendiyle sürekli hesaplaşıyor ve Tara’ya benzeyen her genç kızda Tara’yı görüyordu… Lucy’ye yakınlığı da bu yüzdendi… Jock Yuing’in vasiyetnamesinin tartışılması sırasında servetin Lucy’ye bırakılmasını önerince de diğer oyuncular bunu pek ciddiye almadılar. Yine kişisel zaafının bu fikri etkilediğini düşünüyorlardı.Aradan yirmi gün bile geçmeden, Jim Davis ansızın ölüverdi ve Yuing Ailesi de babasız kaldı. Şimdi hayranları ve yakınları onun için göz yaşı dökerken, rol arkadaşları da senaryo yazarlarını sıkıştırarak, «Hiç olmazsa onun son dileğini yerine getirelim ve vasiyetname bölümünde bütün mirası Lucy’ye bırakalım» diyorlar… Yapımcılar bu fikri cazip bulurlar mı, o bölümü o şekilde düzenleyip Jim Davis’in vasiyetini yerine getirirler mi, zaman gösterecek…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-20-sayisi)

26.11.2020 05:25

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar