Menü

Baki Tamer Bütün Parasıyla Gece Kulübü Açtı

«Ben, Baki Tamer. 1926’da Elazığ’da doğmuşum. Bir ağabeyim var. İlkokula Elazığ’da başladım, Bingöl’de bitirdim. Lise 2’ye kadar okudum, sonra hayata atıldım. Öğretmen vekilliği, muhasebecilik, şirket müdürlüğü yaptım. Uzun Süre Gaziantep Çocuk Esirgeme Kurumu’nda 2’nci başkan olarak çalıştım.

Baki Tamer Bütün Parasıyla Gece Kulübü AçtıAynı yıllarda halkevinin temsil kolu başkanıydım. 100’den fazla piyesi sahneye koydum, hepsinde çeşitli roller aldım. 1944-45 sezonunda ilk defa profesyonel oldum. İşimden istifa ettim ve «Halide Pişkin – Sadi Tek Tiyatrosu» nda çalıştım. 1945’te Ses Tiyatrosu’na geçtim, «Arşın Mal Alan» piyesinde başrol oynadım. Yıldızım yavaş yavaş parlamaya başlamıştı, ama ailem çağırınca her şeyi yüzüstü bırakıp Gaziantep’e döndüm. 1956 yılı sonuna kadar orada kaldım. Ama aklım hep İstanbul’daydı. 1957 başında evim istimlak edilince paramı cebime koydum, ailemi topladım İstanbul’un yolunu tuttum. Sigorta prodüktörlüğü, otombil ve emlak komisyonculuğu yaptım. Ama ben İstanbul’a bunlar için gelmemiştim ki… Devamlı tiyatro çevrelerinde dolaşıyor, fırsat kolluyordum. Nihayet beni Cep Tiyatrosu’na aldılar ve «Kaygısız» piyesinde küçücük bir rol verdiler. Bir süre o rolü oynadım. Sonunda piyesin başrolünü oynayan Fikret Hakan tiyatrodan ayrılınca onun yerine geçtim.. Aynı yıl «Yeni Yıldız» dergisinin açtığı sinema artisti yarışmasında birinci oldum. Beni hemen başrollerinde Neriman Koksal, Mahir Özerdem ve Kenan Pars’ın oynadığı «Dişi Canavar» filmi için çağırdılar. Sevinçle gittim, ama sevincim kursamığda kaldı. Bana figüranlık teklif ettiler. Çaresiz kabullendim. Birkaç filimde daha figüranlık yaptım. 1957 yılında «Çileli Bülbül» de ilk defa başrol oynadım. 1962’de filim artistliğini bıraktım, işletmeciliğe başladım. 1966 sonunda aldığım teklifle tekrar sinemaya döndüm, geçen sene 17 filimde oynadım.

Baki Tamer Bütün Parasıyla Gece Kulübü Açtı«1960 yılının «Köyde Bir Kız Sevdim» i çeviriyorduk. O filim Türker İnanoğlu’nun da rejisörlük yaptığı ilk filimdir. Türkan Şoray, filmin başrolünü oynayan Emel Yıldız’ın komşusuymuş. Beni çok beğenirmiş. «N’olur beni de sete götür de yakından göreyim,» demiş. Emel de alıp getirmiş. Geliş o geliş işte. Türkan’a teklif yaptılar, kabul etti ve böylece sinemaya başladı…

«Evet, arkadaşlar birer ikişer sinemadan kopuyorlar. Ben de bir gece kulübü açtım. Sebep mi? Sinemanın düzensizliği, çalışma şartlarının ağırlığı, ödenmeyen bonolar, hürmet duygusunun azlığı, kültür noksanlığı, mesleki bilgi kifayetsizliği, sosyal itibarsızlık, ücretlerin ödenmeyişi… Daha ne olsun?»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

01.09.2015 09:45

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:27

    Yusuf Kadri

    bütün paranı gece kulubuna basıcagına iddaaya bassaydık yaa