Menü

Baki Tamer’den Sakal Protestosu

«Adım Baki Tamer. Bir süre önce SES’te sizlere ‘Sinema öncesi’ hayatımdan uzun uzun bahsettim. Girip çiktiğim işleri bir bir saydım, tiyatro serüvenimi uzun uzun anlattım. Onun için bu. defa onları tekrarlamayacağım. Önce «intihar teşebbüsü» olarak polis kayıtlarına geçen olayın izahını yapacağım, sonra saçımı, sakalımı neye uzattığımı.

«Üç aydan beri işsizdim. Son olarak 12 yıllık sinema geçmişimde başıma gelmeyen bir iş geldi, başıma ve sinemada benden kıdemli bir erkek artistin «himmetiyle» setten kovuldum. Okullar açılmıştı, çocuklarıma para lazımdı. Cebimde kalan son 2500 liralık bonoyu hiç bir yerde kırdıramamıştım. Eve gittim, ev de bomboştu. Başım ağrıyordu. İki optalidon alıp plak çalmaya başladım. Biraz sonra iki optalidon daha aldım. Plak dinlemişim, hap almışım; plak dinlemişim. Sonra eve gelmişler, beni odanın ortasına yığılmış bulunca telaşlanıp hemen hastaneye kaldırmışlar. Vakit geçtiği için mide yıkama falan kar etmemiş, serumla hayatımı kurtarmışlar. İntihar teşebbüsünün aslı bu. Büyük bir moral bozukluğu ve işsizlik… Gelelim saçıma sakalıma: 15 yıl tiyatroyla, 12 yıl da sinemayla uğraştım: sinemada kalmak istiyorum ve bu işin haysiyet mücadelesini yapıyorum. Şu anda tiyatrolardan teklifler var. Onları inceliyorum. Sinemadan gelen teklifleri ise hiç düşünmeden reddediyorum.»

Baki Tamer bunları söyledikten sonra kalktı ve «mühim bildiri» başlıklı bir kağıdı masamıza bırakıp idarehanemizi geldiği gibi sessizce terk etti.

MÜHİM BİLDİRİ

Mesleki ve şahsi haysiyetime, gururuma, on bir yıllık haklı şöhretime, değerli seyircilerimin büyük ilgi ve sevgilerine, mesleki bilgi ve kabiliyetime uygun, ciddi, İnsani ve vicdani, resmen bir iş teklifi alıp, çalışmaya başlayıncaya kadar, 10 ekim 1968 tarihinden itibaren saç ve sakallarımı kestirmemeye karar verdim. Türk umumi efkarı ve beni sahneden ve beyazperdeden tanıyan sevgili seyircilerimle ilgililerin takdirlerine arzolunur.

Aradan bir hafta geçtikten sonra Baki Tamer‘le ilgili yeni bir haber duyduk. Yeni kurulan «Orta Oyuncuları Kabare Tiyatrosunun teklifini kabul eden Baki Tamer grevine son vermiş ve saçını sakalını kestirmişti. Hemen provalarına başlayan grubu ziyaret ettik ve Baki Tamer’le konuştuk.

– «Bu tiyatrodan gelen teklifi kabul edince protesto maksadıyle uzattiğım saçımı ve sakalımı da kestim» dedi ve hemen arkasından ilave etti, «Ne yapalım. Herkes bize dil uzatıyor bizim de gücümüz saçımızla, sakalımıza yetiyor…»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-47-sayisi)

10.08.2019 23:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:38

  Tayfun Korkut

  Severim bu adamı delikanlıydı
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:38

  Belis Badem

  Dedemin en yakın arkadaşıydııı baki amcam benim
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:39

  Burcu Semiha

  İntihar etmiş bence fakat kıvırıyor
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 18:56

  SERDAR KANIT

  kimler harcanmış böyle kimler