Menü

Bahar Erdeniz’in Vatan Hasreti

HASRETLERİN en büyüğü, kuşkusuz vatan hasretidir… Bu konuda söylenen pek çok söz orasında en yaygın olanı şudur; Bülbülü altın kafese koymuşlar da, ‘Ah vatanım’ demiş…

İşte bu söz, bir zamanların Fenerbahçeli ünlü futbolcusu Engin Verel için de geçerli… Sarı – Lacivertli renklere gönül vermiş olan bu futbolcu, 1979 yılında Almanya’daki Hertha Berlin futbol takımından transfer teklifi aldı. Türk futbolunun sesini Avrupa sahalarında duyurmaktı amacı. Ve bu teklifi kabul etti. Hertha Berlin 300 bin mark ödedi. Ancak Engin huzursuzdu. Bir türlü istediği futbolu oynayamıyordu… Bakın Engin o günler için neler söylüyor:«Bir türlü alışamıyordum. Her şey farklıydı. Antrenmanlarından tutun da, yiyecek, içeceklerine kadar. Sonra pek Almanca da bilmiyordum. Bunlar olumsuz etki yapıyordu. Tabii en büyük sorunum da hasretti.»

Ve bir yıl Hertha Berlin’de kaldı Engin. 1980 yılında Avrupa’nın güçlü ekiplerinden Anderlecht, Engin’e 360 bin marklık bir transfer teklifinde bulundu. Bu kez Almanya’dan Belçika’nın bu ünlü futbol takımına geçti Engin. Ne var ki, kadroya girmekte güçlük çekti. Takımda iki yabancı futbolcu oynayabilirdi. Engin ise takımdaki üçüncü yabancı futbolcuydu… Bir süre sonra bu kez Fransız Lille futbol takımı Engin’i çağırdı. Transfer teklifi, 33 milyondu… Ve Engin teklifi kabul etti… Artık yanında karısı Bahar Erdeniz de vardı… Morali yüksekti. Her konuda eşinin büyük desteğini gören Engin, artık gerçek futbolunu oynamaya başlamıştı.Engin’in yurt dışındaki futbol yaşamının özeti işte böyle. Şimdi Engin ve Bahar Erdeniz, Türkiye’de bulunuyorlar. Geçtiğimiz hafta içinde her ikisi de, eski Fenerbahçeli futbolcu B. Mehmet’in Kumburgaz’daki evine misafir oldular. Tatil sonunda tekrar Fransa’ya dönecek olan Engin, şunları söylüyordu:

«Türkiye’yi çok özlemiştim. Daha uzun süre yurt dışında kalamam… En çok iki, ya da üç yıl kalırım. Sonra temelli dönerim… Vatan hasreti hiçbir şeye benzemiyor…»

Bahar Erdeniz de sinemayı ve sahneyi bırakarak Engin’in yanındaydı artık. «En iyi sanat, ev kadınlığıdır» diyordu, kendisini evine ve Engin’e adadığını belirtiyordu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-27-sayisi)

26.11.2020 08:00

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar